Baza wiedzy  »  Standardy w łańcuchach dostaw   »  Rodzaje łańcuchów dostaw

Rodzaje łańcuchów dostaw

28 listopada 2022

globalny łańcuch dostaw

Rodzaje łańcuchów dostaw zależą od kilku kryteriów. Najczęściej jest to: rodzaj i źródło produktu, sieć dystrybucyjna oraz struktura organizacyjna. Zależnie od tego, jak łańcuchy dostaw są skonfigurowane, mogą one przybierać różne formy i funkcjonować w różnych sektorach gospodarki. Cyfryzacja firmy pozwala cały ten proces przyspieszyć.

Etapy łańcucha dostaw

Żeby dokładnie zrozumieć rodzaje łańcuchów dostaw, na samym początku wyjaśnimy łańcuch dostaw w ujęciu cykli. Są to złożone procesy, które składają się z sekwencji mniejszych procesów. Na łańcuchy dostaw w ujęciu cykli składa się:

  • cykl zamówienia klienta,
  • cykl uzupełnienia zapasu,
  • cykl produkcji,
  • cykl nabycia materiałów.

Zamówienie klienta to proces, w którym klient składa zamówienie na dane produkty lub usługi. Zamówienia mogą być składane online, telefonicznie lub osobiście. Kluczowym elementem jest tutaj identyfikacja potrzeb klienta i dostosowanie się do nich oraz przyjęcie i realizacja danego zamówienia.

Następny etap – uzupełenienie zapasu towarów w celu realizacji bieżących zamówień. Jest to często rozpatrywane jako osobny proces, ale można je również ująć w kontekście łańcucha dostaw. Tutaj magazynierzy i inne osoby odpowiedzialne za przechowywanie i dystrybucję produktów muszą śledzić stany magazynowe, aby upewnić się, że są one na bieżąco aktualizowane.

Kolejnym etapem jest cykl produkcji, czyli moment, w którym produkty są wytwarzane. Może być on inicjowany bezpośrednio przez zamówienia klienta, ale też przez prognozy popytu i aktualnego stanu magazynowego.

Proces ten może się różnić w zależności od firmy, ale ogólnie składa się z trzech głównych etapów: materiału, produkcji i kontroli jakości.

Materiał to surowiec, z którego powstaje dany produkt. Właśnie z tym wiąże się kolejny etap łańcucha dostaw, czyli cykl nabycia materiałów. 

Po tym, jak produkt jest gotowy do sprzedaży, trafia on do magazynu lub bezpośrednio do klienta.

Następnie produkty są pakowane i wysyłane do klienta. Na tym etapie łańcucha dostaw istotne jest, aby upewnić się, że produkty są odpowiednio zabezpieczone i że wszystkie niezbędne informacje, takie jak adres dostawy, są podane.

Różnice między łańcuchem dostaw a logistyką

Logistyka jest pojęciem szerszym niż sam łańcuch dostaw. Sama logistyka obejmuje cały proces prowadzenia biznesu od momentu produkcji aż do momentu sprzedaży towaru. Łańcuch dostaw jest częścią logistyki i obejmuje tylko te procesy, które są związane z dostawami materiałów, produktów lub usług. 

Rodzaje łańcuchów dostaw

Dzięki rozwiązaniom, jakie proponuje Akademia Cyfryzacji, można stworzyć innowacyjne łańcuchy dostaw, które pozwalają usystematyzować cały proces wysyłki produktów nawet na skalę międzynarodową. Jakie są rodzaje łańcuchów dostaw?

Istnieje kilka typów łańcuchów dostaw, które można wyróżnić ze względu na ich specyfikę. Najpopularniejsze z nich to:

  • Łańcuchy dostaw produkcyjnych – obejmują one cały proces produkcyjny od momentu pozyskania surowców do momentu gotowego produktu. Wymagają one dobrej koordynacji między poszczególnymi ogniwami łańcucha, ponieważ opóźnienia w jakimkolwiek momencie mogą mieć negatywny wpływ na cały proces.
  • Łańcuchy dystrybucyjne – są to łańcuchy, które służą do dystrybucji produktów lub usług od dostawcy do odbiorcy.
  • Łańcuchy logistyczne – służą one do zarządzania przepływem materiałów, informacji i finansów pomiędzy członkami łańcucha.
  • Łańcuchy krytyczne – łańcuchy, w których istnieje duże ryzyko opóźnienia lub braku dostawy produktu lub usługi.
  • Łańcuchy bezpieczeństwa – są to łańcuchy, które służą do zapewnienia bezpiecznego dostarczenia produktów.

Cele łańcuchów dostaw

Wskazaliśmy już, z jakich etapów składa się łańcuch dostaw oraz jakie są współczesne rodzaje łańcuchów dostaw. Należy więc podkreślić, jaki jest ich główny cel.

Powodem, dla którego tworzy się cyfrowy łańcuch dostaw jest chęć zwiększenia efektywności i skrócenia czasu realizacji dostawy. Ponadto, celem łańcucha dostaw jest także zmniejszenie kosztów oraz poprawa jakości produktu finalnego. Współczesny łańcuch dostaw powinien być przede wszystkim elastyczny, aby mógł szybko dostosować się do zmian rynkowych. By zbudować łańcuch dostaw, który faktycznie sprosta potrzebom danej firmy, kluczowa jest diagnoza logistyczna, którą proponuje Akademia Cyfryzacji GS1 Polska.

Na platformie Akademii Cyfryzacji, każda zainteresowana osoba znajdzie też propozycje sprawdzonych narzędzi i usług oraz dowie się, jak w przypadku większych projektów pozyskać dotacje na cyfryzację firmy. Zachęcamy też do skorzystania z doradztwa biznesowego, a chętnym na poszerzenie wiedzy przyda się Baza Wiedzy.

Zobacz również inne wpisy:

Co to jest digitalizacja?

Optymalizacja procesów logistycznych w przedsiębiorstwie

Systemy do elektronicznej wymiany dokumentów handlowych EDI

Podobne artykuły

Zarejestruj się i dołącz do ponad 500 członków naszej społeczności i otrzymaj:

  • Specjalistyczną wiedzę i sprawdzone informacje dotyczące tematu cyfrowej transformacji
  • Szkolenia e-learningowe poświęcone digitalizacji łańcucha dostaw
  • Dostęp do sprawdzonych rozwiązań certyfikowanych partnerów

Jeśli potrzebujesz pomocy z rejestracją Skontaktuj się z nami
Masz już konto? Zaloguj się