Baza wiedzy  »  Standardy w łańcuchach dostaw   »  Logistyka w Polsce. Czy to dobry moment na digitalizację?

Logistyka w Polsce. Czy to dobry moment na digitalizację?

14 kwietnia 2023

paperless

Galopująca inflacja bez widoków na rychły spadek. Duży wzrost kosztów inwestycji. Gwałtowny odpływ pracowników. Firmy logistyczne obecnie operują w bardzo niesprzyjających warunkach, które zmuszają je do cięcia kosztów. Jednym z rozwiązań, by zoptymalizować koszty, jest digitalizacja i cyfryzacja. Wiele osób zadaje sobie jednak pytanie, czy jest to odpowiedni moment dla branży na przeprowadzenie tak rewolucyjnych zmian. Nie tylko udzielamy na nie odpowiedzi. Oferujemy także pomoc w przeprowadzeniu całego procesu wdrażania standardów digitalizacji i cyfryzacji w Twojej firmie.

W jakim kierunku zmierza logistyka w Polsce i na świecie?

Branża logistyczna przechodzi właśnie przez ogromne turbulencje związane z zaburzeniem globalnych łańcuchów dostaw. Wpływ na taki stan rzeczy miała pandemia COVID-19, a agresja Rosji na Ukrainę tylko pogłębiła problem. Ponadto wzrastająca wciąż inflacja wzmaga presję na przedsiębiorstwa, by podwyższały płace swoim pracownikom. Aby poradzić sobie z tymi wszystkimi wyzwaniami, firmy muszą znaleźć nowe rozwiązania w kwestii ograniczenia i optymalizowania wydatków.

Nie ulega również wątpliwości, że na funkcjonowanie branży transportowej i logistycznej ogromny wpływ ma też zmiana zachowań konsumenckich. O czym mowa? Otóż jeszcze przed pandemią koronawirusa zauważalny był trend, który epidemia znacznie przyspieszyła. Chodzi oczywiście o poważny wzrost znaczenia robienia zakupów w Internecie. Logistyka i transport nie są tutaj wyjątkami. Wszak w sieci kupuje zarówno klient indywidualny, zamawiając taksówkę, jak i firma transportowa poszukująca pojazdów.

Jak nowe trendy w e-commerce wpływają na logistykę i czy digitalizacja jest rozwiązaniem?

W związku ze wzrostem znaczenia Internetu i rozwojem e-commerce, firmy logistyczne znaczną uwagę muszą przykładać do czasu dostawy. Klienci bowiem oczekują, że cały proces przeprowadzenia dostawy będzie szybki i pozbawiony jakichkolwiek problemów. Kluczowa jest zatem zmiana podejścia do logistyki i w tym wymierną pomocą służy jej digitalizacja. Dzięki niej możliwe jest zautomatyzowanie wielu kluczowych procesów, ułatwiających dystrybucję i wydatnie skracając czas potrzebny na wykonanie usługi. Wielokrotnie można usłyszeć wyświechtaną już dosyć frazę, iż czas to pieniądz. Niezależnie jednak, jak wiele razy wszyscy już ją słyszeliśmy, w przypadku logistyki pasuje ona jak ulał.

Twój czas, jak i Twoje pieniądze zaoszczędzi wdrożenie systemów i standardów GS1. Czym są standardy GS1? To fundament dla Twojego biznesu, który pozwoli Ci przeprowadzić cyfryzację firmy. Standardy te znacząco usprawnią obieg informacji pomiędzy wszystkimi podmiotami, które uczestniczą w łańcuchu dostaw. To perfekcyjna odpowiedź na panujące obecnie trendy. 

Kolejnym zauważalnym trendem jest wyjątkowa personalizacja oferty. Powtarzalne oferty to sól handlu B2B, jednak jednocześnie muszą być szyte na miarę. Transport i logistyka to te obszary, w których indywidualne podejście widać najbardziej. Personalizacja następuje najczęściej na poziomie pojedynczej firmy, nieco rzadziej sprowadzana jest do konkretnych działów w firmie klienta. Co to wszystko oznacza? Takie zabiegi wymagają integracji systemów. Digitalizacja i cyfryzacja firmy jest tutaj niezbędna.

Branża logistyczna doskonale zdaje sobie sprawę z sytuacji. Już tylko ostatnie przedsiębiorstwa nie przeszły cyfrowej transformacji. 

Logistyka jest dręczona przez odpływ pracowników

Jednakże wbrew pozorom nie są to jedyne problemy branży logistycznej czy transportowej. Istnieje jeszcze jeden, być może nawet poważniejszy — odpływ pracowników. Braki szacuje się nawet na kilkadziesiąt tysięcy kierowców. Sytuacja ta wprost przekłada się na wyższe koszty ponoszone przez przedsiębiorstwa. Im mniej bowiem rąk do pracy, tym więcej one kosztują.

Sposobem na ten problem z pewnością może być digitalizacja, która nie tylko uprości procesy, ale także unowocześni modele biznesowe firm.

Digitalizacja pomoże w obniżeniu kosztów logistyki

Odpowiedzią na zagrożenia i trendy jest digitalizacja oraz cyfryzacja tak w logistyce, jak i w transporcie. Upraszcza ona bowiem i automatyzuje wiele procesów, co w bezpośredni sposób oddziałuje na zmniejszenie kosztów działalności przedsiębiorstwa. Jeżeli zadajesz sobie pytanie, co to jest digitalizacja, nie przejmuj się — wszystko tłumaczymy na naszym blogu.

Weźmy pod lupę choćby proces zatrudniania nowych pracowników. Przeprowadzany tradycyjną metodą, wymaga zaangażowania od kilku do nawet kilkunastu osób. Jednakże przy użyciu narzędzi cyfrowych, planowanie oraz zarządzanie rekrutacją może zajmować się zaledwie jedna osoba.

Dodatkowo cały proces rekrutacji trwa o wiele krócej. Zdigitalizowane poszukiwanie chętnych do pracy zajmuje kilkanaście godzin. Wszelkiego rodzaju dokumenty takie jak raporty czy terminarze generowane są automatycznie.

Transport i logistyka są jednak bardziej skomplikowane. Standardy GS1 pozwolą na usprawnienie wielu różnych operacji w łańcuchu dostaw. Jeżeli Twoje przedsiębiorstwo zajmuje się realizacją przepływów materiałów, wyrobów i towarów, to rozwiązanie idealne dla Ciebie. Dzięki niemu wszystkie procesy zostaną całkowicie zautomatyzowane, co wydatnie zwiększy efektywność pracy. To nowoczesne rozwiązania, które znacznie obniżą koszty operacyjne i zapewni najwyższą jakość Twoich usług logistycznych.

Przyszłością logistyki jest digitalizacja i cyfryzacja

Zestawiając to wszystko ze sobą w jedną spójną całość, dochodzimy do wniosku, że digitalizacja w logistyce jest dziś absolutnie niezbędna. Usprawnienie i zautomatyzowanie procesów jest obecnie kluczem do sukcesu. Zapewnia nie tylko przewagę na rynku i komfort klientów, lecz również optymalizuje koszty. Branża logistyczna i transportowa nie jest w stanie zapewnić dziś usług na konkurencyjnym poziomie, nie przeprowadzając cyfryzacji przedsiębiorstw.

Odpowiedź na pytanie więc, czy to dobry moment na digitalizację brzmi — absolutnie tak! I nie warto z nią zwlekać ani chwili dłużej!

Digitalizacja logistyki w Twojej firmie

Popraw satysfakcję swoich klientów i usprawnij własną pracę razem z nami! Przygotujemy dla Ciebie plan wdrożenia digitalizacji tak, aby jak najlepiej odpowiadał Twoim wymaganiom. Standardy GS1 wprowadzą logistykę Twojej firmy w nowoczesny świat bez problemów!

Podobne artykuły

Zarejestruj się i dołącz do ponad 500 członków naszej społeczności i otrzymaj:

  • Specjalistyczną wiedzę i sprawdzone informacje dotycznące tematu cyfrowej transformacji
  • Szkolenia e-learningowe poświęcone digitalizacji łańcucha dostaw
  • Dostęp do sprawdzonych rozwiązań certyfikowanych partnerów

Jeśli potrzebujesz pomocy z rejestracją Skontaktuj się z nami
Masz już konto? Zaloguj się