Baza wiedzy  »  Transformacja cyfrowa  »  „Digi Index 2023” – raport firmy Siemens 

„Digi Index 2023” – raport firmy Siemens 

02 lutego 2024 (Last updated: 11 września 2024)

cyfryzacja firmy

Firma Siemens opublikowała doroczny raport „Digi Index”. Wyniki pokazują, jak proces cyfryzacji przebiega zarówno w średnich jak i w dużych przedsiębiorstwach. Przedstawiamy najważniejsze wnioski z raportu. 


Średnie firmy zwolniły tempo transformacji cyfrowej 

Wynik Digi Index dla średnich firm w 2023 roku wynosi 1,8 i jest znacznie niższy niż rok wcześniej, kiedy to osiągnął 2,4. To oznacza, że wiele firm nadal ma trudności w poszczególnych obszarach transformacji cyfrowej. Najbardziej zaawansowane w cyfryzacji są firmy z branży motoryzacyjnej (2,0). Najniżej punktowany jest sektor spożywczy (1,6), który dopiero tworzy podstawy pod cyfrową produkcję. 

Duże firmy na czele cyfryzacji 

Po raz pierwszy badanie objęło także duże firmy produkcyjne, które zatrudniają ponad 250 pracowników. Wskaźnik ogólny tych przedsiębiorstw wynosi 2,7.  Świadczy to o wyższej dojrzałości cyfrowej w porównaniu ze średnimi firmami. Duże firmy częściej inwestują w nowe rozwiązania, takie jak chmura obliczeniowa i sztuczna inteligencja. Ponadto lepiej radzą sobie z wykorzystywaniem danych do poprawy procesów, jakości i efektywności. Najwyższym wynikiem cieszą się duże firmy z branży motoryzacyjnej (2,9).  

Największe problemy cyfryzacji w polskim przemyśle 

Według raportu największym problemem w transformacji cyfrowej są koszty. Ponad połowa badanych firm przyznaje, że nie ma wystarczających funduszy na inwestycje w cyfryzację. Kolejną kwestią jest brak umiejętności wykorzystania danych. Zaledwie 16% średnich i 28% dużych firm deklaruje, że potrafi w pełni wykorzystać dane do podejmowania decyzji biznesowych. Ponadto wiele firm ma trudności w postaci braku kadr oraz wiedzy na temat możliwości i zalet cyfryzacji. 

Zalety transformacji cyfrowej  

Z raportu „Digi Index 2023” wynika, że najczęściej wymienianymi zaletami są m.in. poprawa jakości produktów i usług, zwiększenie efektywności i wydajności, a także lepsze dostosowanie się do potrzeb i oczekiwań klientów. Co więcej, cyfryzacja pomaga zwiększyć konkurencyjność i innowacyjność polskiego przemysłu na rynku krajowym i zagranicznym. 

Więcej informacji znajdziesz w pełnej wersji dokumentu. 

Podobne artykuły

array(6) { ["post_type"]=> string(11) "baza_wiedzy" ["post__not_in"]=> array(1) { [0]=> int(6691) } ["orderby"]=> string(4) "rand" ["order"]=> string(3) "ASC" ["ignore_sticky_posts"]=> bool(true) ["tax_query"]=> array(1) { [0]=> array(3) { ["taxonomy"]=> string(18) "kategorie_artykulu" ["field"]=> string(7) "term_id" ["terms"]=> array(1) { [0]=> int(113) } } } }

Zarejestruj się i dołącz do ponad 1500 członków naszej społeczności i otrzymaj:

  • Specjalistyczną wiedzę i sprawdzone informacje dotyczące tematu cyfrowej transformacji
  • Szkolenia e-learningowe poświęcone digitalizacji łańcucha dostaw
  • Dostęp do sprawdzonych rozwiązań certyfikowanych partnerów

Jeśli potrzebujesz pomocy z rejestracją Skontaktuj się z nami
Masz już konto? Zaloguj się