Baza wiedzy  »  Standardy w łańcuchach dostaw   »  Globalny łańcuch dostaw – czym jest i co na niego wpływa?

Globalny łańcuch dostaw – czym jest i co na niego wpływa?

28 listopada 2022 (Last updated: 20 września 2023)

globalny łańcuch dostaw

Globalny łańcuch dostaw to sieć połączeń między dostawcami surowców, producentami i dystrybutorami. Obejmuje on wszystkie czynności związane z przepływem towarów i usług od dostawcy do odbiorcy. Ponieważ międzynarodowy łańcuch dostaw może być bardzo rozbudowany, istnieje wiele czynników, które na niego wpływają.

Czym jest globalny łańcuch dostaw?

W globalnym łańcuchu dostaw uczestniczą rozproszone podmioty gospodarcze, które są zaangażowane w przynajmniej jeden z etapów łańcucha dostaw. Jest to:

  • zaopatrzenie,
  • produkcja,
  • dystrybucja.

Ponieważ łańcuch dostaw obejmuje rozległe geograficznie obszary i wykorzystuje zróżnicowane środki transportu, stanowi on ważny element międzynarodowej logistyki.

Istotą globalnego łańcucha dostaw jest efektywne i sprawne wykorzystanie zasobów, żeby produkty były dostępne tam, gdzie są potrzebne, we właściwym czasie i w odpowiedniej ilości.

Co wpływa na globalny łańcuch dostaw?

Tak jak już wspomnieliśmy, międzynarodowy łańcuch dostaw budują ogniwa odpowiadające za zaopatrzenie, produkcję i dystrybucję. Z łańcuchem dostaw ściśle wiąże się też zarządzanie logistyką.

Na funkcjonowanie łańcucha dostaw ma wpływ kilka czynników, od których zależy finalny efekt prowadzonych w ramach niego działań. Wiele z nich może prowadzić do przerwania łańcucha dostaw.

Zagrożenia te można podzielić ze względu na źródło ich pochodzenia:

  • naturalne,
  • biologiczne,
  • polityczne,
  • technologiczne.

Jeśli chodzi o zagrożenia naturalne, biologiczne i polityczne, bardzo ciężko im zapobiec, ponieważ stykamy się z nimi nieoczekiwanie. Jeśli jednak chodzi o aspekty technologiczne, łatwo można znaleźć odpowiednie rozwiązanie.

Kluczowa może okazać się cyfryzacja firmy. By do niej doprowadzić, warto uzyskać i przeanalizować kompleksowy obraz kondycji swojej firmy. W takim momencie przydatna będzie diagnoza logistyczna, którą można przeprowadzić na platformie Akademii Cyfryzacji GS1 Polska. W ten sposób dowiesz się, jakie sprawdzone rozwiązania i usługi sprawdzą się właśnie w Twojej firmie, a dzięki temu będziesz w stanie zarządzać logistyką jeszcze skuteczniej. Tym samym zwiększysz też swoje możliwości w zakresie identyfikowania możliwych problemów, co pozwoli zapobiegać przerwom w globalnym łańcuchu dostaw.

Trendy, które usprawnią działanie globalnego łańcucha dostaw

Systemy do zarządzania magazynem WMS są kluczem do optymalizacji łańcucha dostaw. Pozwalają one zidentyfikować problemy, takie jak nadmierne zapasy, brak towarów i problemy z logistyką. Oprogramowanie WMS pomaga również w planowaniu tras dostaw i monitorowaniu podróży samochodami ciężarowymi.

Innymi sprawdzonymi narzędziami, które polecamy firmom będącym częścią międzynarodowego łańcucha dostaw są systemy elektronicznej wymiany dokumentów handlowych EDI, zastosowanie technologii RFID czy narzędzia dla programistów.

Jeśli zastanawiasz się, jak sprawić, żeby globalny łańcuch dostaw, do którego należy Twoja firma, działał bez żadnych zakłóceń, warto skorzystać z możliwości, jakie daje transformacja cyfrowa. Zachęcamy do konsultacji z naszym zespołem oraz przekonania się, jak zdobyć dotację na cyfryzację firmy. Z kolei tym, którzy chętnie zdobędą dodatkowe informacje na temat działania standardów GS1, polecamy naszą bazę wiedzy.

Zobacz również inne wpisy:

Co to jest digitalizacja?

Rodzaje łańcuchów dostaw

Systemy do elektronicznej wymiany dokumentów handlowych EDI

Podobne artykuły

array(6) { ["post_type"]=> string(11) "baza_wiedzy" ["post__not_in"]=> array(1) { [0]=> int(4360) } ["orderby"]=> string(4) "rand" ["order"]=> string(3) "ASC" ["ignore_sticky_posts"]=> bool(true) ["tax_query"]=> array(1) { [0]=> array(3) { ["taxonomy"]=> string(18) "kategorie_artykulu" ["field"]=> string(7) "term_id" ["terms"]=> array(1) { [0]=> int(107) } } } }

Zarejestruj się i dołącz do ponad 500 członków naszej społeczności i otrzymaj:

  • Specjalistyczną wiedzę i sprawdzone informacje dotyczące tematu cyfrowej transformacji
  • Szkolenia e-learningowe poświęcone digitalizacji łańcucha dostaw
  • Dostęp do sprawdzonych rozwiązań certyfikowanych partnerów

Jeśli potrzebujesz pomocy z rejestracją Skontaktuj się z nami
Masz już konto? Zaloguj się

Komentarze