Baza wiedzy  »  Transformacja cyfrowa  »  Cyfryzacja przedsiębiorstw: kogo potrzebujesz w cyfrowej transformacji?  

Cyfryzacja przedsiębiorstw: kogo potrzebujesz w cyfrowej transformacji?  

21 września 2023

Cyfrowa transformacja Role

Cyfrowa transformacja wymaga nie tylko narzędzi, lecz przede wszystkim zmiany sposobu myślenia i współpracy w zespole. Badanie firmy doradczej Deloitte wyróżniło role/ stanowiska, których potrzebuje każda firma podchodząca poważnie do tematu digitalizacji. 


Technologie cyfrowe rewolucjonizują biznes, a mimo to większość firm nie ma sprecyzowanej strategii cyfrowej transformacji (za: „Monitor Transformacji Cyfrowej Biznesu. Edycja 2023”, KPMG). Jak więc zacząć ten proces? Pomocne mogą się okazać wnioski firmy doradczej Deloitte. W ramach globalnego badania liderów technologicznych określiła ona pięć kluczowych kompetencji, których nie może zabraknąć w Twojej firmie. Cyfrowa transformacja nie uda się bez pracy zespołowej, w której każdy wypełni swoje zadania jako część dobrze działającego organizmu. 

Cyfryzacja przedsiębiorstw: must have w biznesie 

Ostatnie lata upłynęły pod znakiem dynamicznego rozwoju cyfryzacji w każdej dziedzinie życia. Digitalizacja społeczeństwa ruszyła z kopyta w dużej mierze przez pandemię i kolejne lockdowny. Zarówno pracodawcy, jak i pracownicy coraz częściej akceptują koncepcję pracy  zdalnej. 

Cyfrowa transformacja jest jednym z najważniejszych uzgodnień Komisji Europejskiej, które stanowią fundament Krajowego Planu Odbudowy w Polsce. Ale nie tylko. Biznes zauważył już nowe możliwości wykorzystania danych – zarówno własnych, jak i pozyskanych z zewnątrz – i zarabiania na nich. Postrzega technologię nie tylko jako czynnik, który umożliwia realizację strategii, ale także ważne narzędzie jej współtworzenia. Więcej przeczytasz w artykule „Cyfryzacja przedsiębiorstw – jakie są zalety tego rozwiązania?”. 

Gra do jednej (cyfrowej) bramki 

Wprowadzenie procesów cyfrowych w firmie to nie tylko kwestia technologii. To przede wszystkim zmiana myślenia i podejścia do pracy. Wdrażanie nowych narzędzi i systemów, przekształcanie tradycyjnych procesów na cyfrowe oraz adaptacja do nowych sposobów pracy to wyzwanie, któremu można sprostać tylko poprzez współpracę i zaangażowanie całego zespołu. Wysiłek muszą więc podjąć wszyscy pracownicy: od zarządu po personel operacyjny.  

W zamian firma może liczyć na szereg korzyści. Każdy pracownik ma swoją rolę w tym procesie: od identyfikowania obszarów do usprawnienia – po aktywne uczestnictwo w testowaniu i doskonaleniu nowych rozwiązań. Tak powstaje synergia, która umożliwia firmie osiągnięcie pełnego potencjału cyfrowej transformacji. Biznes może wtedy skutecznie dostosowywać się do dzisiejszego zglobalizowanego rynku. 

Chcesz się dowiedzieć,
czy Twoja firma jest gotowa na cyfrową transformację?

Podejście rozpisane na role 

W skutecznym zespole każdy ma zadanie do wykonania. Przywódcy technologiczni powinni kierować zsynchronizowanym zespołem o wielu talentach i kompetencjach, który pracuje nad transformacją przedsiębiorstwa. Badanie Deloitte „Global Technology Leadership Study 2023” pokazuje, w jaki sposób liderzy technologiczni nie tylko radzą sobie z tym wyzwaniem, ale także jak wytyczają nowe ścieżki kariery dla siebie i pracowników w swoich zespołach. 

Z badania wynika, że wyróżniające się osoby posiadają zestaw podstawowych kompetencji (biegłość w posługiwaniu się technologią, zarządzanie danymi i ich monetyzacja, innowacyjność, zarządzanie zmianą i wyczucie biznesowe). To jednak nie wszystko – stosują też ustrukturyzowane, oparte na kompetencjach podejście, w ramach którego rozwijają i pielęgnują pięć odrębnych umiejętności w swoich organizacjach i zespołach przywódczych. Oto one: 

1.     Inżynier – buduje, obsługuje i utrzymuje aplikacje oraz infrastrukturę technologiczną. Rola ta wymaga głębokiej wiedzy operacyjnej, umiejętności technologicznych i wnikliwego zaangażowania w tworzenie wartości operacyjnej. Głównym obowiązkiem inżyniera jest budowanie, obsługa i utrzymywanie wydajnych i bezpiecznych aplikacji oraz infrastruktury technologicznej. 

2.     Architekt – projektuje i nadzoruje środowisko technologiczne, dbając o jego sprawność i skalowalność. Liderzy tej kompetencji powinni również wyprzedzać nowe i pojawiające się technologie oraz nieustannie badać i eksperymentować, aby utrzymać konkurencyjność swoich organizacji. 

3.     Analityk danych – gromadzi i analizuje dane oraz zarządza nimi, aby skutecznie je wykorzystać do rozwoju firmy. 

4.     Ambasador zmiany – ma kompetencje zarówno do inicjowania złożonych zmian w zakresie cyfrowej transformacji w całej firmie, jak i zarządzania nimi aż do pełnego wdrożenia. 

5.     Właściciel – dysponuje obszerną wiedzą biznesową i kapitałem relacji z interesariuszami. Dzięki temu dostrzega wyzwania biznesowe i odpowiada na nie innowacją. 

Niektóre organizacje stoją na stanowisku, że tych pięć kluczowych kompetencji należy przypisać tylko do jednej roli lub do jednego stanowiska (np. chief information officer). Być może jednak lepiej postawić na rozproszenie tych ról i obowiązków poprzez stworzenie skoordynowanego zespołu liderów technologicznych? 

Akademia Cyfryzacji: digitalizacja z przewodnikiem 

W erze cyfrowej każda rola w firmie ma kluczowe znaczenie. Wprowadzenie optymalizacji w całym, nieraz skomplikowanym procesie czy wdrożenie systemów cyfrowych to wysiłek grupowy, w którym każdy ma swój wkład. Harmonijne współdziałanie poszczególnych elementów organizacji – od sprzedaży, poprzez logistykę, aż po zarząd – jest niezbędne, aby osiągnąć sukces w złożonym i konkurencyjnym środowisku biznesowym. 

W naszej Bazie wiedzy znajdziesz artykuły, z których dowiesz się, jakie są zalety cyfryzacji oraz dlaczego warto ją przeprowadzić. Na początek warto zacząć od diagnozy swojej organizacji. Wypełnij arkusz badania stopnia cyfryzacji firmy, a dowiesz się, jakie kroki możesz podjąć. Dołącz do cyfrowej społeczności Akademii Cyfryzacji i twórz ją razem z nami! 

Podobne artykuły

Zarejestruj się i dołącz do ponad 500 członków naszej społeczności i otrzymaj:

  • Specjalistyczną wiedzę i sprawdzone informacje dotyczące tematu cyfrowej transformacji
  • Szkolenia e-learningowe poświęcone digitalizacji łańcucha dostaw
  • Dostęp do sprawdzonych rozwiązań certyfikowanych partnerów

Jeśli potrzebujesz pomocy z rejestracją Skontaktuj się z nami
Masz już konto? Zaloguj się