Baza wiedzy  »  ESG, Transformacja cyfrowa,   »  Transformacja cyfrowa biznesu – dlaczego warto to robić? 

Transformacja cyfrowa biznesu – dlaczego warto to robić? 

23 lutego 2024

cyfryzacja

Proces transformacji cyfrowej to kompletna metamorfoza organizacji w odpowiedzi na rozwój technologii. Czym jest i jaki korzyści może przynieść w Twojej firmie? Dowiesz się poniższego artykułu. 

Z tego artykułu dowiesz się: 

  • czym jest transformacja cyfrowa, 
  • jak wygląda proces cyfryzacji, 
  • dlaczego powinieneś pomyśleć nad transformacją cyfrową, 
  • jakie technologie wykorzystać w transformacji cyfrowej, 
  • czym są procesy cyfrowe według Akademii Cyfryzacji. 

Definicja transformacji cyfrowej 

Transformacja cyfrowa to proces, w którym przedsiębiorstwa wykorzystują nowoczesne technologie, narzędzia i strategie w każdym aspekcie swojej działalności. Wymaga to gruntownych przekształceń w kluczowych działaniach. Celem transformacji cyfrowej jest przeniesienie punktu ciężkości ze sprzedaży, marketingu i usług związanych z obsługą klienta na rzeczywistych klientów.  

Rozwiązania cyfrowe pozwalają także na zwiększenie efektywności pracy i mogą prowadzić do rewolucji w biznesie. Cyfryzacja nie jest jednorazowym projektem, lecz ciągłą adaptacją do zmieniającego się świata. 

Jak przeprowadzić transformację cyfrową?  

W obecnych czasach przedsiębiorstwa stoją w obliczu coraz większej konkurencji oraz rosnących oczekiwań klientów. Głównym działaniem transformacji cyfrowej jest wsparcie liderów biznesowych i zespołów w procesach operacyjnych. 

Aby skutecznie przeprowadzić proces transformacji cyfrowej, musisz wziąć pod uwagę trzy aspekty: 

Transformacja procesów biznesowych 

Polega na dostosowaniu i ulepszaniu podstawowych procesów i sposobu pracy. Dzięki temu będziesz mógł lepiej reagować na zmieniające się cele, konkurencję i potrzeby klientów. Automatyzacja procesów pomoże Ci zoptymalizować przepływ pracy. Efekty zmiany w procesach biznesowych zauważysz na każdym etapie działalności. 

Transformacja modelu biznesowego 

Modele biznesowe to sposoby, w jakie firmy tworzą i dostarczają wartość swoim klientom. Technologie cyfrowe mogą pomóc w transformacji modelu Twojej firmy. Pozwoli to lepiej dostosować się do zmieniających się potrzeb rynku, zwiększyć innowacyjność Twojej działalności, a także osiągnąć cele zrównoważonego rozwoju. 

Transformacja organizacyjna 

Aby transformacja cyfrowa była udana, musi być zgodna z wartościami Twojej firmy. Wewnętrzny brak zaufania do kultury organizacyjnej może wpływać negatywnie na wydajność, zaangażowanie i dobrostan pracowników. Wolne lub niechętne przyjmowanie nowych technologii cyfrowych może prowadzić do niespełnienia oczekiwań klientów. A to może skutkować utratą przewagi rynkowej, przychodów i pogorszeniem wizerunku marki. 

Dlaczego potrzebujesz cyfrowej transformacji biznesowej? 

Cyfrowa transformacja jest w obecnych czasach nie tylko koniecznością, ale też szansą dla firm, które chcą się rozwijać i utrzymać przewagę na rynku. Oto kilka powodów, które pomogą uświadomić Ci, dlaczego w ogóle powinieneś pomyśleć o cyfrowej transformacji swojej firmy: 

Szybkie i trafne podejmowanie decyzji na podstawie danych  

Wiele firm nadal opiera się na starych i nieaktualnych systemach, które nie pozwalają na pełne wykorzystanie zgromadzonych informacji. Dzięki nowoczesnym systemom ERP i zaawansowanej analityce firmy mają dostęp do danych w czasie rzeczywistym. Mogą analizować je za pomocą inteligentnych algorytmów, które pomagają w optymalizacji procesów i strategii. 

Solidna i konkurencyjna strategia rozwoju firmy 

Gdy firmy wprowadzają procesy cyfrowe i optymalizują usługi za pomocą połączonych technologii, mogą odkrywać nowe możliwości współpracy z innymi podmiotami. Dzięki temu mogą rozwijać nowe produkty i usługi, poprawiać rentowność i wzmocnić kanały przychodów. 

Satysfakcja klientów 

Firmy, które wykorzystują zautomatyzowane i inteligentne procesy, mogą zwiększyć efektywność i elastyczność swoich operacji. Dzięki temu mogą zarządzać nowymi modelami biznesowymi, płatniczymi i usługowymi, które odpowiadają na zmieniające się zapotrzebowanie i preferencje klientów.  

Współpraca w zespole 

Cyfryzacja nie wpływa tylko na to, jak nawiązujesz kontakt z klientami. Dotyczy także tego, w jaki sposób porozumiewasz się i współdziałasz z innymi pracownikami. Firmy, które korzystają z możliwości pracy zdalnej i cyfrowych rozwiązań, mogą sprawić, że każde zadanie zostanie ukończone terminowo.  

Zdolność dostosowywania się do zmian 

Nowoczesne firmy inwestują w cyfryzację, aby mieć dostęp do narzędzi, które pozwalają szybko tworzyć nowe produkty i usługi. Stawiają także na analizy prognozujące, które pomagają im lepiej zauważać lub przewidywać zmiany i możliwości na rynku.  

Transformacja cyfrowa a technologie 

Poniżej przedstawiamy niektóre z nowoczesnych technologii, które pomogą w cyfryzacji Twojej działalności.  

System ERP 

Najlepsze rozwiązania ERP w chmurze korzystają z technologii baz danych przechowywanych w pamięci operacyjnej, co sprawia, że są bardzo skalowalne i elastyczne. To istotne, ponieważ stanowią one w zasadzie „mózg”, który stoi za cyfrową transformacją biznesową. System ERP obejmuje wszystkie podstawowe procesy potrzebne do prowadzenia firmy (takie jak finanse, HR, produkcja i łańcuch dostaw) i łączy je w ramach jednego systemu. 

Chcesz dowiedzieć się więcej o systemie ERP?

Analizy i raporty 

Aby dane były wartościowe, muszą być rozumiane i używane w odpowiedni sposób. Algorytmy sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego dostarczają dokładne, szczegółowe i użyteczne w praktyce analizy i raporty. Firmy mogą również dostosowywać ustawienia analizy danych według potrzeb. Analizy systemów cyberbezpieczeństwa zapewniają szybkie reagowanie na zagrożenia. 

AI i uczenie maszynowe 

W celu optymalizacji wydajności warto stosować sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe. Aby dawały dokładne i istotne wyniki, muszą opierać się na wystarczająco dużych zbiorach danych. Big data w połączeniu ze sztuczną inteligencją i analityką jest fundamentem biznesu i transformacji cyfrowej. Te rozwiązania pomagają w prognozowaniu przyszłości i dynamicznej automatyzacji. 

Zrobotyzowana automatyzacja procesów 

Robotyka i RPA polegają na automatyzacji procesów do wykonywania zadań, które się powtarzają lub są zaplanowane wcześniej. Roboty to urządzenia z ruchomymi, mechanicznymi elementami, które są nastawione na wykonywanie określonych zadań fizycznych. Procesy RPA działają na podobnej zasadzie, ale są procesami programowymi, a nie urządzeniami i zajmują się zadaniami związanymi z zarządzaniem. 

Transformacja cyfrowa według Akademii Cyfryzacji 

 Korzystając z zasobów Akademii Cyfryzacji GS1 Polska, zyskujesz dostęp do inspirujących materiałów, które mówią o najnowszych trendach, z dziedziny doradztwa biznesowego, pozyskiwania funduszy na cyfryzację czy też korzystania z nowoczesnych rozwiązań technologicznych, niezbędnych w cyfrowej transformacji biznesu. 

Chcesz się dowiedzieć,
czy Twoja firma jest gotowa na cyfrową transformację?

Możesz przeczytać o trzech obszarach cyfryzacji:  

cyfrowych magazynach – wykorzystujących nowoczesne rozwiązania w zarządzaniu magazynem, 
Cyfrowe magazyny – Akademia Cyfryzacji GS1 Polska 

cyfrowych dokumentach, które przyspieszają i ułatwiają transakcje biznesowe, 
Cyfrowe dokumenty – Akademia Cyfryzacji GS1 Polska 

e-commerce – zakupy online stanowią coraz większy udział w rynku. Tradycyjne sklepy, istniejące wyłącznie fizycznie, to już przeżytek – presja i konkurencja wymagają otwarcia się na nowe kanały sprzedaży. 
E-commerce – Akademia Cyfryzacji GS1 Polska 

Podobne artykuły

Zarejestruj się i dołącz do ponad 500 członków naszej społeczności i otrzymaj:

  • Specjalistyczną wiedzę i sprawdzone informacje dotyczące tematu cyfrowej transformacji
  • Szkolenia e-learningowe poświęcone digitalizacji łańcucha dostaw
  • Dostęp do sprawdzonych rozwiązań certyfikowanych partnerów

Jeśli potrzebujesz pomocy z rejestracją Skontaktuj się z nami
Masz już konto? Zaloguj się