Nowy podcast – “Prosto o cyfryzacji”
16 maja 2024 (Last updated: 20 sierpnia 2024)
Z ogromną radością ogłaszamy premierę naszego nowego podcastu “Prosto o cyfryzacji”. Jeśli interesujesz się cyfryzacją, chcesz zrozumieć, jak wpływa na nasze życie, a także poznać ekspertów z branży, ten podcast jest dla Ciebie!
W każdym odcinku:
- Rozkładamy na czynniki pierwsze najważniejsze zagadnienia z obszaru cyfryzacji
- Dyskutujemy z liderami branży IT, startupowcami oraz dostawcami rozwiązań
- Odkrywamy, jak cyfryzacja zmienia różne sektory gospodarki,
- Dzielimy się praktycznymi wskazówkami, jak odnaleźć się w świecie cyfrowych przemian.
Nie ważne, czy jesteś przedsiębiorcą, studentem czy po prostu ciekawskim słuchaczem – “Prosto o cyfryzacji” jest miejscem, gdzie zrozumiesz skomplikowane procesy wyjaśnione w prosty i przystępny sposób.
W pierwszym odcinku rozmawiamy o wyzwaniach cyfryzacji, goszcząc Martę Steinke oraz Agatę Witkowską, które rozwijają projekt Akademii Cyfryzacji GS1 Polska.
Czym jest cyfryzacja?
Przemysław Zawodny, GS1 Polska – gospodarz audycji: Skoro mamy w nazwie cyfryzację, to czym ona właściwie jest?
Agata Witkowska, Specjalista ds. wdrożeń standardów GS1: Chciałam dzisiaj Państwu opowiedzieć właśnie o cyfryzacji biznesu. Standardy GS1 i cała nasza Platforma Akademii Cyfryzacji to miejsce, gdzie znajdziecie Państwo odpowiedź na to pytanie.
Cyfryzacja biznesu mówiąc prosto to proces, w którym firmy zaczynają używać cyfrowych narzędzi w swojej praktyce. Czy to w sprzedaży, czy w marketingu, czy w obszarze HR, czy zarządzaniu magazynem, czyli logistyce, tym obszarze, na którym my jako GS1 Polska znamy się najlepiej.
Czy zastąpienie papierowych dokumentów ich cyfrowymi zamiennikami to już cyfryzacja?
Zatem takie pytanie mi się rodzi, czy zastąpienie papierowych dokumentów ich cyfrowymi zamiennikami to już cyfryzacja?
Cyfryzacja dokumentów to jest dopiero pierwszy etap i w tym wydatnie pomogła w Polsce pandemia COVID. Natomiast my chcielibyśmy opowiedzieć o bardziej zaawansowanych aspektach cyfryzacji.
Po pierwsze automatyzacja procesów, czyli zastosowanie technologii do automatyzacji rutynowych zadań. Dzięki czemu państwa pracownicy będą mogli przejść do trudniejszych czy bardziej kreatywnych zadań.
Po drugie, cyfrowa analiza danych. Czyli mamy państwa dane zgromadzone w firmie, spróbujmy użyć cyfrowego narzędzia, który pomoże w lepszym zrozumieniu rynku i własnych procesów.
Kolejnym z tych aspektów będzie wykorzystanie chmury obliczeniowej albo chmury do przechowywania zasobów firmy.
I oczywiście cyfryzacja to wykorzystanie technologii mobilnych, czyli smartfonów, tabletów, skanerów czy innych urządzeń mobilnych dla celów firmowych.
Kogo dotyka problem cyfryzacji?
No dobrze, a kogo dotyka problem cyfryzacji?
Transformacja cyfrowa dla każdej firmy może oznaczać co innego, ale zawsze wiąże się ze zmianą sposobu działania i zwiększeniem wartości jaką firma oferuje swoim klientom.
Chodzi nie tylko o wymianę czy wprowadzenie nowego oprogramowania czy sprzętu komputerowego. To transformacja całego sposobu w jaki działa firma na rynku.
W najbliższym czasie mają w Polsce pojawić się olbrzymie pieniądze z KPO. Liczymy na to, że pod koniec lata one już się pojawią na rynku. Z tych 60 miliardów euro, które Polska ma zapisane, 21% z tych środków musi być przeznaczonych na cyfryzację. To jest olbrzymia pula pieniędzy, która mam nadzieję, że zostanie bardzo dobrze wykorzystana i polskie firmy naprawdę zrobią duży krok w transformacji cyfrowej.
Mamy kilka kluczowych obszarów, które dotyka cyfryzacja w biznesie.
Po pierwsze, tak jak powiedziałam, to jest ta automatyzacja procesów.
Po drugie, pojawienie się cyfrowych narzędzi komunikacyjnych, to już też przećwiczyliśmy w COVIDZIE, wprowadzenie nowoczesnych środków komunikacji, takich jak platformy do wideokonferencji, do spotkań (online) czy narzędzia do zarządzania projektami.
Po trzecie cały obszar e-commerce i handlu elektronicznego. Na pewno Państwo zauważyliście bardzo duży wzrost zainteresowania handlem przez internet, olbrzymie zwiększenie usług i obsługi klientów w sieci.
Kolejny z tych aspektów to branża cyfrowego marketingu i reklamy. Wykorzystanie internetu, mediów społecznościowych i w tej chwili sztucznej inteligencji, czyli AI, to jest bardzo duży obszar, w którym potrzebne będą zmiany.
Na pewno chciałabym również powiedzieć o systemach CRM, czyli systemach, które ułatwiają nam zarządzanie relacjami z klientami. To są wszystkie systemy wprowadzające ułatwienia do kontaktów z klientami, do zarządzania sprzedażą i obsługi klientów.
I ostatni z aspektów to na pewno cyfrowe rozwiązania HR. Czyli wykorzystujemy technologię do zarządzania zasobami ludzkimi, do przeprowadzania rekrutacji, do szkoleń, chociażby z naszych standardów GS1, ale też do ocen pracowniczych.
Gdzie można znaleźć informacje o cyfryzacji? Gdzie szukać wsparcia, pomocy?
Bardzo dużo informacji, mam mętlik w głowie. Gdzie można znaleźć w prosty sposób przedstawione te informacje, poszukać wsparcia, pomocy? Marto, może Ty odpowiesz?
Marta Steinke, Specjalista ds. eventów i szkoleń, GS1 Polska: Akademia Cyfryzacji GS1 Polska to przede wszystkim platforma online dla wszystkich firm, które chciałyby poszerzyć swoje kompetencje, wiedzę albo sprawdzić stan cyfryzacji. U nas na Akademii Cyfryzacji GS1 Polska znajdują się trzy główne zakładki: Baza Wiedzy, Szkolenia oraz Narzędzia dla biznesu wspierające właśnie transformację cyfrową.
Zajęliśmy się tutaj kompleksową obsługą przedsiębiorstw w zakresie cyfryzacji. Począwszy od audytu dojrzałości cyfrowej.
Od samego wejścia na Akademię Cyfryzacji firmy mogą sprawdzić na jakim poziomie cyfryzacji znajduje się ich przedsiębiorstwo, jakie są obszary jeszcze do usprawnienia no i co można zrobić z tym dalej.
Przygotowaliśmy szereg szkoleń, na razie ze standardów GS1, gdzie wszystkie osoby zainteresowane mogą uzyskać Międzynarodowy Certyfikat GS1. Przygotowujemy również szkolenia z naszymi partnerami, o czym będziecie mogli usłyszeć niebawem.
Przygotowaliśmy również całą zakładkę Dla biznesu, gdzie oferujemy sprawdzone narzędzia naszych partnerów i dostawców rozwiązań. A także informujemy firmy o grantach i funduszach na transformację cyfrową, jakie mogą aktualnie uzyskać.
Zapraszamy bardzo gorąco na Akademię Cyfryzacji GS1 Polska, ponieważ znajdziecie tam w jednym miejscu sprawdzone informacje dotyczące transformacji cyfrowej.
W Bazie Wiedzy macie szereg raportów o cyfryzacji zarówno z rynku polskiego, ale także z rynku światowego. Podążamy za trendami i tymi trendami się z Wami dzielimy.
Czy Akademia Cyfryzacji GS1 jest skierowana tylko do przedsiębiorców?
Czyli zakładam, że Akademia Cyfryzacji GS1 skierowana jest tylko do przedsiębiorców?
Absolutnie nie. Stworzyliśmy miejsce, gdzie zarówno firmy, ale też wszyscy Ci, którzy chcieliby poszerzyć swoją wiedzę z zakresu transformacji cyfrowej znajdą swoją przestrzeń. Zapraszamy też studentów oraz uczniów. Mamy między innymi przygotowany:
– podcast “Kreatywnie o digitalizacji”,
– kursy e-learningowe, nie tylko z naszych standardów. Działamy tutaj szerzej, stwarzając możliwości pogłębienia wiedzy dotyczącej transformacji cyfrowej.
Także nasza Akademia Cyfryzacji GS1 Polska nie jest dedykowana tylko i wyłącznie firmom, ale wszystkim tym, którzy w obszarze transformacji cyfrowej się poruszają, albo chcieliby się poruszać.
Czym jest GS1?
To na koniec wypada powiedzieć wszystkim czym jest to GS1, o którym tak często wspominaliśmy no i jest to odpowiedź przynajmniej dwuaspektowa.
Po pierwsze, GS1 jest to międzynarodowy system standardów i rozwiązań biznesowych tworzonych z inicjatywy i pod przewodnictwem firm. Powstał w 1973 roku, a w tym roku mamy 50-lecie pierwszego skanowania kodu kreskowego, który jest jednym z naszych standardów.
GS1 to również organizacja not for profit, która wierzy w siłę tych standardów, która krzewi wiedzę o tych standardach i pomaga firmom korzystać z tych standardów.
Czy podcast “Prosto o cyfryzacji” to ostatnia nowość na Akademii Cyfryzacji GS1?
No i wreszcie podcast “Prosto o cyfryzacji” to ostatnia nowość na Akademii Cyfryzacji GS1?
Mam nadzieję i będziemy dążyć do tego, żeby to nie była ostatnia nowość. Akademia jest projektem, który stale się rozwija. Teraz jesteśmy na etapie przygotowania najnowszej zakładki Niezbędnika e-commerce. Wchodzimy w nową branżę, przygotowujemy materiały, które przeznaczone dla firm, które zajmują się sprzedażą internetową. I Mam nadzieję, że w przyszłości będziemy oferować informacje rzetelne, sprawdzone, nie tylko z branży e-commerce. Natomiast będziemy się rozwijać i kolejne branże będą dołączały do Akademii Cyfryzacji.
Zobacz inne odcinki podcastu „Prosto o cyfryzacji”:
- Jak kody 2D zmieniają handel detaliczny i doświadczenia konsumentów – podcast Prosto o cyfryzacji – Akademia Cyfryzacji GS1 Polska.
- Znaczenie AI w prognozowaniu popytu – podcast Prosto o cyfryzacji – Akademia Cyfryzacji GS1 Polska.
- Nowe możliwości cyfryzacji w budownictwie – o standardach GS1 – podcast Prosto o cyfryzacji – Akademia Cyfryzacji GS1 Polska.