Baza wiedzy  »  Standardy w łańcuchach dostaw   »  Międzynarodowy certyfikat GS1: wyższe kwalifikacje to lepsza pozycja na rynku pracy

Międzynarodowy certyfikat GS1: wyższe kwalifikacje to lepsza pozycja na rynku pracy

14 czerwca 2023

Międzynarodowy Certyfikat GS1

Standardy GS1 są nieocenione dla skutecznego zarządzania łańcuchami dostaw. Jeżeli pracujesz w branży logistycznej (sprzedaż, produkcja czy transport), potwierdzenie wiedzy na temat tych standardów i uzyskanie Międzynarodowego Certyfikatu GS1 może przynieść Ci znaczną przewagę konkurencyjną.

Z tego artykułu dowiesz się:

 1. Czym jest Międzynarodowy Certyfikat GS1;
 2. Jakie standardy GS1 są nauczane na szkoleniu;
 3. Czemu warto postawić na potwierdzenie kwalifikacji związanych z GS1;
 4. Jak zarejestrować się na szkolenie.

W dzisiejszych czasach automatyzacja oraz rozwiązania bazujące na sztucznej inteligencji (AI), czy też uczeniu maszynowym (ML), pojawiają się w wielu branżach – także w logistyce. Nie dziwota więc, że w zawrotnym tempie wzrasta zapotrzebowanie na rynku pracy na osoby, które mogą się pochwalić odpowiednimi kwalifikacjami. Aby nie zostać więc w tyle i nadążyć za tymi zmianami, warto ciągle rozwijać swoje kompetencje i zdobywać odpowiednią wiedzę.

Jednym z takich ważnych tematów jest zrozumienie zasad działania i stosowania standardów GS1. Okazuje się, że ta specjalistyczna wiedza jest potrzebna na wielu stanowiskach w logistyce i spedycji. Aby ją zdobyć lub poszerzyć, wystarczy zapisać się na darmowe szkolenie online (e-learning) i uzyskać Międzynarodowy Certyfikat GS1.

Standardy GS1: klucz do sprawnego łańcucha dostaw

W kontekście logistyki standardy GS1 odgrywają kluczową rolę w efektywnym zarządzaniu łańcuchami dostaw. Poprzez zastosowanie systemów identyfikacyjnych takich jak numery GTIN, GLN i SSCC (na etykiecie logistycznej) możliwe jest jednoznaczne rozpoznawanie produktów, lokalizacji oraz jednostek logistycznych, co ułatwia ich śledzenie i zarządzanie w trakcie transportu.

Dzięki katalogom GDSN, czyli Globalnej Sieci Synchronizacji Danych, przedsiębiorstwa mogą skutecznie wymieniać informacje o produktach, co zapewnia ich dokładność i aktualność. Kody kreskowe EAN pozwalają na łatwe i szybkie skanowanie produktów, co usprawnia proces sprzedaży, a tagi RFID umożliwiają jednoznaczne rozpoznawanie produktów w czasie rzeczywistym i śledzenie ich w trakcie całego łańcucha dostaw.

Wszystkie te standardy, połączone ze sobą, umożliwiają efektywne zarządzanie łańcuchami dostaw. Właściwe kodowanie oraz identyfikacja produktów, lokalizacji towarów oraz jednostek logistycznych, a także dokładność i aktualność informacji o produktach, są kluczowe dla sprawnego działania logistyki i umożliwiają skuteczne zarządzanie magazynami, transportem oraz efektywną realizację zamówień.

Komu przyda się Międzynarodowy Certyfikat GS1 na rynku pracy?

W odpowiedzi na zapotrzebowanie na krajowym rynku pracy GS1 Polska organizuje bezpłatne szkolenie ze znajomości standardów GS1. To świetna okazja do potwierdzenia lub poszerzenia wiedzy z tego zakresu. Informacje praktyczne zdobyte w trakcie szkolenia przydadzą się każdej osobie, który zarządza cyklem życia produktu od momentu jego stworzenia poprzez dystrybucję i merchandising. Skorzystają także ci, którzy są odpowiedzialni za operacje w łańcuchu dostaw, logistykę, zarządzanie kategoriami i marketing zakupowy.

Pogłębiona znajomość standardów GS1 ma zastosowanie w wielu praktycznych kwestiach związanych z pracą w łańcuchu dostaw. Znając dobrze zasady działania standardów GS1, możemy:

 • uprościć proces logistyczny i lepiej zarządzać zapasami, co może pomóc w zmniejszeniu ryzyka wystąpienia braków lub nadmiernych zapasów,
 • dokładniej realizować zamówienia – dzięki możliwości śledzenia poziomów zapasów i statusu poszczególnych zamówień,
 • łatwiej śledzić produkty w całym łańcuchu dostaw, w tym ich pochodzenie, miejsce przeznaczenia i obsługę (co przydaje się zwłaszcza w przypadku wycofywania produktów z rynku),
 • dokładniej rejestrować i przekazywać dane w całym łańcuchu dostaw, zmniejszając ryzyko błędów i nieporozumień i zwiększając ogólną wydajność łańcucha dostaw.

Oprócz korzyści, jakie może odnieść Twoja firma, certyfikat jest świetną pomocą w wybiciu się na rynku pracy. Zdobywając Międzynarodowy Certyfikat GS1, możesz wykazać, że posiadasz uporządkowaną wiedzę i praktyczną znajomość najpopularniejszych oznaczeń w branży logistycznej. Potwierdzenie takich kwalifikacji za pomocą certyfikatu sygnowanego przez GS1 może pomóc Ci wyróżnić się na rynku pracy.

Które branże i zawody cierpią na zapotrzebowanie na pracowników?

Pandemia koronawirusa drastycznie przyspieszyła rozwój e-commerce. Oczywiście te znaczące zmiany w dużym stopniu wpłynęły na szereg branż — mowa tu choćby o branży produkcyjnej lub HoReCa. Nie ulega jednak wątpliwości, że najbardziej wicher zmian odczuła logistyka. Dlaczego właśnie ona?

Powód jest prosty. Mianowicie drastyczny wręcz wzrost sprzedaży w Internecie niejako wymusił zwiększenie popytu na pracowników logistycznych i magazynowych. To absolutnie logiczne — im więcej zamówień, tym więcej osób potrzeba do ich zrealizowania. W obliczu takiego zapotrzebowania na rynku pracy dodatkowy atut w postaci wartościowych certyfikatów wydaje się nieoceniony.

Zwłaszcza że istnieje dosyć poważny problem z pozyskaniem wartościowych pracowników na stanowiska spedycyjne bądź liderskie. Tutaj powody również nie są zbyt enigmatyczne. Wynika to zwyczajnie z faktu, iż w tych zawodach nieodzowne jest zdobyte wcześniej doświadczenie. Międzynarodowy certyfikat GS1 może stanowić tutaj silną kartę przetargową, dzięki której Twoje CV będzie o wiele atrakcyjniejsze.

Certyfikat GS1 – jak potwierdzić kwalifikacje?

W trakcie szkolenia online, które obejmuje 8 zagadnień oraz 5 obszarów tematycznych, pracujesz we własnym tempie. Poznasz przydatne metody identyfikacji towarów oraz ich lokalizacji. Dzięki formule e-learningowej będziesz mieć możliwość nauki w sposób elastyczny oraz stopniowego wdrażania zdobytej wiedzy w codziennej pracy.

Szkolenie online na Międzynarodowy Certyfikat GS1 obejmuje następujące tematy:

 • wprowadzenie do GS1,
 • identyfikatory GS1 (GTIN, GLN oraz SSCC),
 • kody kreskowe (EAN/UPC),
 • Globalna Sieć Synchronizacji Danych (GDSN),
 • EPC/RFID,
 • jakość danych,
 • GS1 EDI.

Po samym zakończeniu szkolenia GS1, po pomyślnie zdanym teście, zostaje Ci przyznany Międzynarodowy Certyfikat GS1. Pomoże Ci on zwiększyć szansę na awans w pracy, podwyżkę lub zdobycie nowej, atrakcyjnej posady. To niewątpliwie doskonała inwestycja w karierę w sektorze logistycznym!

Szczegóły oraz rejestracja na stronie szkolenia.

Podobne artykuły

Zarejestruj się i dołącz do ponad 500 członków naszej społeczności i otrzymaj:

 • Specjalistyczną wiedzę i sprawdzone informacje dotyczące tematu cyfrowej transformacji
 • Szkolenia e-learningowe poświęcone digitalizacji łańcucha dostaw
 • Dostęp do sprawdzonych rozwiązań certyfikowanych partnerów

Jeśli potrzebujesz pomocy z rejestracją Skontaktuj się z nami
Masz już konto? Zaloguj się