Czym jest i jak działa WMS?
28 listopada 2022 (Last updated: 23 października 2024)
Oprogramowanie WMS umożliwia zarządzanie magazynem oraz wspiera obsługę procesów logistycznych. Dowiedz się, czym jest i jak działa WMS i wybierz ten, który najbardziej odpowiada potrzebom Twojej firmy.
Z tego artykułu dowiesz się:
- co to jest WMS i jak działa,
- jakie funkcje pełni system zarządzania magazynem,
- jakie są zalety tego systemu,
- jakie są systemy WMS.
WMS — co to jest i jak działa?
System WMS (Warehouse Management System) to zaawansowane oprogramowanie, które pełni kluczową rolę w zarządzaniu magazynem. Dzięki niemu możliwe jest śledzenie i optymalizacja wszystkich operacji magazynowych, takich jak:
- przyjęcie towaru,
- jego magazynowanie,
- kompletacja zamówień
- wydanie.
Magazynowy system informatyczny pozwala na pełną kontrolę nad przepływem towarów, co przekłada się na zwiększenie efektywności i redukcję błędów. W logistyce system ten jest nieocenionym narzędziem, które wspiera zarządzanie ruchem produktów, co w efekcie prowadzi do lepszego wykorzystania zasobów i zwiększenia satysfakcji klientów.
Funkcje systemu do zarządzania magazynem
System WMS oferuje szeroki wachlarz funkcji, które umożliwiają efektywne zarządzanie magazynem. Do najważniejszych z nich należą:
- Zarządzanie zapasami
- Automatyzacja procesów
- Śledzenie postępu realizacji operacji
- Rejestracja danych, wymiarów i położenia towarów
- Zarządzanie produktami i zasobami magazynu
- Inwentaryzacja towarów
Zalety systemu WMS
Jeśli chcesz skorzystać z możliwości, jakie dają nowoczesne rozwiązania, warto zdecydować się na kompleksowy system zarządzania magazynem. System magazynowy służy do optymalizacji procesów magazynowych, dzięki któremu każdy etap prac będzie zarządzany automatycznie. Dzięki niemu procesy realizacji zamówień staną się bardziej usystematyzowane, co wpłynie także na zredukowanie liczby błędów.
Jednak zalety systemu WMS to nie tylko zautomatyzowane procesy logistyczne. Pozwala on też na możliwość zmniejszenia liczby obowiązków Twoich pracowników. Tym sposobem, będzie można przydzielić im inne zadania bez potrzeby zatrudniania kolejnych osób. Możesz więc mieć pewność, że oprogramowanie WMS w sposób znaczący wpłynie na wydajność całej firmy.
Zarządzającym magazynem da z kolei możliwość sprawnego kierowania pracami w magazynie i śledzenia procesu produkcji na każdym jej etapie, także będąc online. System magazynowy może też stanowić wsparcie księgowości przy rozliczeniach z klientami. Natomiast dzięki tworzeniu zaawansowanych raportów pozwala na kontrolę stanu magazynowego i każdego zamówienia w całym łańcuchu dostaw.
Integracja systemu do zarządzania magazynem z innymi systemami
System WMS może być zintegrowany z innymi systemami, co pozwala na jeszcze efektywniejsze zarządzanie magazynem i optymalizację procesów logistycznych. Integracja z systemami ERP, MRP, TMS, systemami kurierskimi, platformami e-commerce oraz elementami automatyki magazynowej umożliwia płynną wymianę danych i koordynację działań.
Dzięki integracjom system magazynowy może wspierać kompleksowe zarządzanie całym łańcuchem dostaw, od przyjęcia towaru, przez procesy magazynowe, aż po wysyłkę do klienta. Integracja systemu WMS z innymi systemami pozwala na lepsze wykorzystanie zasobów, zwiększenie efektywności operacyjnej i poprawę jakości obsługi klienta.
Rodzaje systemów WMS wspieranych przez standardy GS1
Na naszej platformie znajdziesz przykłady systemów do zarządzania magazynem, które można dopasować do wielkości przedsiębiorstwa i rodzaju prowadzonych działań. Wśród proponowanych przez nas systemów magazynowych są produkty przeznaczone dla dużych przedsiębiorstw, ale nie brakuje też oprogramowania dla tych małych i średnich. Jesteśmy pewni, że wśród wskazanych przez nas programów znajdziesz taki, który sprosta wyzwaniom w Twojej firmie.
- ExpertWMS – to zaawansowany system przygotowany z myślą o dużych przedsiębiorstwach. Bez problemu integruje się z innymi systemami: ERP, MES, e-commerce, TMS czy systemem kurierskim. Jego elastyczność sprawia, że znajdzie zastosowanie w różnych branżach o zróżnicowanych metodach zarządzania magazynem. Dostępny w wersji Standard, jak i Enterprise.
- ExpertWMS 3PL – podobnie jak poprzedni, ten system również integruje się ze wszelkimi systemami ERP, MES i e-commerce. Przeznaczony dla małych i dużych centrów logistycznych. Służy do optymalizacji zarządzania magazynem niezależnie od stopnia skomplikowania procesów logistycznych.
- ExpertWMS Smart — rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorstw. Główny wyróżnik? To gotowy system, który może zostać wdrożony od zaraz. Integrowany ze wszystkimi niezbędnymi systemami, dostarcza szczegółowych informacji dla osób odpowiedzialnych za logistykę, produkcję, stany magazynowe i przepływ towarów. W przypadku rozwoju firmy nie ma żadnych przeszkód, aby przejść na większe rozwiązanie magazynowe.
- OPTIpromag — świetne rozwiązanie do tworzenia zaawansowanych raportów realizacji zamówień i wydajności pracy. To nowoczesny system WMS, dzięki któremu można planować i kontrolować zdarzenia produkcyjne w czasie rzeczywistym, w dowolnym miejscu, dzięki pracy w trybie on-line.
- TeneumX WMS — zintegrowany z ERP, CRM i BOK inteligentny system WMS, który jest wyposażony w automatyczne reguły zarządzania. Zapewnia sprawną obsługęzamówień całopaletowych, drobnicowych, jedno lub wielopozycyjnych zarówno dla klientów B2B, jak i B2C.
- System Dature firmy Smartstock — system wykorzystujący najnowsze możliwości sztucznej inteligencji (AI), który wesprze planowanie, prognozowanie i optymalizację zapasów. Pomocny dla pracowników zajmujących się kontrolą stanu magazynowego. W celu identyfikacji produktów w wyliczonych prognozach popytu i rekomendacjach zatowarowania wykorzystuje identyfikator GTIN. System udostępnia też informacje o przyszłym i aktualnym poziomie zapasów dla poszczególnych produktów.
Ile kosztuje system WMS?
Koszt zakupu i wdrożenia systemu do zarządzania magazynem może się znacznie różnić w zależności od wielu czynników. Przede wszystkim zależy on od rozmiaru przedsiębiorstwa, liczby magazynów, liczby pracowników oraz ilości towarów i zamówień. Cena systemu magazynowego może również zależeć od wybranych funkcji, zarówno standardowych, jak i dodatkowych.
Wdrożenie systemu do zarządzania magazynem to także koszty implementacji, utrzymania i obsługi systemu. Warto jednak pamiętać, że inwestycja w magazynowy system informatyczny przynosi długoterminowe korzyści, takie jak zwiększenie efektywności operacyjnej i redukcja kosztów operacyjnych.
Wsparcie digitalizacji w systemie zarządzania magazynem
Magazynowe systemy informatyczne WMS sprawiają, że przetwarzanie danych logistycznych i realizacja zamówień stają się dużo łatwiejsze. Ale jest to tylko jedno z wielu narzędzi wspomagających cyfryzację firmy.
Akademia Cyfryzacji GS1 Polska to źródło sprawdzonych dostawców oprogramowania dla małych i średnich przedsiębiorstw. W zakładce „Sprawdzone narzędzia i usługi” znajdziesz przykłady rozwiązań, które można dopasować do wielkości przedsiębiorstwa i rodzaju prowadzonych w nim działań.
Zanim jednak podejmiesz się przetestowania któregoś z nich, zachęcamy do tego, by określić, na jakim poziomie znajduje się dojrzałość cyfrowa Twojej firmy. Wypełnij bezpłatnie Arkusz samooceny dojrzałości cyfrowej i dowiedz się, co zrobić, żeby wykorzystać możliwości, jakie daje oprogramowanie WMS.
Zobacz również inne wpisy:
Systemy do elektronicznej wymiany dokumentów handlowych EDI