Jak zrównoważony rozwój wpłynie na firmy w 2024? Trendy w ESG
03 lipca 2024 (Last updated: 11 września 2024)
Firmy, inwestorzy oraz konsumenci coraz częściej zwracają uwagę na kryteria w zakresie ESG. Jak zrównoważony rozwój może wpłynąć na Twoją działalność w 2024 roku? Poznaj trendy w ESG.
Z tego artykułu dowiesz się, jak ESG wpływa na:
- ocenę ryzyka kredytowego,
- współpracę z innymi firmami,
- decyzje inwestorów,
- utrzymanie pracowników,
- logistykę i łańcuch dostaw,
- utylizację odpadów.
Zielone finanse: ESG istotne w ocenie ryzyka kredytowego
„Już ponad 75% banków uwzględnia kryteria ESG w ocenie wniosków kredytowych, pozyskując finansowanie nieruchomości, co wskazuje na rosnące znaczenie zrównoważonego rozwoju w tym sektorze”1.
Jednym z głównych trendów jest fakt, że banki zaczynają uwzględniać czynniki ESG w ocenie ryzyka kredytowego. Działania w zakresie zrównoważonego rozwoju mogą bowiem wpływać na stabilność finansową klientów i samych banków.
Oznacza to, że banki będą analizować zdolność klientów do spłaty kredytów w sytuacji potencjalnych zmian we wpływie na:
- środowisko naturalne (np. zmiany klimatyczne),
- społeczeństwo (np. prawa pracownicze),
- ład korporacyjny (np. struktura zarządu).
Przykład: firma, która nie dba o środowisko, może ponieść kary finansowe lub stracić klientów, a to wpłynie na jej zdolność do spłaty kredytu.
„Aby dokładniej ocenić ryzyka ESG w sposób ilościowy, banki będą używać danych liczbowych i statystycznych”2.
Wzrastający nacisk ze strony partnerów biznesowych
W tej chwili około 150 spółek w Polsce jest objętych obowiązkiem raportowania niefinansowego3. A od 2025 roku będzie to około 4-5 tys. firm4. Pośrednio obowiązkiem tym będą objęte firmy współpracujące w ramach łańcucha dostaw z raportującymi firmami.
Zmiany te wynikają z implementacji dyrektywy CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive), która rozszerza zakres obowiązków raportowania niefinansowego. Firmy, które do tej pory nie były zobowiązane do takiego raportowania, będą musiały dostosować swoje działania do nowych wymogów. Obowiązek wpłynie nie tylko na duże korporacje, ale również na mniejsze firmy współpracujące z nimi w ramach łańcucha dostaw.
Zobacz: Raportowanie ESG: od kiedy i dla kogo będzie obowiązkowe? – Akademia Cyfryzacji GS1 Polska.
Coraz większe zainteresowanie ESG ze strony inwestorów
Firmy, które skutecznie wdrażają praktyki ESG i transparentnie je raportują, mogą też liczyć na łatwiejszy dostęp do funduszy inwestycyjnych oraz niższy koszt ich pozyskania. „72% funduszy Private Equity każdorazowo sprawdza spółki, w które chce zainwestować, pod względem ryzyka i możliwości ESG”5.
Według raportu E&Y aż 97% inwestorów uważa informacje niefinansowe za istotne przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych6. W świetle tych danych raportowanie ESG nawet w małych firmach i startupach nie jest już tylko dodatkowym atutem. Stało się koniecznością, gdy firma chce przyciągnąć inwestorów i utrzymać tempo rozwoju.
Dodatkowo raporty ESG dostarczają inwestorom kluczowych danych dotyczących tego, jak firmy radzą sobie z wyzwaniami związanymi ze zrównoważonym rozwojem. Pozwalają ocenić, jak przedsiębiorstwa reagują na zagrożenia i jakie mają szanse w obszarze środowiska, społeczeństwa i zarządzania. Fundusze inwestycyjne doceniają taką wiedzę, bo ułatwia im dokonywanie wyborów zgodnych z ich przekonaniami i celami inwestycyjnymi. A to przekłada się na bardziej przemyślane decyzje inwestycyjne.
Nowe priorytety pracowników
Aż 72% młodych specjalistów stawia na pracodawców, którzy nie tylko są na bieżąco z najnowszymi osiągnięciami technologicznymi, ale także wykazują troskę o środowisko naturalne oraz społeczność7. Młode pokolenie docenia pracę, która pozytywnie wpływa na otoczenie i przyczynia się do dobra ogółu.
Dla 65% pracowników z pokolenia millenialsów i Z dostęp do najnowszych technologii jest decydującym elementem przy wyborze miejsca zatrudnienia8. Rośnie więc wartość innowacji i postępu technologicznego w oczach młodszych pracowników, którzy pragną być na froncie zmian i rozwoju.
Wśród kluczowych trendów ESG warto wyróżnić DEI (ang. Diversity, Equity, Inclusion). Skrót ten oznacza różnorodność, równość i włączenie. To koncepcje, które firmy wprowadzają od wielu lat na całym świecie, w tym w Polsce. Chociaż początkowo skupiano się na równości płacowej między kobietami i mężczyznami, to założenia DEI są znacznie szersze. Obejmują one różne grupy pracowników, niezależnie od wieku, niepełnosprawności, orientacji seksualnej czy tożsamości płciowej. W Polsce w implementacji szeroko zakrojonej polityki DEI przodują międzynarodowe korporacje.
Wzrost znaczenia zielonych rozwiązań w logistyce i łańcuchu dostaw
„Logistyka, będąca odpowiedzialną za 24% globalnych emisji CO2, stoi przed przełomowym momentem, gdzie większość tych emisji pochodzi z transportu”9.
Firmy i konsumenci chcą przejrzystej i kompletnej informacji na temat tworzenia i dostarczania produktów. To nie tylko kwestia efektywności biznesowej, ale również odpowiedzialności społecznej i środowiskowej.
W 2024 roku rozszerzenie ESG na łańcuchy dostaw zyskuje na znaczeniu, szczególnie w świetle nowych przepisów dotyczących raportowania oraz zmian prawnych w innych krajach. Na przykład nowe niemieckie prawo, ustawa LkSG, wymaga od firm zatrudniających ponad 1000 pracowników, aby monitorowały swoich dostawców pod kątem etycznego traktowania pracowników i praktyk związanych z ochroną środowiska. Te zmiany wpływają również na polskie przedsiębiorstwa, które są blisko powiązane z niemieckim rynkiem.
Nowe standardy w utylizacji odpadów
Przedsiębiorstwa powinny teraz szczególnie uwzględniać ograniczenie zmian klimatu i zrównoważoną gospodarkę w strategii i swoim modelu biznesowym. Unia Europejska planuje przekształcić odpady w cenne surowce. W tym celu wspiera transformację do Gospodarki Obiegu Zamkniętego (GOZ). Zmiany w przepisach mają na celu zakończenie eksportu śmieci poza Europę, co zmusi nas do zmniejszenia ilości odpadów i do ich ponownego przetwarzania. GOZ jest elementem Europejskiego Zielonego Ładu i dlatego otrzymuje znaczące wsparcie finansowe.
ROP i Ekoprojektowanie
Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta (ROP) nakłada na producentów obowiązek dbania o produkty nie tylko podczas ich użytkowania, ale i po ich przekształceniu w odpady. Unia Europejska i Polska wprowadzają regulacje, takie jak wymóg przymocowania pokrywek i wieczek do pojemników od lipca 2024 roku. Komisja Europejska rozważa również wprowadzenie ROP w branży tekstylnej, co może oznaczać obowiązek recyklingu materiałów włókienniczych i organizacji zbiórki używanej odzieży od 1 stycznia 2025 roku.
Podsumowanie – Trendy w ESG
Zrównoważony model biznesowy i raportowanie według obowiązujących przepisów to priorytetowe trendy ESG. Obowiązek raportowania zrównoważonego rozwoju, choć wymagający, nie powinien być już postrzegany jako obciążenie. To raczej szansa na innowacje, poprawę wizerunku firmy i zwiększenie zaufania wśród inwestorów, pracowników oraz klientów. Transparentność działań środowiskowych, społecznych i zarządczych może przyczynić się do docenienia ze strony konsumentów, lepszego pozycjonowania firmy na rynku, a w rezultacie stworzyć nowe możliwości biznesowe.
- Raport KPMG: Ponad 75 proc. banków wprowadza kryteria ESG w ocenie wniosków kredytowych – ESG Trends.
- Ryzyka ESG (pkobp.pl).
- Podstawa prawna – (raportowanie-niefinansowe.pl).
- Obowiązkowe raporty niefinansowe ESG już od 2024 roku. Jak się przygotować? – Infor.pl.
- Droga sektora private equity w kierunku ESG: od zgodności z przepisami do tworzenia wartości | PwC.
- Linking ESG initiatives to financial performance | McKinsey.
- Smart RDM i Przemysł 4.0: Rewolucja w Integracji Transformacji Cyfrowej i ESG dla Zrównoważonego Rozwoju – Magazyny energii (e-magazyny.pl).
- Tamże.
- 24% emisji CO2 pochodzi z logistyki (logistyka.net.pl).
- TOP 10, czyli trendy ESG na 2024 rok (mycompanypolska.pl).