Baza wiedzy  »  Transformacja cyfrowa  »  Przemysł Przyszłości: jakich kompetencji oczekuje rynek pracy?  

Przemysł Przyszłości: jakich kompetencji oczekuje rynek pracy?  

26 września 2023 (Last updated: 14 lutego 2024)

kompetencje przyszłości

Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości omawia wyniki raportu badań Obserwatorium Kompetencji Przyszłości. Wyjaśnia też, jakie umiejętności będą najbardziej poszukiwane na rynku pracy w najbliższych latach.


Jak przygotować się do zmian, które niesie ze sobą rozwój technologii i cyfryzacja? Jakie predyspozycje są w dzisiejszych czasach konieczne i czego od pracowników będą oczekiwać pracodawcy? Nad odpowiedziami na te pytania skupili się eksperci “Raportu z badań empirycznych w zakresie kompetencji i zawodów przyszłości”. Przeprowadziła je w 2021 roku specjalna jednostka Fundacji, Obserwatorium Kompetencji Przyszłości.  

Jak wskazują autorzy raportu – do najważniejszych umiejętności należą m.in. nieszablonowe myślenie. Dla pracodawców równie ważne jest kreatywne rozwiązywanie problemów. Są to kompetencje niezbędne do realizacji zadań i osiągania celów rozwojowych przedsiębiorstw.  

Fundacja cytuje także wnioski ekspertów Obserwatorium, wynikające z informacji od liderów rankingów innowacyjności w wybranych krajach. Ranking dotyczył modeli wsparcia rozwoju nowych kwalifikacji dla pracowników przemysłu 4.0 i cyfryzacji przedsiębiorstw.    

Dzięki otrzymanym wynikom eksperci Obserwatorium opracowali listy kompetencji oraz zawodów przyszłości, które były podstawami do badań ilościowych i jakościowych w ponad 100 przedsiębiorstwach w naszym kraju.  

Jakie kompetencje przyszłości składają się na poszczególne, wyróżnione kategorie? Jakie zdolności i postawy są przydatne pracownikom obecnie, a jakie przydadzą się w nadchodzących latach?  Przeczytaj artykuł: Kompetencje przyszłości w firmie – czego oczekują przedsiębiorcy od swoich pracowników?.

Podobne artykuły

array(6) { ["post_type"]=> string(11) "baza_wiedzy" ["post__not_in"]=> array(1) { [0]=> int(6135) } ["orderby"]=> string(4) "rand" ["order"]=> string(3) "ASC" ["ignore_sticky_posts"]=> bool(true) ["tax_query"]=> array(1) { [0]=> array(3) { ["taxonomy"]=> string(18) "kategorie_artykulu" ["field"]=> string(7) "term_id" ["terms"]=> array(1) { [0]=> int(113) } } } }

Zarejestruj się i dołącz do ponad 500 członków naszej społeczności i otrzymaj:

  • Specjalistyczną wiedzę i sprawdzone informacje dotyczące tematu cyfrowej transformacji
  • Szkolenia e-learningowe poświęcone digitalizacji łańcucha dostaw
  • Dostęp do sprawdzonych rozwiązań certyfikowanych partnerów

Jeśli potrzebujesz pomocy z rejestracją Skontaktuj się z nami
Masz już konto? Zaloguj się