Baza wiedzy  »  RFID  »  Znakowanie produktów: standardy GS1 w technologii RFID 

Znakowanie produktów: standardy GS1 w technologii RFID 

28 września 2023 (Last updated: 20 maja 2024)

znakowanieproduktów

Znakowanie produktów za pomocą RFID uzupełnia możliwości kodów kreskowych. Dzięki „wspólnemu językowi” danych, jakim są standardy GS1, jednoznacznie zidentyfikujesz produkty i zwiększysz efektywność zarządzania łańcuchem dostaw.


Właściwe znakowanie produktów umożliwia jednoznaczną identyfikację towarów i ich śledzenie w całym łańcuchu dostaw. Im więcej możliwości odczytu danych, tym lepiej – ponieważ przekłada się to na efektywniejsze zarządzanie zapasami i redukcję błędów.

Jednym ze sposobów na poszerzenie opcji odczytu informacji w przedsiębiorstwie jest połączenie możliwości kodów kreskowych i technologii RFID (Radio Frequency Identification). Jak to możliwe, że te dwie różne technologie zapisu danych mogą ze sobą współpracować? Jak je wykorzystać do zwiększenia oszczędności i konkurencyjności firmy? Kluczem są tu rozwiązania GS1.

Standardy GS1 w znakowaniu produktów: dlaczego są takie ważne?

Znakowanie produktów z wykorzystaniem standardów GS1 jest ważne, ponieważ umożliwia wymianę bogatych danych produktowych. Kody kreskowe od GS1 zawierają specyfikacje dotyczące przechowywania danych o produktach. W technologii RFID wszystkie te dane mogą być zapisane na chipie RFID. Producent stosujący kody kreskowe bazujące na standardach GS1 może udostępniać klientom sprawdzone informacje produktowe w czasie rzeczywistym, korzystając z bazy eProdukty. A w przyszłości może też wykorzystać technologię RFID do udostępniania paszportu produktowego.

Kody kreskowe od GS1 warto umieścić na opakowaniach również ze względu na łatwą, wszechstronną integrację. Rozwiązania GS1 ułatwiają integrację technologii RFID z już wdrożonymi systemami informatycznymi. Dane z odczytów RFID możesz łatwo zintegrować z bazami danych, aby automatycznie aktualizować stany magazynowe czy śledzić historię ruchu towarów. Znakowanie produktów zgodne ze standardami GS1 otwiera dostęp do globalnego łańcucha danych i usprawnia procesy logistyczne.

Standardy GS1 w technologii RFID

Standard GS1 EPC (Electronic Product Code) to kluczowy element integracji technologii RFID z globalnymi standardami GS1. EPC jest unikalnym identyfikatorem elektronicznym, który umożliwia śledzenie produktów na każdym etapie łańcucha dostaw. To właśnie EPC odpowiada za to, że każdy produkt może być jednoznacznie zidentyfikowany i śledzony za pomocą technologii RFID. W ten sposób zyskujesz nowe możliwości dla zarządzania łańcuchem dostaw: precyzyjne śledzenie produktów od producenta do konsumenta.

Numer GTIN (Global Trade Item Number) to standardowy numer identyfikacyjny produktu, który jest wykorzystywany w kodach kreskowych. GTIN w ramach rozwiązania RFID może być również zapisany w postaci elektronicznej na chipach RFID. Technologia RFID umożliwia natomiast szybkie i precyzyjne odczytywanie informacji o produkcie. Dzięki połączeniu GTIN i RFID będziesz wymieniać informacje o produktach na całym świecie jeszcze szybciej.

RFID i system GS1 w kodach 2D wspierają pracę w Matbet

Przykładem udanego połączenia RFID i kodów 2D do znakowania produktów dzięki standardom GS1 jest firma Matbet – producent wielkogabarytowych elementów betonowych. Ich case study pokazuje, jak połączyć kody kreskowe z technologią identyfikacji radiowej, aby zapewnić jeszcze większą precyzję i efektywność w zarządzaniu magazynem i dostawami.

Kody kreskowe 2D wydrukowano na przetestowanych i dostosowanych do wymagań produktów etykietach, a następnie naklejono na produkty. Znaczniki RFID umieszczono na specjalnych plastikowych antenkach, dzięki czemu można w prosty sposób odczytywać oznakowania wyrobów betonowych nawet z odległości kilkudziesięciu centymetrów.

Dzięki zastosowaniu standardów GS1 do znakowania i identyfikacji swoich wyrobów firma Matbet zyskała pełną kontrolę nad procesem produkcyjnym. Natomiast zastosowanie znaczników RFID pozwoliło skrócić poszukiwanie wyrobu na terenie magazynu z 14 do 2 minut, czyli o 85%.

Efektywne zarządzanie łańcuchem dostaw dzięki standardom GS1

Integracja technologii RFID ze standardami GS1 tworzy potężne narzędzie efektywnego zarządzania łańcuchem dostaw. Zyskujesz możliwość jednoznacznej identyfikacji produktów, śledzenia ich ruchu w czasie rzeczywistym oraz zwiększasz precyzję i jakość zarządzania danymi. O tym, w czym pomaga technologia RFID, dowiesz się z naszego podcastu „Kreatywnie o digitalizacji”. W dobie cyfryzacji i rosnącej konkurencji na rynku wykorzystanie takich rozwiązań może być kluczowe dla budowania przewagi konkurencyjnej i sukcesu firmy.

Podobne artykuły

array(6) { ["post_type"]=> string(11) "baza_wiedzy" ["post__not_in"]=> array(1) { [0]=> int(6139) } ["orderby"]=> string(4) "rand" ["order"]=> string(3) "ASC" ["ignore_sticky_posts"]=> bool(true) ["tax_query"]=> array(1) { [0]=> array(3) { ["taxonomy"]=> string(18) "kategorie_artykulu" ["field"]=> string(7) "term_id" ["terms"]=> array(1) { [0]=> int(119) } } } }

Zarejestruj się i dołącz do ponad 500 członków naszej społeczności i otrzymaj:

  • Specjalistyczną wiedzę i sprawdzone informacje dotyczące tematu cyfrowej transformacji
  • Szkolenia e-learningowe poświęcone digitalizacji łańcucha dostaw
  • Dostęp do sprawdzonych rozwiązań certyfikowanych partnerów

Jeśli potrzebujesz pomocy z rejestracją Skontaktuj się z nami
Masz już konto? Zaloguj się