Przedsiębiorcy MŚP a ESG: diagnoza GS1 Polska
05 listopada 2024 (Last updated: 11 grudnia 2024)
GS1 Polska opublikowała raport „Przedsiębiorcy MŚP a ESG: diagnoza GS1 Polska”, który analizuje poziom wiedzy, postawy oraz potrzeby małych i średnich przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju. Badanie objęło 248 firm z polskiego sektora MŚP. Wyniki są alarmujące.
Niska świadomość regulacji
Ponad 62% ankietowanych przedsiębiorstw nie zna aktualnych regulacji prawnych CSRD, a 55,1% nie wie, czym jest ESG. 49% firm nie jest świadomych obowiązków i ryzyk, które wynikają z dyrektywy CSRD. Aż 80,7% respondentów nie zna założeń cyfrowego paszportu produktowego.
Niedobór danych
Ponad 87% badanych przedsiębiorstw nie mierzy swojego śladu węglowego, a 91% nie zna zakresów jego mierzenia. To pokazuje, jak wiele małych i średnich firm jest nieprzygotowanych do spełnienia wymagań związanych z raportowaniem ESG.
Potrzeba zgłębiania wiedzy
Większość respondentów (63,6%) widzi potrzebę edukacji na temat ESG. Jednak 88,1% nigdy nie brało udziału w szkoleniach w tym zakresie.
Ograniczone środki
Choć przedsiębiorcy dostrzegają potrzebę edukacji, nie zawsze mają na nią środki. Ponad połowa badanych (54,2%) planuje przeznaczyć na szkolenia z zakresu ESG do 1000 złotych, a 62% jest zainteresowanych dofinansowaniem szkoleń.
Tylko 36,2% firm jest skłonnych zapłacić za pomoc przy wdrażaniu procedur ESG. Najbardziej interesują ich:
- pisanie wniosków o dotacje,
- działania edukacyjne,
- wsparcie ekspertów,
- wsparcie prawne.
Brak wiedzy wśród MŚP – wyzwanie dla dużych firm
Niski poziom świadomości wśród MŚP stanowi wyzwanie dla dużych firm, które muszą pozyskiwać dane od swoich dostawców, w tym informacje o emisjach CO2. Zgodnie z nowymi regulacjami duże przedsiębiorstwa będą musiały uwzględniać cały łańcuch wartości w swoich raportach zrównoważonego rozwoju, co wymaga współpracy z mniejszymi podmiotami.
Więcej informacji znajdziesz w pełnej wersji dokumentu: Przedsiębiorcy MŚP a ESG: diagnoza GS1 Polska.