Jakie korzyści dla środowiska przynoszą kody 2D od GS1?
30 stycznia 2025

Każda innowacja, która pozwala zmniejszyć nasz negatywny wpływ na planetę, ma ogromne znaczenie. Jednym z takich rozwiązań są kody 2D od GS1. Jakie korzyści dla środowiska przynoszą? Dowiedz się z artykułu.
Coraz więcej konsumentów i firm zwraca uwagę na wpływ swoich działań na środowisko. Odpowiedzialne zarządzanie łańcuchem dostaw czy zmniejszenie marnotrawstwa to ważne etapy na drodze do zrównoważonego rozwoju. W osiągnięciu tych celów mogą pomóc kody 2D od GS1. Kody te pozwalają umieścić wiele informacji na niewielkiej powierzchni, dzięki czemu nie tylko usprawniają procesy logistyczne, lecz także przyczyniają się do ochrony środowiska.
Redukcja emisji CO₂
Dzięki kodom 2D od GS1 procesy logistyczne i zarządzanie zapasami stają się bardziej przemyślane i efektywne, co bezpośrednio wpływa na ograniczenie śladu węglowego. Jest to możliwe, ponieważ kody zawierają m.in.:
- GTIN – unikalny numer identyfikacyjny, za pomocą którego sklepy mogą precyzyjnie monitorować stany magazynowe i unikać nadmiernych zamówień. Mniej nadwyżek oznacza mniej produktów, które trzeba później transportować do magazynów lub miejsc utylizacji.
- Numery seryjne i informacje o partiach produkcyjnych – dzięki nim sklepy mogą szybko zidentyfikować produkty do wycofania w razie potrzeby. Oznacza to mniej nieefektywnego transportu zwrotów i większą oszczędność zasobów. Umieszczenie tych danych ma także wpływ na wypuszczenie do sprzedaży produktów z odpowiednia partią i datą ważności, co przekłada się na mniejsze straty i niemarnowanie produktu. Dzięki temu firmy mogą wykorzystać jego pełen potencjał.
- Informacje o wadze i wymiarach jednostek logistycznych, a także o lokalizacji magazynów. Te dane umożliwiają lepsze planowanie załadunków oraz tras dostaw. Dzięki temu można przewozić więcej produktów za jednym razem i unikać „pustych przebiegów”, a przy tym ograniczyć emisję spalin.
Mniej wyrzucanej żywności w sklepach
Sklepy spożywcze mierzą się z istotnym problemem, jakim jest marnotrawstwo żywności. W jego redukcji ważną rolę odgrywają kody 2D od GS1, które zawierają daty ważności. Dzięki temu sklepy mogą efektywniej zarządzać swoimi zasobami, np. przeceniać produkty z krótkim terminem przydatności do spożycia. To pozwala skutecznie zmniejszyć ilość wyrzucanej żywności.
Polskie sieci handlowe, takie jak: Żabka, Biedronka, Makro czy Auchan, podjęły już działania w tym kierunku i podpisały listy intencyjne z GS1 Polska w sprawie wdrożenia kodów 2D w swoich sklepach.
Branża retail w Polsce przyśpiesza wdrażanie kodów 2D – Akademia Cyfryzacji GS1 Polska
Mniejsze zużycie papieru
Dwuwymiarowe kody od GS1 to – w porównaniu z tradycyjnymi kodami kreskowymi – znacznie więcej informacji na mniejszej powierzchni. Pozwala to zmniejszyć zużycie papieru poprzez ograniczenie ilości etykiet i dokumentów. Umożliwia również obniżenie kosztów i zminimalizowanie negatywnego wpływu na środowisko.
Efektywniejszy recykling
Dzięki kodom 2D od GS1 możliwe jest śledzenie całego cyklu życia produktu, od produkcji po recykling. To wspiera model gospodarki o obiegu zamkniętym, w którym surowce i produkty są wykorzystywane wielokrotnie. Kody 2D mogą zawierać informacje o recyklingu produktu oraz jego opakowania – pod warunkiem, że producent zdecyduje się je tam umieścić. Te informacje to cenne wsparcie dla większej efektywności gospodarki odpadami.
SWAPP! to start-up branży opakowaniowej, który współpracuje m.in. z cateringami pudełkowymi, restauracjami i kawiarniami. Firma wdrożyła kody QR z GS1 Digital Link na swoich kubkach wielokrotnego użytku.
Dzięki zastosowaniu kodów 2D, start-up zyskał możliwość zapisania najważniejszych informacji o swoich opakowaniach, takich jak:
- historia opakowania,
- jego najważniejsze cechy,
- cykl życia.
Co więcej, w kodach znalazły się również dane o ilości dwutlenku węgla, który udało się zredukować dzięki wielokrotnemu używaniu tych opakowań.
Dzięki tym informacjom konsumenci mają łatwiejszy dostęp do wiedzy, która pozwala im podejmować bardziej świadome decyzje dotyczące recyklingu. To także sposób na zmniejszenie ilości odpadów trafiających na składowiska. Dodatkowo, korzystanie z opakowań wielorazowych nie tylko chroni środowisko, ale jest także opłacalne dla restauracji.
Kody 2D w systemie kaucyjnym
Kody 2D to prawdziwy game-changer dla systemu kaucyjnego w Polsce. Od października tego roku te małe kwadraciki będą miały wielkie znaczenie.
- Pozwolą automatom błyskawicznie rozpoznawać opakowania i przyspieszą zwrot kaucji.
- Umożliwią śledzenie opakowań od produkcji do recyklingu. Ta pomoc wesprze walkę z oszustwami i pomoże w lepszym zarządzaniu całym systemem.
- Dzięki kodom 2D będzie również możliwe monitorowanie, ile opakowań trafia do recyklingu. To z kolei pozwoli ulepszać system i dbać o to, żeby jak najwięcej opakowań objętych systemem wróciło do obiegu.
- Kody 2D to również kopalnia informacji dla konsumentów. Wystarczy, że zeskanują kod, żeby dowiedzieć się wszystkiego o recyklingu danego opakowania. A im bardziej świadomi konsumenci, tym chętniej będą wrzucać butelki do automatów.
Więcej o kodach 2D i pozostałych standardach GS1 w systemie kaucyjnym dowiesz się z artykułu: System kaucyjny w Polsce: rola GS1 w zrównoważonym zarządzaniu odpadami opakowaniowymi – Akademia Cyfryzacji GS1 Polska.
Przeciwdziałanie greenwashingowi
Nowoczesne kody dwuwymiarowe ze standardami GS1 są ponadto dobrym zabezpieczeniem przed greenwashingiem*. Dostarczają rzetelnych i sprawdzalnych danych, które pomagają konsumentom odróżnić produkty ekologiczne od tych, które tylko takie udają.
* Greenwashing – zjawisko, w którym firmy wprowadzają konsumentów w błąd: sugerują, że ich produkty są ekologiczne, choć w rzeczywistości wcale tak nie jest.
Dzięki kodom 2D ze standardami GS1 konsumenci mogą łatwo uzyskać informacje o pochodzeniu składników produktu, o warunkach produkcji oraz certyfikatach ekologicznych. To z kolei prowadzi do bardziej odpowiedzialnych wyborów zakupowych i wspiera działania na rzecz ochrony środowiska.
Kody 2D i Cyfrowe Paszporty Produktów – koniec z greenwashingiem
Walka z greenwashingiem wymaga przede wszystkim transparentności informacji. Mogą ją zapewnić kody 2D, które będą wspierać między innymi Cyfrowe Paszporty Produktów. Połączenie tych rozwiązań umożliwi konsumentom:
- dostęp do wiarygodnych informacji na temat zrównoważonego rozwoju produktów,
- weryfikację deklaracji producentów dotyczących ich wpływu na środowisko.
Przykładem firmy, która aktywnie wykorzystuje potencjał kodów 2D i Cyfrowych Paszportów Produktów jest firma Supptrail. Opracowana przez nią platforma pomaga firmom gromadzić dane potrzebne do DPP a także generować kody QR, dzięki którym klienci zyskają dostęp do pełnej dokumentacji produktu. To rozwiązanie zostało uhonorowane nagrodą Lidera Innowacji w konkursie Kod Innowacji 2024.
Podsumowanie
Kody 2D od GS1 oferują wiele korzyści dla środowiska. Pozwalają ograniczyć emisję CO2 poprzez bardziej efektywne zarządzanie logistyką i zapasami. Precyzyjne zarządzanie zapasami oraz śledzenie dat ważności zmniejszają skalę marnotrawstwa, szczególnie w sektorze spożywczym. Kody te wspierają także recykling – umożliwiają śledzenie cyklu życia produktów i ich opakowań. Co więcej, dzięki przejrzystym informacjom konsumenci mogą dokonywać bardziej świadomych i odpowiedzialnych wyborów Przeciwdziała to też greenwashingowi.