Baza wiedzy  »  Standardy w łańcuchach dostaw   »  Co to jest łańcuch dostaw?

Co to jest łańcuch dostaw?

28 listopada 2022

łańcuch dostaw

Prowadzenie dobrze prosperującej firmy bez wiedzy, co to jest łańcuch dostaw, jest właściwie niemożliwe. Niezależnie od profilu danej działalności i branży, w jakiej działa Twoja firma, łańcuchy dostaw stanowią istotny element całej logistyki

Co to jest łańcuch dostaw?

Ciężko wskazać jedną, wyczerpującą ten temat definicję. Łańcuch dostaw to sieć wzajemnie powiązanych i współpracujących ze sobą podmiotów, które zapewniają pełny cykl życia produktu – od surowca do ostatecznego użytkownika. Pomiędzy tymi ogniwami odbywa się wymiana materiałów i informacji na temat produktów, które są aktualnie w obiegu.

Co to jest łańcuch dostaw w logistyce?

Tak jak już wspomnieliśmy, łańcuch dostaw jest silnie powiązany z logistyką. Łańcuch dostaw w logistyce to nic innego, jak ciąg etapów, które muszą być przebyte od momentu produkcji danego produktu, aż do momentu jego dotarcia do klienta końcowego.

Elementy łańcucha dostaw

W skład łańcucha dostaw mogą wchodzić:

 • producenci surowców,
 • dostawcy,
 • przetwórcy/fabryki,
 • dystrybutorzy,
 • detaliści,
 • ostateczni klienci.

Cyfryzacja firmy pozwala usprawnić przebieg informacji właśnie pomiędzy tymi ogniwami. 

W zależności od rodzaju prowadzonej działalności łańcuch dostaw może być bardziej rozbudowany. Istotne jest to, by każdy z podmiotów miał dostęp do informacji, dzięki którym cały proces jest w pełni monitorowalny.

Co daje sprawne zarządzanie łańcuchem dostaw?

Przede wszystkim sprawne zarządzanie łańcuchem dostaw umożliwia lepsze wykorzystanie zasobów, a także pozwala na bardziej efektywne i skuteczne prowadzenie sprzedaży. Dzięki temu można uzyskać lepsze rezultaty biznesowe, a także uniknąć niepotrzebnych kosztów w razie niezbędnych wycofań.

Łańcuch dostaw w firmie – jak usprawnić jego działania?

Jednym ze sposobów na usprawnienie łańcucha dostaw w firmie jest zastosowanie nowoczesnych technologii. Wdrażając nowe systemy informatyczne można uzyskać lepszą kontrolę nad procesami i przepływem informacji. Ponadto, warto inwestować w automatyzację i robotyzację, które mogą znacznie skrócić czas realizacji zamówień.

By cyfrowa transformacja pozwoliła Twojej firmie uzyskać naprawdę satysfakcjonujące wyniki, zachęcamy do tego, by w pierwszej kolejności skorzystać z możliwości, jakie daje diagnoza logistyczna. Na tej podstawie można będzie dobrać sprawdzone narzędzia i usługi do digitalizacji przedsiębiorstwa. Jako Akademia Cyfryzacji proponujemy je w 4 obszarach:

 • Systemy do zarządzania magazynem – WMS
 • Systemy do elektronicznej wymiany dokumentów handlowych – EDI
 • Rozwiązania do digitalizacji i udostępniania danych produktowych
 • Inne narzędzia

Akademia Cyfryzacji GS1 Polska – szansa na rozwój firmy

Jeśli masz świadomość, co to łańcuch dostaw i jak ważne jest dobre zaplanowanie logistyki w tym obszarze, zachęcamy do tego, by skorzystać z rozwiązań, jakie umożliwia cyfryzacja firmy. Na platformie Akademii Cyfryzacji GS1 Polska, poza arkuszem samooceny i możliwością zrobienia diagnozy możesz liczyć także na profesjonalne doradztwo biznesowe. Dzięki niemu, dowiesz się też, jak pozyskać dotacje na cyfryzację firmy.

Z kolei tym, którzy chcą się dowiedzieć więcej na temat tego, jak działają standardy GS1, dedykowana jest Baza Wiedzy.

Zobacz również inne wpisy:

Co to jest digitalizacja?

Rodzaje łańcuchów dostaw

Systemy do elektronicznej wymiany dokumentów handlowych EDI

Podobne artykuły

Zarejestruj się i dołącz do ponad 500 członków naszej społeczności i otrzymaj:

 • Specjalistyczną wiedzę i sprawdzone informacje dotyczące tematu cyfrowej transformacji
 • Szkolenia e-learningowe poświęcone digitalizacji łańcucha dostaw
 • Dostęp do sprawdzonych rozwiązań certyfikowanych partnerów

Jeśli potrzebujesz pomocy z rejestracją Skontaktuj się z nami
Masz już konto? Zaloguj się