Cyfryzacja przedsiębiorstw – jakie są zalety tego rozwiązania?
28 listopada 2022

Digitalizacja biznesu to wyzwanie, z którym od pewnego czasu mierzy się wiele firm. Czy na pewno warto zainwestować w innowacyjne narzędzia i usługi? Może lepiej postawić na inny obszar niż logistyka? Właśnie takie pytania często zadają sobie właściciele przedsiębiorstw. W artykule tym postaramy się udowodnić, że cyfryzacja firmy naprawdę się opłaca!
Digitalizacja biznesu – co oznacza?
Digitalizacja przedsiębiorstwa to proces, w którym firma adaptuje nowoczesne narzędzia cyfrowe, aby poprawić efektywność i wydajność. W ostatnich latach digitalizacja nabrała rozpędu dzięki postępom technologicznym, takim jak Internet rzeczy (IoT) czy Big Data. Jeśli wiesz już, czym jest digitalizacja, pora przedstawić jej zalety.
Zalety digitalizacji biznesu
Liczba firm decydujących się na taki krok rośnie – i słusznie, ponieważ digitalizacja biznesu może przynieść wiele korzyści, takich jak:
Transformacja cyfrowa – przykłady
Jakie rozwiązania możesz wdrożyć w celu digitalizacji biznesu? Potrzeby firmy najtrafniej oceni ankieta samooceny lub diagnoza logistyczna, którą można przeprowadzić za pośrednictwem platformy Akademii Cyfryzacji GS1. W ten sposób dowiesz się, w jakich obszarach konieczne są zmiany.
Jeśli chodzi o przykłady sposobu transformacji cyfrowej to może być to:
W zakładce Sprawdzone narzędzia i usługi znajdziesz proponowane przez nas rozwiązania, które są dedykowane przedsiębiorstwom uczestniczącym w globalnym łańcuchu dostaw. Wśród nich pojawiają się narzędzia dla programistów, systemy do zarządzania magazynem oraz systemy do elektronicznej wymiany dokumentów handlowych EDI.
Jeśli chodzi o digitalizację biznesu poprzez wdrożenie systemu magazynowego WMS to umożliwia on lepsze zarządzanie zasobami, poprawia wydajność i skraca czas obsługi klienta. Ponadto system ten umożliwia łatwiejsze planowanie i monitorowanie procesów magazynowych.
Natomiast EDI – system elektronicznej wymiany dokumentów handlowych to przykład transformacji cyfrowej, który usprawnia komunikację między uczestnikami łańcucha dostaw. EDI pozwala na szybką i łatwą wymianę danych między firmami, co skraca czas potrzebny na ich przetwarzanie i przekłada się na lepsze zarządzanie łańcuchem dostaw.
Pamiętaj, że digitalizacja biznesu pozwoli Twojej firmie wkroczyć na zupełnie inny poziom. Cyfryzacja firmy sprawi, że zarządzanie nią będzie łatwiejsze, praca efektywniejsza, a funkcjonowanie w ramach łańcucha dostaw niczym niezakłócone. Zachęcamy do tego, by za pośrednictwem platformy Akademii Cyfryzacji GS1 Polska sprawdzić, jak otrzymać dotację na cyfryzację firmy lub skorzystać z doradztwa biznesowego. Zapraszamy też do bazy wiedzy, w której dostępnych jest jeszcze więcej informacji na temat GS1.
Zobacz również inne wpisy: