Baza wiedzy  »  ESG  »  Nowe standardy, nowa jakość raportowania – raport ESG GS1 Polska 

Nowe standardy, nowa jakość raportowania – raport ESG GS1 Polska 

07 marca 2025

GS1 Polska opublikowała raport ESG za 2024 rok. Co więcej, jako pierwsza organizacja z sektora MŚP w Polsce do raportowania wykorzystała dobrowolne standardy ESRS VSME. 

ESRS VSME to zestaw dobrowolnych standardów raportowania ESG. Powstały one, aby ułatwić firmom spełnianie wymogów zrównoważonego rozwoju i transparentności danych. Dzięki jasno określonym standardom nawet najmniejsze przedsiębiorstwa mogą zrozumieć i zastosować odpowiedzialne praktyki biznesowe i przygotować się na nadchodzące zmiany regulacyjne. 

Edukacja MŚP – klucz do zrównoważonej przyszłości 

W 2024 r. GS1 Polska i Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej przeprowadziły badanie. Pokazało one, że 62% przedsiębiorców nie zna regulacji ESG, a aż 90% nie wie, jak mierzyć ślad węglowy. GS1 Polska dąży do zmiany tej sytuacji poprzez dzielenie się wiedzą, doświadczeniem i dobrymi praktykami. Dlatego ten raport to nie tylko podsumowanie działań organizacji, lecz także ważny głos dla edukacji małych i średnich firm.  

Cztery filary zrównoważonego biznesu według GS1 Polska 

W ramach raportowania GS1 Polska przeprowadziła analizę podwójnej istotności. Jest to ocena wpływu działalności organizacji na otoczenie oraz wpływu czynników zewnętrznych na finanse organizacji. Na podstawie wyników tej analizy udało się wyznaczyć cztery najważniejsze obszary, na których skupia się strategia ESG: 

  1. Klimat i energia – na przykład inicjatywy minimalizujące wpływ na środowisko, w tym projekt Paperless ograniczający zużycie papieru. 
  1. Gospodarka obiegu zamkniętego – między innymi działania ograniczające marnowanie żywności czy ścisła współpraca z bankami żywności. 
  1. Pracownicy – takie jak inwestycje w kapitał ludzki, tworzenie przyjaznego miejsca pracy i rozwijanie talentów. 
  1. Użytkownicy końcowi – na przykład wykorzystanie standardów GS1 do wdrażania systemu kaucyjnego i cyfrowego paszportu produktowego. 

Przyszłość raportowania ESG dla MŚP  

Publikacja raportu to ważny krok w kierunku zwiększenia świadomości i ułatwienia raportowania ESG przez MŚP. Przykład GS1 Polska pokazuje, że standaryzacja i odpowiednie narzędzia mogą uprościć proces i uczynić go realnym także dla mniejszych organizacji. 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zajrzyj do raportu GS1 Polska. 

Podobne artykuły

array(6) { ["post_type"]=> string(11) "baza_wiedzy" ["post__not_in"]=> array(1) { [0]=> int(10982) } ["orderby"]=> string(4) "rand" ["order"]=> string(3) "ASC" ["ignore_sticky_posts"]=> bool(true) ["tax_query"]=> array(1) { [0]=> array(3) { ["taxonomy"]=> string(18) "kategorie_artykulu" ["field"]=> string(7) "term_id" ["terms"]=> array(1) { [0]=> int(132) } } } }