Baza wiedzy  »  Standardy w łańcuchach dostaw   »  Standardy GS1 w nowych legislacjach w Polsce 

Standardy GS1 w nowych legislacjach w Polsce 

31 marca 2025

GS1 w nowych legislacjach

Zmiany klimatu powodują zmiany w prawie. Wkrótce w Polsce zaczną obowiązywać nowe regulacje, które wpłyną na dane wymieniane w łańcuchu dostaw. Jakie znaczenie będą miały standardy GS1 w nowych legislacjach w Polsce? Dowiedz się z artykułu.  

W Polsce, podobnie jak w innych krajach Unii Europejskiej, wdrażane są nowe regulacje prawne dotyczące zrównoważonego rozwoju. Jednak nowe przepisy, które mają minimalizować wpływ na środowisko, zwiększać transparentność łańcuchów dostaw oraz chronić konsumentów, stawiają przed firmami nowe wyzwania. Wsparcie w dostosowaniu się do nowych wymogów mogą zapewnić standardy GS1.  

Dyrektywa CSRD 

CSRD to dyrektywa w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju. Nakłada ona na firmy obowiązek raportowania ESG w oparciu o precyzyjne ujawnienia danych opisane w ESRS.  

Przepisy dyrektywy CSRD są wprowadzane etapami. W 2025 roku pierwsze raporty za 2024 rok złożą duże spółki publiczne, które zatrudniają ponad 1000 pracowników i spełniają jedno z dwóch kryteriów:   

  • obrót netto przekraczający 50 mln EUR,   
  • bilans przekraczający 25 mln EUR. 

Zmiany w harmonogramie CSRD, proponowane przez projekt Omnibus, znajdziesz w naszym artykule: Raportowanie ESG: od kiedy i dla kogo będzie obowiązkowe? – Akademia Cyfryzacji GS1 Polska

Rola standardów GS1 

Raportowanie według dyrektywy CSRD wymaga zebrania wielu danych. Firmy muszą je gromadzić, zapewnić wysoką jakość, jasno identyfikować ich źródła i stosować jednolity format raportowania. Dodatkowo konieczne będzie gromadzenie nowych danych, według standardów ESRS, które wcześniej nie były zbierane.  

Standardy GS1 mogą dostarczać dane potrzebne do obliczania i raportowania wskaźników ESG, takich jak:  

  1. Emisje gazów cieplarnianych – E1 

Globalny Numer Jednostki Handlowej (GTIN) i Globalny Numer Lokalizacyjny (GLN) pomagają firmom zbierać dane o wadze transportowanych produktów. Pozwalają one także gromadzić informacje o pośrednich i docelowych lokalizacjach w łańcuchu dostaw. 

  1. Zarządzanie zasobami i gospodarka obiegu zamkniętego – E5 

Globalny Identyfikator Zasobów Indywidualnych (GIAI), Globalny Identyfikator Zasobów Zwrotnych (GRAI) oraz GTIN pomagają zidentyfikować materiały i produkty. Pomagają one również śledzić efektywność procesów związanych z gospodarką o obiegu zamkniętym. 

  1. Identyfikacja wpływu i zarządzanie wpływem na konsumenta/użytkownika końcowego produktu lub usługi – S4 

GS1 DataMatrix pozwala na potwierdzenie autentyczności i legalności produktu, między innymi leków i wyrobów medycznych. Tym samym zapewnia on bezpieczeństwo pacjentów. 

Rozwiązanie ułatwiające raportowanie ESG według ESRS – Akademia Cyfryzacji GS1 Polska 

System kaucyjny DRS 

Przepisy systemu kaucyjnego, czyli DRS, będą obowiązywać od 1 października 2025 roku. Obejmą one butelki plastikowe o pojemności do 3 litrów, szklane butelki wielokrotnego użytku do 1,5 litra oraz puszki metalowe do 1 litra. Konsumenci będą zwracać opakowania w wyznaczonych punktach. Za każde zwrócone opakowanie otrzymają zwrot kaucji. Nowy obowiązek wynika ze znowelizowanej unijnej dyrektywy ramowej o odpadach, która zobowiązuje państwa członkowskie, w tym Polskę, do efektywniejszego recyklingu odpadów opakowaniowych oraz ich selektywnej zbiórki. Celem tych działań jest zwiększenie skuteczności odzysku i ponownego wykorzystania surowców. 

Najczęściej zadawane pytania o system kaucyjny (DRS) – Akademia Cyfryzacji GS1 Polska 

Rola standardów GS1 

  • Numer GTIN wraz z kodem EAN umożliwiają identyfikację i łatwe śledzenie produktów objętych systemem kaucyjnym. 
  • GLN daje możliwość identyfikacji podmiotów i monitorowanie przepływu towarów między punktami zbiórki a miejscami recyklingu. 

System kaucyjny w Polsce: rola GS1 w zrównoważonym zarządzaniu odpadami opakowaniowymi – Akademia Cyfryzacji GS1 Polska 

Krajowy System Kaucyjny Zwrotka SA jako pierwszy operator systemu kaucyjnego w Polsce wykorzystuje standardy GS1. Dzięki integracji z bazą danych „MojeGS1” Zwrotka otrzyma dostęp do sprawdzonych informacji o produktach. To pomoże poprawnie zidentyfikować i przyporządkować opakowania w systemie. 

Notatka prasowa: Zwrotka jako pierwszy operator systemu kaucyjnego w Polsce korzysta z bazy GS1 – Kody kreskowe: GS1, EAN, LEI, Etykiety logistyczne – GS1 Polska 

Rozporządzenie EUDR 

EUDR (ang. European Union Deforestation Regulation) to europejskie rozporządzenie przeciwko wylesianiu. Firmy będą zobowiązane do szczegółowego monitorowania i raportowania pochodzenia surowców takich jak:  

  • soja,  
  • kakao,  
  • kawa,  
  • drewno 
  • kauczuk, 
  • wołowina.  

Celem tej regulacji jest ograniczenie deforestacji i promowanie odpowiedzialnych łańcuchów dostaw. Przedsiębiorstwa będą musiały udowodnić, że ich produkty nie przyczyniają się do wylesiania. 

Prace nad wdrożeniem rozporządzenia EUDR – Ministerstwo Klimatu i Środowiska – Portal Gov.pl 

Rola standardów GS1  

Standardy GS1, takie jak GLN, pomogą w spełnieniu obowiązków EUDR. Umożliwią:  

  • identyfikację źródła pochodzenia surowców (traceability),  
  • udostępnianie wymaganych danych między podmiotami w łańcuchu dostaw, 
  • przekazywanie danych o numerze DDS (Due Diligence Statement).  

Dzięki wykorzystaniu rozwiązań od GS1 możliwe będzie dokładne śledzenie pochodzenia surowców. Pozwolą one także zadbać o zgodność z nowymi przepisami. 

EUDR – deforestacja – Kody kreskowe: GS1, EAN, LEI, Etykiety logistyczne – GS1 Polska 

Cyfrowy Paszport Produktu 

Cyfrowy Paszport Produktu (ang. Digital Product Passport – DPP) to koncepcja wprowadzona przez UE w ramach Zielonego Ładu. Choć obowiązek stosowania DPP będzie wprowadzany stopniowo dla wybranych kategorii produktów, firmy już teraz powinny przygotować się na te zmiany. System ten nie tylko umożliwi spełnienie przyszłych wymogów regulacyjnych, ale także poprawi efektywność operacyjną, zarządzanie ryzykiem i zgodność z wymogami ESG. 

DPP ma umożliwiać na każdym etapie cyklu życia produktu dostęp do szczegółowych informacji na temat jego:  

  • składu,    
  • pochodzenia,   
  • wpływu na środowisko,    
  • możliwości konserwacji,     
  • utylizacji. 

Cyfrowy Paszport Produktu – śladem produktów w cyfrowym świecie – Akademia Cyfryzacji GS1 Polska 

Rola standardów GS1 

Jednym z elementów sukcesu Cyfrowych Paszportów Produktów jest odpowiednia architektura ich przechowywania i udostępniania. Według Komisji Europejskiej system musi gwarantować wysoki poziom bezpieczeństwa i ochrony prywatności. Powinien on także skutecznie przeciwdziałać oszustwom. 

GS1 jako globalny dostawca standardów identyfikacyjnych, oferuje sprawdzone rozwiązania umożliwiające interoperacyjność i transparentność w globalnych łańcuchach dostaw. Informacje zawarte w DPP mogą być udostępniane w sposób ustandaryzowany, np. za pomocą kodów kreskowych, kodów QR czy tagów RFID. Wykorzystanie standardów GS1 może znacząco ograniczyć nieprawidłowości w obiegu towarów oraz ułatwić wymianę danych między wszystkimi uczestnikami rynku. 

Cyfrowy Paszport Produktu to krok w stronę gospodarki o obiegu zamkniętym i zwiększonej świadomości konsumentów. Dzięki globalnym standardom GS1 jego wdrożenie może przebiegać sprawnie i efektywnie, przynosząc korzyści zarówno przedsiębiorcom, jak i konsumentom. 

Jak przygotować się do Cyfrowego Paszportu Produktu (DPP)?   – Akademia Cyfryzacji GS1 Polska 

Podsumowanie 

Nowe regulacje w Polsce będą wymagały od firm dostosowania się do nowych wytycznych dotyczących śledzenia danych, ich raportowania i transparentności. Standardy GS1, dzięki swojej uniwersalności i globalnemu rozpowszechnieniu, mogą wspierać przedsiębiorstwa w spełnianiu tych wymogów. Mogą także przyczyniać się do bardziej zrównoważonego i odpowiedzialnego zarządzania łańcuchami dostaw. 

Chcesz się dowiedzieć,
na jakim poziomie cyfrowej transformacji jest Twoja firma?

Podobne artykuły

array(6) { ["post_type"]=> string(11) "baza_wiedzy" ["post__not_in"]=> array(1) { [0]=> int(11082) } ["orderby"]=> string(4) "rand" ["order"]=> string(3) "ASC" ["ignore_sticky_posts"]=> bool(true) ["tax_query"]=> array(1) { [0]=> array(3) { ["taxonomy"]=> string(18) "kategorie_artykulu" ["field"]=> string(7) "term_id" ["terms"]=> array(1) { [0]=> int(107) } } } }