Baza wiedzy  »  Cyfrowe magazyny  »  Systemy do zarządzania magazynem – czym jest i jak działa WMS

Systemy do zarządzania magazynem – czym jest i jak działa WMS

28 listopada 2022 (Last updated: 13 maja 2024)

cyfryzacja magazynów

Z tego artykułu dowiesz się:

 • co to jest VMS i jak działa,
 • po co stosuje się systemy VMS,
 • jakie są systemy VMS.

VMS — co to jest i jak działa?

WMS [ang. Warehouse Management System] to magazynowy system informatyczny, który pozwala zoptymalizować proces kompletacji i realizacji zamówień oraz zmniejszyć nakład pracy.  Oprogramowanie to usprawnia zarządzanie magazynem, jednocześnie wspierając obsługę procesów logistycznych.

WMS;produkt
System WMS, etykiety logistyczne – sprawdzone narzędzia GS1.

Zalety systemu VMS

Jeśli  chcesz skorzystać z możliwości, jakie dają innowacyjne rozwiązania, warto zdecydować się na kompleksowy system zarządzania magazynem.  System magazynowy WMS służy do optymalizacji procesów magazynowych, dzięki któremu każdy etap prac będzie zarządzany automatycznie. Dzięki niemu procesy realizacji zamówień staną się bardziej usystematyzowane, co wpłynie także na zredukowanie liczby błędów.  

Zalety systemu WMS to nie tylko zautomatyzowane procesy logistyczne. Pozwala on też na możliwość zmniejszenia liczby obowiązków Twoich pracowników.  Tym sposobem, będzie można przydzielić im inne zadania bez potrzeby zatrudniania kolejnych osób. Możesz więc mieć pewność, że oprogramowanie WMS w sposób znaczący wpłynie na wydajność całej firmy. 

Ich celem jest możliwość sprawnego zarządzania pracami w magazynie i śledzenia procesu produkcji na każdym jej etapie, także będąc on-line. System magazynowy WMS może też stanowić wsparcie w zakresie rozliczeń z klientami. Natomiast dzięki tworzeniu zaawansowanych raportów pozwala na kontrolę stanu magazynowego i każdego zamówienia w całym łańcuchu dostaw.


Rodzaje systemów VMS, wspieranych przez standardy GS1

Na naszej platformie znajdziesz przykłady rozwiązań, które można dopasować do wielkości przedsiębiorstwa i rodzaju prowadzonych w nim działań. Wśród proponowanych przez nas systemów magazynowych WMS pojawiają się produkty przeznaczone dla dużych przedsiębiorstw, ale nie brakuje też oprogramowania dla tych małych i średnich. Jesteśmy pewni, że wśród wskazanych przez nas programów WMS znajdziesz taki, który sprosta wyzwaniom w Twojej firmie.  

 • ExpertWMS – to zaawansowany system przygotowany z myślą o dużych przedsiębiorstwach. Bez problemu integruje się z innymi systemami: ERP, MES, e-commerce, TMS czy systemem kurierskim. Jego elastyczność sprawia, że znajdzie zastosowanie w różnych branżach o zróżnicowanych metodach zarządzania magazynem. Dostępny w wersji Standard, jak i Enterprise.
 • ExpertWMS 3PL – podobnie jak poprzedni, ten system WMS również integruje się ze wszelkimi systemami ERP, MES i e-commerce. Przeznaczony dla małych i dużych centrów logistycznych. Służy do optymalizacji zarządzania magazynem niezależnie od stopnia skomplikowania procesów logistycznych.  
 • ExpertWMS Smart — rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorstw. Główny wyróżnik? To gotowy system WMS, który może zostać wdrożony od zaraz. Integrowany ze wszystkimi niezbędnymi systemami, dostarcza szczegółowych informacji dla osób odpowiedzialnych za logistykę, produkcję, stany magazynowe i przepływ towarów. W przypadku rozwoju firmy nie ma żadnych przeszkód, aby przejść na większe rozwiązanie magazynowe. 
 • OPTIpromag — świetne rozwiązanie do tworzenia zaawansowanych raportów realizacji zamówień i wydajności pracy. To nowoczesny system WMS, dzięki któremu można planować i kontrolować zdarzenia produkcyjne w czasie rzeczywistym, w dowolnym miejscu, dzięki pracy w trybie on-line.
 • TeneumX WMS — zintegrowany z ERP, CRM i BOK inteligentny system WMS, który jest wyposażony w automatyczne reguły zarządzania. Zapewnia sprawną obsługęzamówień całopaletowych, drobnicowych, jedno lub wielopozycyjnych zarówno dla klientów B2B, jak i B2C.
 • System Dature firmy Smartstock — system wykorzystujący najnowsze możliwości sztucznej inteligencji (AI), który wesprze planowanie, prognozowanie i optymalizację zapasów. Pomocny dla pracowników zajmujących się kontrolą stanu magazynowego. W celu identyfikacji produktów w wyliczonych prognozach popytu i rekomendacjach zatowarowania wykorzystuje identyfikator GTIN. System udostępnia też informacje o przyszłym i aktualnym poziomie zapasów dla poszczególnych produktów. 

Jeżeli chcesz wdrożyć VMS w swojej firmie, polecamy naszych sprawdzonych partnerów.

Wsparcie digitalizacji w magazynie

Kompleksowy system zarządzania magazynem WMS sprawia, że przetwarzanie danych logistycznych i realizacja zamówień stają się dużo łatwiejsze. Ale jest to tylko jedno z wielu narzędzi wspomagających cyfryzację firmy.

Akademia Cyfryzacji GS1 Polska to źródło sprawdzonych dostawców oprogramowania dla małych i średnich przedsiębiorstw. W zakładce „sprawdzone narzędzia i usługi” znajdziesz przykłady rozwiązań, które można dopasować do wielkości przedsiębiorstwa i rodzaju prowadzonych w nim działań. Wśród proponowanych przez nas systemów magazynowych WMS pojawiają się produkty dedykowane dla dużych przedsiębiorstw, ale nie brakuje też oprogramowania dla tych małych i średnich.

Zanim jednak podejmiesz się przetestowania któregoś z nich, zachęcamy do tego, by określić, na jakim poziomie znajduje się dojrzałość cyfrowa Twojej firmy. Wypełnij bezpłatnie arkusz samooceny dojrzałości cyfrowej i dowiedz się, co zrobić, żeby wykorzystać możliwości, jakie daje oprogramowanie WMS.

Chcesz się dowiedzieć,
czy Twoja firma jest gotowa na cyfrową transformację?

Zobacz również inne wpisy:

Co to jest digitalizacja?

Rodzaje łańcuchów dostaw

Systemy do elektronicznej wymiany dokumentów handlowych EDI


Podobne artykuły

array(6) { ["post_type"]=> string(11) "baza_wiedzy" ["post__not_in"]=> array(1) { [0]=> int(4353) } ["orderby"]=> string(4) "rand" ["order"]=> string(3) "ASC" ["ignore_sticky_posts"]=> bool(true) ["tax_query"]=> array(1) { [0]=> array(3) { ["taxonomy"]=> string(18) "kategorie_artykulu" ["field"]=> string(7) "term_id" ["terms"]=> array(1) { [0]=> int(111) } } } }

Zarejestruj się i dołącz do ponad 500 członków naszej społeczności i otrzymaj:

 • Specjalistyczną wiedzę i sprawdzone informacje dotyczące tematu cyfrowej transformacji
 • Szkolenia e-learningowe poświęcone digitalizacji łańcucha dostaw
 • Dostęp do sprawdzonych rozwiązań certyfikowanych partnerów

Jeśli potrzebujesz pomocy z rejestracją Skontaktuj się z nami
Masz już konto? Zaloguj się