Raportowanie ESG: od kiedy i dla kogo będzie obowiązkowe?
05 czerwca 2024 (Last updated: 11 września 2024)
W raporcie ESG przedsiębiorstwo przedstawia swoje działania dotyczące kwestii środowiskowych, społecznej odpowiedzialności oraz ładu korporacyjnego. Czy raportowanie ESG będzie obowiązkiem Twojej firmy i od kiedy? Dowiesz się z artykułu.
Z tego artykułu dowiesz się:
- kogo będzie dotyczył obowiązek raportowania ESG,
- od kiedy raporty ESG będą obowiązkowe,
- czym są ESRSy,
- jakie ujawnienia ESRS są istotne dla MŚP.
Dla kogo raportowanie ESG będzie obowiązkowe?
Obecnie odpowiedzialność za środowisko, społeczeństwo i zarządzanie (ESG) bada się głównie w dużych firmach publicznych (zainteresowania publicznego) oraz prywatnych przedsiębiorstwach, które mają znaczący wpływ na otoczenie. Wprowadzona w Unii Europejskiej dyrektywa CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) od 2024 roku wymaga od nich szczegółowego raportowania działań w obszarze zrównoważonego rozwoju.
Jednostki zainteresowania publicznego to podmioty, które ze względu na swoją działalność i rolę w gospodarce mają istotne znaczenie dla interesu publicznego. Ze względu na swoją wielkość (liczba pracowników i obroty) i wpływ na rynek finansowy, podlegają szczególnemu nadzorowi. Muszą udzielać informacji, które pozwolą ocenić ich wpływ na zrównoważony rozwój. Mają być przejrzyste dla inwestorów i innych zainteresowanych stron.
Duże przedsiębiorstwa prywatne również podlegają temu obowiązkowi, co wynika z ich roli w gospodarce i wpływu na środowisko oraz społeczeństwo. Zasady te będą stopniowo rozszerzane również na inne organizacje, w tym: non profit, fundusze inwestycyjne, instytucje finansowe i agencje rządowe.
Raport ESG stanie się więc kluczowym elementem strategii biznesowej coraz szerszego grona podmiotów. Wpłynie na ich działania w nadchodzących latach. Celem jest zwiększenie porównywalności, zwiększenie wiarygodności i dostępności raportów.
Od kiedy obowiązek raportowania?
Zgodnie z nowymi przepisami Unii Europejskiej raporty ESG będą obowiązkowe dla firm od roku podatkowego rozpoczynającego się 1 stycznia 2024 lub później – zgodnie z dyrektywą CSRD.
Nowa dyrektywa CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) ma zwiększyć przejrzystość biznesu w obszarze zrównoważonego rozwoju. Inwestorzy i instytucje finansowe będą dzięki temu podejmować bardziej świadome decyzje.
Przepisy dyrektywy CSRD będą wprowadzane etapami. Obejmą kolejno przedsiębiorstwa różnej wielkości. Liczy się też, czy firma podlegała wcześniej dyrektywie NFRD (Non-Financial Reporting Directive):
- Początkowo obowiązek dotknie dużych spółek publicznych, podlegających pod NFRD, jeśli zatrudniają ponad 500 pracowników i spełniają jedno z dwóch kryteriów:
- obrót netto przekraczający 40 mln EUR
- bilans przekraczający 20 mln EUR
Pierwsze raporty będą przygotowywać już w 2025 roku.
2. Raport w 2026 roku będą musiały złożyć duże firmy, które nie podlegały wcześniej pod NFRD. Zatrudniające 250 pracowników i/lub mające 50 mln EUR obrotów i/lub 25 mln EUR całkowitych aktywów.
3. Od 2027 roku wymogi CSRD muszą też spełnić MŚP notowane na giełdzie.
4. Raport w 2029 roku obejmie również niektóre firmy spoza Unii Europejskiej.
Dodatkowo firmy będą musiały raportować informacje ESG według standardów ESRS (European Sustainability Reporting Standards). Chodzi o stworzenie jednolitego systemu oceny i porównywania wpływu działalności firm na środowisko i społeczeństwo.
ESRSY dla MŚP
Dyrektywa CSRD to przepisy, które wymagają, aby firmy raportowały swoje działania związane z ESG w sposób bardziej ujednolicony. Standardy ESRS opracowała Europejska Grupa Doradcza ds. Sprawozdawczości Finansowej – EFRAG (The European Financial Reporting Advisory Group). Dzięki tym standardom, firmy będą wiedzieć, jak dokładnie przedstawić swoje strategie ESG i jak pokazać ich efektywność. ESRS obejmują różne aspekty – od kwestii środowiskowych, przez społeczno-pracownicze, aż po ład korporacyjny.
MŚP nienotowane na giełdzie nie są bezpośrednio zobowiązane przez Unię Europejską do raportowania ESG. Jednak, jeśli jesteś przedstawicielem tego sektora, kwestie ESG mogą być dla Ciebie istotne z kilku powodów:
- Twoje przedsiębiorstwo współpracuje z podmiotami, które są zobowiązane do raportowania ESG. Mogą one wymagać przestrzegania określonych standardów zrównoważonego rozwoju. Dostarczanie danych ESG może być warunkiem kontynuacji takiej współpracy.
- Pożyczkodawcy i inwestorzy coraz częściej uwzględniają kryteria ESG przy podejmowaniu decyzji o finansowaniu. Jeśli wykażesz zaangażowanie w zrównoważony rozwój, może to wpłynąć na lepsze warunki finansowania.
- Zbieranie danych ESG i wdrażanie praktyk zrównoważonego rozwoju może pomóc twojej firmie w przygotowaniu się do przyszłych regulacji oraz w zwiększeniu efektywności operacyjnej i redukcji kosztów.
- Jeśli aktywnie podejdziesz do ESG, możesz zbudować swoją reputację i markę, co przekłada się na przewagę konkurencyjną. W dłuższej perspektywie może to również zwiększyć odporność Twojej firmy na zmiany rynkowe i regulacyjne.
Wskaźniki ESRS ważne dla MŚP
Ochrona środowiska
- Energia i emisje gazów cieplarnianych.
- Zanieczyszczenie powietrza, wody i gleby.
- Bioróżnorodność.
- Woda.
- Wykorzystanie zasobów, gospodarka o obiegu zamkniętym i gospodarowanie odpadami.
Kwestie społeczne
- Pracownicy – ogólna charakterystyka zatrudnienia, liczba pracowników, typ umowy o pracę, płeć itd.
- Pracownicy – bezpieczeństwo i higiena pracy.
- Pracownicy – wynagrodzenia, układy zbiorowe i szkolenia.
- Pracownicy w łańcuchu wartości, społeczności lokalne, konsumenci i użytkownicy końcowi.
Prowadzenie działalności gospodarczej
- Wyroki skazujące i grzywny za naruszenie przepisów antykorupcyjnych i przepisów w sprawie zwalczania przekupstw.
ESRS dla MŚP są w konsultacji. Można się z nimi zapoznać na stronie: Raportowanie ESG dla MŚP I VSME ESRS – Krajowa Izba Gospodarcza (kig.pl).
Pierwsze sektorowe ESRSy będą dostępne w czerwcu 2026 roku.