Rozwiązanie ułatwiające raportowanie ESG według ESRS
23 maja 2024 (Last updated: 11 września 2024)
Dyrektywa CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) nakłada na firmy obowiązek raportowania ESG w oparciu o precyzyjne ujawnienia danych opisane w ESRS (European Sustainability Reporting Standards). Ich gromadzenie i przetwarzanie to bolączka wielu firm.
Proces raportowania zgodnie z ESRS można usprawnić, jeśli zastosuje się globalne standardy GS1. Zostały one opracowane w taki sposób, aby Uczestnicy Systemu GS1 mogli je stosować do usprawnienia procesów biznesowych, a zwłaszcza operacji w łańcuchach dostaw. Ten międzynarodowy system identyfikacji produktów oraz towarzyszące mu rozwiązania biznesowe do wymiany danych i zarządzania łańcuchem dostaw są rozwijane nieprzerwanie od 1973 roku.
Ich wykorzystanie do kompleksowego raportowania zrównoważonego rozwoju (kwestii Environmental, Social, Governance) opisuje raport GS1 Polska, „Niewykorzystany potencjał. Standardy GS1 a raportowanie kwestii zrównoważonego rozwoju, zgodnie ze standardami ESRS”, przygotowany przy wsparciu EY Polska.
– Standardy GS1 mogą wspierać gromadzenie określonych danych ilościowych, ale też wykorzystywanie ich w ramach działalności organizacji może być pomocne przy opisywaniu podejścia do zarządzania kwestiami zrównoważonego rozwoju, w tym w zarządzania określonymi procesami i/lub relacjami z określonymi grupami interesariuszy – komentuje dr Aleksandra Stanek-Kowalczyk, autorka raportu i rozwiązania, Partnerka EY.
Standardy GS1 sposobem na pozyskiwanie danych ESG
Raport omawia sprawdzone standardy identyfikacji, gromadzenia i współdzielenia danych. Przedstawia także rozwiązania przekrojowe, takie jak choćby eliminacja tradycyjnych dokumentów papierowych i przejście na Elektroniczną Wymianę Danych (EDI) czy model Paperless, który łączy cyfrowe komunikaty handlowe i transportowe. Przedstawia też elektroniczny list przewozowy (eCMR) czy etykietę logistyczną GS1, dzięki której producenci, hurtownicy, dystrybutorzy, detaliści, przewoźnicy czy operatorzy logistyczni przekazują sobie informacje o transportowanym towarze w ustandaryzowany i zrozumiały na całym świecie sposób.
– O tym, że to dane są walutą przyszłości, przedstawiciele biznesu wiedzą już od dawna. Osobną walutą będą dane ESG, które obecnie albo nie są zbierane i ujawniane, albo są nieporównywalne i słabej jakości. W efekcie są mało użyteczne, zarówno dla przedsiębiorstwa, które te dane zbiera, jak i dla interesariuszy – komentuje dr Marta Szymborska, co-CEO w GS1 Polska. – Jakość danych ESG i proces ich gromadzenia można ułatwić stosując standardy GS1. To globalny język biznesu, którym „mówią” 2 miliony firm w 150 krajach. Taka skala wykorzystania pozwala wymieniać ustandaryzowane, rzetelne i kompletne dane, a przez to realnie wspierać konkretne działania na rzecz zrównoważonego rozwoju i konsumentów na całym świecie – podkreśla dr Szymborska.
Możliwości standardów GS1:
- Wsparcie w liczeniu i zarządzaniu emisjami gazów cieplarnianych
- Wsparcie w zarządzaniu zasobami i gospodarce obiegu zamkniętego
- Wsparcie w identyfikacji i zarządzaniu wpływem na konsumenta/ użytkownika końcowego produktu lub usługi
- Wsparcie w monitorowaniu własnej działalności pod kątem naruszenia praw człowieka i/lub praw dziecka
- Wsparcie w budowaniu zrównoważonego łańcucha dostaw, w tym monitorowanie pochodzenia produktów pod kątem ryzyka społecznego lub środowiskowego
Rozwiązanie można przetestować pod tym linkiem: https://gs1pl.org/zrownowazony-rozwoj-esg-z-gs1-polska/standardy-gs1-a-raportowanie-esrs/.