Baza wiedzy  »  Standardy w łańcuchach dostaw   »  Czym są standardy GS1?

Czym są standardy GS1?

28 listopada 2022

kompetencje przyszłości

Zanim wyjaśnimy, czym dokładnie są standardy GS1 warto powiedzieć nieco więcej o samej organizacji GS1 Polska. Jest to organizacja not-for-profit, która jako jedyna instytucja w naszym kraju jest upoważniona do przyjmowania polskich firm do Systemu GS1 i nadawania im uprawnień.

Do czego służą standardy GS1?

Standardy GS1 tworzą wspólny fundament dla biznesu poprzez jednoznaczną identyfikację, dokładne przechwytywanie i automatyczne udostępnianie istotnych informacji o produktach, lokalizacjach i zasobach. Dzięki ich zastosowaniu możliwa jest cyfryzacja firmy.

Wdrożenie standardów GS1 pozwala usprawnić operacje w łańcuchu dostaw. Każdy z podmiotów biorących udział w tym procesie ma dostęp do szczegółowych informacji dotyczących danego produktu czy też przesyłki. Dzięki temu w łatwy sposób można kontrolować, gdzie dany obiekt aktualnie się znajduje oraz mieć dostęp do rzetelnych danych produktowych. Wpływa to na szybkość pracy oraz sprawniejszą obsługę klienta. Co więcej, dołączenie do Systemu GS1 wspomaga działalność międzynarodową i branżową. Jeśli więc chcesz rozwijać się w tym kierunku, sprawdź, jakie standardy GS1 sprawdzą się w Twojej firmie.

Gdzie wykorzystuje się standardy GS1?

Standardy GS1 usprawniają obieg informacji między wszystkimi podmiotami, które uczestniczą w zarządzaniu łańcuchem dostaw. Dzięki nadanemu identyfikatorowi GS1 dostęp do danych może mieć zarówno producent i dystrybutor, jak i odbiorca końcowy, czyli klient. Z Systemu GS1 najczęściej więc korzysta się w produkcji, handlu i TSL.

Globalne identyfikatory GS1

Z przygotowanych przez organizację GS1 rozwiązań można wyróżnić standardy, które usprawniają identyfikację, gromadzenie i współdzielenie.

Jeśli chodzi o globalne identyfikatory GS1 to ich zadaniem jest udostępnienie informacji, które umożliwią rozpoznanie towarów, lokalizacji i innych elementów pojawiających się w ramach łańcuchu dostaw.

Najważniejsze z globalnych identyfikatorów to GTIN (Globalny Numer Jednostki Handlowej), dzięki któremu identyfikuje się dane produkty lub usługi. Równie często używa się GLN, czyli globalny numer lokalizacyjny. Natomiast do identyfikacji całych paczek lub palet stosuje się SSCC.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat cyfryzacji, zachęcamy do odwiedzenia cyfrowej biblioteki Akademii Cyfryzacji GS1 Polska, która znajduje się w zakładce “baza wiedzy”. Natomiast w celu przekonania się, które z możliwych rozwiązań Systemu GS1 najbardziej przyda się do usprawnienia procesów w Twojej firmie, warto skorzystać z narzędzia, jakim jest diagnoza logistyczna. Zachęcamy też do zapoznania się z ofertą konsultacji w zakresie doradztwa biznesowego.

Wiesz już, co to jest GS1 i jakie są możliwe rozwiązania w ramach tego systemu. Zachęcamy do tego, by jeszcze bliżej zapoznać się z możliwościami, jakie dają standardy GS1. Ich zastosowanie może przyspieszyć wykonywanie wielu procesów logistycznych w Twojej firmie — przede wszystkim tych dotyczących zarządzania łańcuchem dostaw. Na naszej platformie znajdziesz przydatne narzędzia, dzięki którym ocenisz dojrzałość cyfrową swojego przedsiębiorstwa i dowiesz się, nad jakimi obszarami należy jeszcze popracować. W przypadku dużych projektów można starać się pozyskać dotacje na cyfryzację firmy.

Zobacz również inne wpisy:

Co to jest digitalizacja?

Rodzaje łańcuchów dostaw

Systemy do elektronicznej wymiany dokumentów handlowych EDI

Podobne artykuły

Zarejestruj się i dołącz do ponad 500 członków naszej społeczności i otrzymaj:

  • Specjalistyczną wiedzę i sprawdzone informacje dotyczące tematu cyfrowej transformacji
  • Szkolenia e-learningowe poświęcone digitalizacji łańcucha dostaw
  • Dostęp do sprawdzonych rozwiązań certyfikowanych partnerów

Jeśli potrzebujesz pomocy z rejestracją Skontaktuj się z nami
Masz już konto? Zaloguj się