Baza wiedzy  »  Cyfrowe dane, Standardy w łańcuchach dostaw ,   »  Standardy GS1 na rzecz poprawy jakości danych produktowych – Globalne Modele Danych, numery GTIN

Standardy GS1 na rzecz poprawy jakości danych produktowych – Globalne Modele Danych, numery GTIN

22 lutego 2023

cyfrowy handel

Utrzymywanie możliwie najwyższej jakości danych produktowych jest niezbędne dla każdej firmy, która ceni sobie rzetelność i wysoki poziom świadczenia usług. Za dbaniem o odpowiedni standard danych produktowych przemawia wiele argumentów:

Oszczędność czasu użytkowników danych produktowych,
› dokładność danych produktowych, z którymi pracujesz,
korzystny wpływ na proces podejmowania decyzji poprzez zwiększenie dokładności analiz.

Firmy potrzebują jasnego planu wdrożenia nowych technologii. W dzisiejszych czasach, standardy GS1 to element konieczny do rozwoju na globalnym rynku. Dzięki nam zdobędziesz pełną kontrolę nad danymi produktowymi. Akademia Cyfryzacji GS1 Polska to platforma, na której znajdziesz materiały związane z cyfryzacją biznesu w obszarze produkcji, handlu oraz TSL. Dowiesz się od nas wszystkiego, co ważne.

Digitalizacja. Dlaczego warto?

Digitalizacja przedsiębiorstwa to proces, w którym firma adaptuje nowoczesne narzędzia cyfrowe, aby poprawić efektywność i wydajność jego funkcjonowania. Jej główne zalety to:

› obniżenie kosztów operacyjnych dzięki automatyzacji procesów i zastąpieniu ich cyfrowymi rozwiązaniami,
zwiększenie efektywności poprzez lepsze wykorzystanie dostępnych zasobów i łatwiejszy dostęp do informacji,
› usprawnienie komunikacji dzięki możliwości łatwego i szybkiego przekazywania informacji,
› zwiększenie bezpieczeństwa poprzez wdrożenie nowoczesnych rozwiązań zabezpieczających przed cyberatakami.

GS1 to system, dzięki któremu profesjonalnie i nowocześnie zadbasz o dane produktowe.

globalne modele danych

Czym jest System GS1?

System GS1 jest zbiorem standardów, które ułatwiają współpracę w łańcuchach dostaw, dzięki identyfikacji produktów, przesyłek i lokalizacji. Wszystkie towary w łańcuchu dostaw, dzięki jasnym standardom identyfikacji, są w pełni widoczne i rozpoznawalne na całym świecie. 

Wykorzystanie opracowanych standardów GS1 ma na celu przede wszystkim usprawnienie różnych operacji w łańcuchu dostaw poprzez stosowanie jednolitego zapisu danych przez wszystkich uczestników Systemu GS1.

W praktyce standardy te pomagają rozwijać działalność międzynarodową i międzybranżową. Stosowanie standardów GS1 (jak np. numer GTIN i kod kreskowy EAN) oraz elektronicznej informacji produktowej umożliwia jednoznaczną identyfikację danych przez różnych uczestników łańcucha dostaw na jego dowolnym etapie. Standardy GS1 pomagają efektywnie zarządzać procesami i wymianą informacji (w tym elektronicznej) poprzez stosowanie unikalnej, funkcjonalnej identyfikacji.

Czym są Globalne Modele Danych?

Standard GS1 GDM, czy też jego wersja polska – Globalne Modele Danych to standard opisu danych produktowych będący odpowiedzią na poszukiwanie odpowiedniej definicji atrybutów jakości danych. Globalne Modele Danych stanowią uszeregowany zbiór atrybutów opisujących wyroby. Atrybuty to inaczej pojedyncze cechy takie jak numer GTIN lub kreskowy kod EAN, nazwa, wymiary, masa czy opis.

Globalny Model Danych GS1 składa się z warstwy globalnej oraz z warstwy regionalnej (tylko w przypadku Europy). Globalny Model Danych GS1 jest ustandaryzowany dla następujących kategorii produktów:

FMCG Żywność
› FMCG Artykuły nieżywnościowe
Petfood
Napoje alkoholowe
Tytoń

globalne modele danych GS1

Dlaczego warto wykorzystywać numery GTIN i kody EAN?

GTIN to Globalny Numer Jednostki Handlowej. GTIN identyfikuje dowolną jednostkę (czyli produkt albo usługę), która może być wyceniana, zamawiana lub fakturowana w celach handlowych pomiędzy uczestnikami w dowolnym punkcie łańcucha dostaw, w którym potrzebne jest efektywne gromadzenie informacji. Jednostki handlowe oznaczane są numerem GTIN, z wykorzystaniem jego wszystkich czterech struktur:

Numer GTIN-8, a więc kod składający się z ośmiu cyfr,
› Numer GTIN-12, czyli kod z dwunastu cyfr,
Numer GTIN-13, kod trzynastocyfrowy,
Numer GTIN-14, najdłuższy, czternastocyfrowy.

Dzięki numerowi GTIN jednostkę handlową można wyszukać w bazie danych, np. w celu ustalenia ceny, ewidencji sprzedaży, potwierdzenia dostawy lub zidentyfikowania zamówienia w całym łańcuchu dostaw. Wybór struktury numeru GTIN oraz rodzaju kodu kreskowego zależy od rodzaju towaru, funkcji, jaką pełni (np. jednostka handlowa detaliczna lub niedetaliczna) oraz rynku docelowego. Dzięki GS1 Polska możesz zyskać pełną kontrolę nad danymi produktowymi.

Jednostki handlowe o stałej ilości są najczęściej identyfikowane za pomocą numeru GTIN-13. 

Numer GTIN-14 jest numerem identyfikacyjnym, używanym do identyfikacji jednorodnych jednostek handlowych, które nie przechodzą przez punkty sprzedaży detalicznej. Za przykład może posłużyć tu np. opakowanie zbiorcze z 12 dżemami o tym samym smaku i tej samej gramaturze.

GTIN-8 to specyficzny rodzaj identyfikacji dla małych przedmiotów, które ze względu na swoje wymiary nie mieszczą kodu kreskowego EAN-13.

Numer GTIN-12 jest stosowany głównie w USA i Kanadzie. GTIN-12 przedstawiany jest najczęściej w kodzie UPC-A, a jego wersja na małe produkty to GTIN-12 w kodzie UPC-E.

Zacznij działać z GS1. Globalne Modele Danych, GTIN

Globalna Sieć Synchronizacji Danych GS1 (GS1 GDSN®) jest największą na świecie siecią danych o produktach. Katalogi danych GDSN umożliwiają każdej firmie, na każdym rynku, płynne udostępnianie wysokiej jakości informacji o produktach, zapewniając partnerom handlowym dostęp do aktualnych informacji.

Zarządzanie danymi jest kluczowe dla wielu organizacji. Co za tym idzie, użytkownicy końcowi często spodziewają się, że jakość zarządzania danymi produktowymi jest gwarantowana. MOJE GS1 to platforma danych w chmurze, w której firmy mogą przechowywać, przetwarzać i analizować duże ilości danych. Wszystko działa online, więc Twoja firma nie musi zarządzać sprzętem ani dostosowywać systemów w miarę rozwoju, nie musisz też ulepszać ani modernizować infrastruktury.

Przechowując swoje dane w Systemie MOJE GS1 z pewnością skorzystasz na jego łatwości w użyciu i szybkości działania. Z poziomu platformy decyduj o poszczególnych regułach zarządzania, zarządzaj numerami GTIN, regułami jakości danych. Masz także możliwość stałego i precyzyjnego monitorowania problemów, dzięki czemu łatwo je zidentyfikujesz i rozwiążesz. Rozwiązania oferowane przez GS1 Polska są proste, funkcjonalne i kompleksowe!

Światowe standardy GS1 bez wątpienia mogą być podstawą cyfryzacji i digitalizacji Twojego biznesu! Korzystając z zasobów Akademii Cyfryzacji GS1 Polska, zyskujesz dostęp do ogromnej liczby inspirujących materiałów. Dowiesz się wszystkiego o najnowszych trendach, skorzystasz z doradztwa biznesowego, zorientujesz się w temacie pozyskiwania funduszy na cyfryzację. Przede wszystkim jednak poznasz zasady funkcjonowania nowoczesnych rozwiązań technologicznych, niezbędnych w cyfrowej transformacji biznesu na miarę dzisiejszych czasów. Z nami zadbasz o jakość swoich danych produktowych i rozwiniesz swoją firmę!

Podobne artykuły

Zarejestruj się i dołącz do ponad 500 członków naszej społeczności i otrzymaj:

  • Specjalistyczną wiedzę i sprawdzone informacje dotyczące tematu cyfrowej transformacji
  • Szkolenia e-learningowe poświęcone digitalizacji łańcucha dostaw
  • Dostęp do sprawdzonych rozwiązań certyfikowanych partnerów

Jeśli potrzebujesz pomocy z rejestracją Skontaktuj się z nami
Masz już konto? Zaloguj się