Baza wiedzy  »  Transformacja cyfrowa  »  Co to jest digitalizacja?

Co to jest digitalizacja?

28 listopada 2022

cyfryzacja

W ostatnich czasach bardzo znacząca dla rozwoju firmy stała się digitalizacja. Co to jest i w jaki sposób wprowadzić to także w swoim przedsiębiorstwie? W dzisiejszym artykule dowiesz się, czym jest digitalizacja biznesu oraz poznasz jej zalety. Dzięki temu transformacja cyfrowa może objąć także Twoją firmę.

Czym jest digitalizacja?

Na samym początku odpowiedzmy sobie na proste pytanie – co to digitalizacja? W podstawowej formie jest to proces, który polega na przekształceniu wszystkich możliwych materiałów w formie analogowej na cyfrowe. W większości firm ten etap dawno już za nami. Na tym jednak nie koniec. Digitalizacja przy wdrożeniu standardów GS1 daje naprawdę dużo możliwości, co pozwala usprawnić wiele działań w obszarze łańcucha dostaw.

Digitalizacja – jakie niesie ze sobą korzyści?

Chcąc osiągnąć sukces, trzeba nieustannie pracować nad rozwojem firmy, a digitalizacja procesów w obszarze łańcucha dostaw na pewno ma na to wpływ. Co więcej, digitalizacja danych ułatwia ich przechowywanie oraz pozwala zadbać o ich bezpieczeństwo. Transformacja cyfrowa firmy wpłynie pozytywnie zarówno na efektywność pracy, jak i bezpieczeństwo danych. To duży krok naprzód w rozwoju Twojej firmy, dlatego warto go postawić jak najszybciej.

W jaki sposób przeprowadza się transformację cyfrową?

Strategia transformacji cyfrowej składa się z kilku etapów. Zanim jednak zdecydujesz się na digitalizację procesów biznesowych, warto skorzystać z narzędzi dla biznesu, które przydadzą się każdemu przedsiębiorcy wkraczającemu na ścieżkę transformacji cyfrowej.

Na samym początku wypełnij ankietę samooceny dojrzałości cyfrowej, która jest bezpłatna. Natomiast w celu uzyskania profesjonalnej porady dotyczącej tego, jakie wyzwania transformacji cyfrowej stoją przed Twoją firmą i z jakich rozwiązań najlepiej skorzystać, warto przeprowadzić badanie, jakim jest diagnoza logistyczna.

Gdy już dowiesz się, które obszary działalności usprawnić w pierwszej kolejności, sprawdź, które z proponowanych na naszej platformie usług będą najlepszym wyborem. System elektronicznej wymiany dokumentów handlowych EDI, a może inne standardy GS1 Polska?

Na naszej stronie znajdziesz zakładkę “doradztwo biznesowe”, gdzie dostępne są oferty dotyczące konsultacji z naszymi Partnerami. Skierowane są one do firm różnej wielkości. Dzięki temu uzyskasz cenne wskazówki dotyczące pozyskiwania środków na transformację cyfrową swojego przedsiębiorstwa i tego czy możesz liczyć na dotację.

Jakie są zalety digitalizacji?

Zalety digitalizacji to temat, który częściowo poruszyliśmy już wcześniej, jednak warto zatrzymać się przy tym nieco dłużej. Przede wszystkim digitalizacja pozwala odpowiedzieć na wyzwania transformacji cyfrowej, które stawiane są przed każdą – zarówno małą, jak i dużą firmą. Jakie dokładnie korzyści wiążą się z digitalizacją biznesu?

Łatwy dostęp do dokumentów i możliwość ich udostępniania

W ramach procesu digitalizacji dane w większości przedsiębiorstw zostały już wprowadzone do jednego systemu.Niezależnie od trybu pracy – zdalna czy stacjonarna – każdy pracownik jest w stanie wyszukać interesujące go informacje dotyczące danego produktu czy też całego procesu. W łatwy sposób przechowywane w ten sposób dane udostępnisz też innym podmiotom, także tym, które współpracują z Twoją firmą w obszarze łańcucha dostaw.

Gwarancja bezpieczeństwa

Digitalizacja biznesu w znaczącym stopniu wpływa też na bezpieczeństwo wszystkich danych. Gdy są w systemie, żadna nieuprawniona osoba nie powinna się do nich dostać. Łatwiej też uchronić je przed zniszczeniem.

Zwiększenie efektywności

Niezbędne do pracy dane są dostępne w jednym miejscu, z którego można korzystać za pośrednictwem wielu urządzeń. Wpływa to na efektywność pracy, co pozwala zaoszczędzić dużo czasu, a tym samym w niektórych przypadkach, być może zredukować koszty utrzymania firmy.

W jakich firmach przeprowadza się digitalizację?

Digitalizacja procesów biznesowych jest możliwa właściwie w każdej firmie — niezależnie od jej wielkości i branży. Na transformację cyfrową przy wykorzystaniu standardów GS1 Polska najczęściej decydują się przedsiębiorstwa usługowe, handlowe i produkcyjne, dla których kluczowy jest obieg danych w łańcuchu dostaw. Dzięki digitalizacji na każdym etapie można w łatwy sposób sprawdzić np. to, na jakim dokładnie etapie jest dostawa danej partii produktów.

Jeśli nie chcesz, żeby wyzwania transformacji cyfrowej wstrzymały rozwój Twojego biznesu, postaw na digitalizację biznesu. Standardy GS1 Polska, z którymi zapoznasz się dzięki naszej platformie, Ci to umożliwią. W przypadku zaawansowanych projektów można liczyć na dotacje na cyfryzację firmy.

Zobacz również inne wpisy:

Czym są standardy GS1?

Rodzaje łańcuchów dostaw

Systemy do elektronicznej wymiany dokumentów handlowych EDI


Podobne artykuły

Zarejestruj się i dołącz do ponad 500 członków naszej społeczności i otrzymaj:

  • Specjalistyczną wiedzę i sprawdzone informacje dotyczące tematu cyfrowej transformacji
  • Szkolenia e-learningowe poświęcone digitalizacji łańcucha dostaw
  • Dostęp do sprawdzonych rozwiązań certyfikowanych partnerów

Jeśli potrzebujesz pomocy z rejestracją Skontaktuj się z nami
Masz już konto? Zaloguj się