Baza wiedzy  »  Cyfrowe dokumenty  »  Systemy do elektronicznej wymiany dokumentów handlowych EDI

Systemy do elektronicznej wymiany dokumentów handlowych EDI

28 listopada 2022

EDI

Przekazywanie informacji znajdujących się w dokumentach handlowych czasem bywa problematyczne.

EDI GS1 to standard umożliwiający elektroniczną wymianę danych. Dzięki niemu możliwe jest tworzenie bezpośrednich powiązań między informacjami a fizycznym przepływem towarów lub usług. Zastosowanie systemu EDI pozwala zoptymalizować wiele procesów i zmniejsza ryzyko wystąpienia błędów. To jedno z narzędzi, z których warto skorzystać w ramach procesu, jakim jest cyfryzacja firmy.

System EDI – co to jest?

System EDI GS1 Polska to elektroniczna wymiana danych. Mówiąc prościej — chodzi o dane handlowe, których przesłanie nie wymaga ingerencji człowieka. Są one wymieniane między systemami informatycznymi partnerów handlowych. Wyjaśniając czym jest system EDI warto wspomnieć również o tym, jakie dane mogą być przetwarzane właśnie w ten sposób. Przede wszystkim muszą one posiadać odpowiednią strukturę. Wśród danych, które są w ten sposób przesyłane, można wyodrębnić:

 • informacyjne,
 • transakcyjne,
 • finansowe,
 • komunikaty transportowe.

Polskie firmy najczęściej korzystają z możliwości systemu EDI w zakresie zamówień elektronicznych i faktur. Jeśli więc wiesz, że w przypadku Twojego przedsiębiorstwa przydałoby się zoptymalizować pracę właśnie w tych obszarach, zachęcamy do zapoznania się z możliwościami dostępnych systemów EDI.

Co więcej, w perspektywie roku 2024, kiedy ma zacząć obowiązywać Krajowy System e-Faktur (KSeF) wcześniejsze wprowadzenie EDI da Państwa firmom przewagę i spokój w prowadzeniu biznesu.

Zastosowanie systemu EDI – możliwe rozwiązania

W ramach Akademii Cyfryzacji GS1 Polska staramy się zaproponować sprawdzone narzędzia i usługi, dzięki którym możliwa jest cyfryzacja firmy. Sugerujemy m.in. zastosowanie systemu EDI. W ramach jego funkcjonowania możesz zdecydować się na takie produkty jak:

 • komunikacja EDI (Edison),
 • SAFE, czyli System Archiwizacji Faktur Elektronicznych,
 • Comarch EDI,
 • Infinite EDI.
 • DiCentral Managed Services,

Wybór narzędzi działających w ramach standardu EDI GS1 pozwala wyeliminować papierowe dokumenty z obiegu. Tym sposobem jesteś w stanie zwiększyć wydajność w całej firmie oraz zautomatyzować przesyłanie danych pomiędzy systemami.

Elektroniczna wymiana danych to szansa na rozwój dla wielu firm. Jeśli szukasz sposobu na to, żeby cyfryzacja firmy wpłynęła na zwiększenie efektywności w obszarze logistyki, sprawdź proponowane przez nas sprawdzone narzędzia i usługi, w tym systemy elektronicznej wymiany danych – EDI GS1. To jeden ze standardów, na które chętnie decyduje się wielu przedsiębiorców, szczególnie tych działających w handlu.

Zanim jednak wdrożysz konkretne rozwiązania, warto określić, na jakim poziomie jest dojrzałość cyfrowa Twojej firmy. Diagnoza logistyczna pomoże ustalić, nad którymi z obszarów trzeba najbardziej popracować. Dzięki dostępowi do narzędzi dla biznesu oraz szerokiej bazy wiedzy wprowadzisz swoją firmę na zupełnie inny poziom rozwoju.

Zobacz również inne wpisy:

Co to jest digitalizacja?

Rodzaje łańcuchów dostaw

Optymalizacja procesów logistycznych w przedsiębiorstwie

Podobne artykuły

Zarejestruj się i dołącz do ponad 500 członków naszej społeczności i otrzymaj:

 • Specjalistyczną wiedzę i sprawdzone informacje dotycznące tematu cyfrowej transformacji
 • Szkolenia e-learningowe poświęcone digitalizacji łańcucha dostaw
 • Dostęp do sprawdzonych rozwiązań certyfikowanych partnerów

Jeśli potrzebujesz pomocy z rejestracją Skontaktuj się z nami
Masz już konto? Zaloguj się