Baza wiedzy  »  Transformacja cyfrowa  »  Przemysł Przyszłości: jakich kompetencji oczekuje rynek pracy?  

Przemysł Przyszłości: jakich kompetencji oczekuje rynek pracy?  

26 września 2023

kompetencje przyszłości

Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości omawia wyniki raportu badań Obserwatorium Kompetencji Przyszłości. Wyjaśnia też, jakie umiejętności będą najbardziej poszukiwane na rynku pracy w najbliższych latach.

Jak przygotować się do zmian, które niesie ze sobą rozwój technologii i cyfryzacja? Jakie predyspozycje są w dzisiejszych czasach konieczne i czego od pracowników będą oczekiwać pracodawcy? Nad odpowiedziami na te pytania skupili się eksperci “Raportu z badań empirycznych w zakresie kompetencji i zawodów przyszłości”. Przeprowadziła je w 2021 roku specjalna jednostka Fundacji, Obserwatorium Kompetencji Przyszłości.  

Jak wskazują autorzy raportu – do najważniejszych umiejętności należą m.in. nieszablonowe myślenie. Dla pracodawców równie ważne jest kreatywne rozwiązywanie problemów. Są to kompetencje niezbędne do realizacji zadań i osiągania celów rozwojowych przedsiębiorstw.  

Fundacja cytuje także wnioski ekspertów Obserwatorium, wynikające z informacji od liderów rankingów innowacyjności w wybranych krajach. Ranking dotyczył modeli wsparcia rozwoju nowych kwalifikacji dla pracowników przemysłu 4.0 i cyfryzacji przedsiębiorstw.    

Dzięki otrzymanym wynikom eksperci Obserwatorium opracowali listy kompetencji oraz zawodów przyszłości, które były podstawami do badań ilościowych i jakościowych w ponad 100 przedsiębiorstwach w naszym kraju.  

Jakie kompetencje przyszłości składają się na poszczególne, wyróżnione kategorie? Jakie zdolności i postawy są przydatne pracownikom obecnie, a jakie przydadzą się w nadchodzących latach?  Przeczytaj artykuł: Kompetencje przyszłości w firmie – czego oczekują przedsiębiorcy od swoich pracowników?.

Podobne artykuły

Zarejestruj się i dołącz do ponad 500 członków naszej społeczności i otrzymaj:

  • Specjalistyczną wiedzę i sprawdzone informacje dotycznące tematu cyfrowej transformacji
  • Szkolenia e-learningowe poświęcone digitalizacji łańcucha dostaw
  • Dostęp do sprawdzonych rozwiązań certyfikowanych partnerów

Jeśli potrzebujesz pomocy z rejestracją Skontaktuj się z nami
Masz już konto? Zaloguj się