Baza wiedzy  »  Standardy w łańcuchach dostaw   »  Optymalizacja procesów logistycznych w przedsiębiorstwie

Optymalizacja procesów logistycznych w przedsiębiorstwie

28 listopada 2022

kompetencje przyszłości

Kryteria optymalizacji procesów logistycznych określają, jak przedsiębiorstwo może efektywnie wykorzystywać swoje zasoby. Najważniejszym z nich jest efektywność. To jeden z elementów, który ma kluczowe znaczenie w wielu procesach, w tym również w łańcuchu dostaw.

Istota optymalizacji procesów logistycznych w przedsiębiorstwie

Na czym polega optymalizacja kosztów logistycznych? Przede wszystkim na zmniejszeniu liczby pracowników, którzy są zaangażowani w realizację danego procesu. Efektywność logistyczna oznacza także skrócenie czasu realizacji poszczególnych etapów produkcji lub dystrybucji.

Warto podkreślić, że istotą optymalizacji jest dopasowanie procesu do konkretnej sytuacji przedsiębiorstwa, a nie jego bezmyślne stosowanie we wszystkich firmach. Dotyczy to nie tylko firm zajmujących się produkcją, ale właściwie wszystkich podmiotów mających związek z transportem lub magazynowaniem. Tym sposobem optymalizacja procesów logistycznych pozwala usprawnić funkcjonowanie całego łańcucha dostaw.

Techniki optymalizacji

Optymalizacją procesów logistycznych w przedsiębiorstwie można zająć się na kilka sposobów. Podstawowe metody optymalizacji procesów logistycznych polegają na zidentyfikowaniu problemów i znajdowaniu rozwiązań przy użyciu narzędzi z zakresu matematyki i statystyki. Jednak aby zastosowane metody pozwoliły osiągnąć naprawdę satysfakcjonujący efekt, warto skorzystać ze sprawdzonych narzędzi i usług. Dzięki nim możliwa jest całkowita cyfryzacja firmy.

Do takich rozwiązań należą m.in. systemy do zarządzania magazynem WMS, systemy do elektronicznej wymiany danych EDI, zastosowanie technologii RFID, a także narzędzia dla programistów.

Korzyści z optymalizacji

Tak jak wspomnieliśmy już wcześniej, korzyści, z którymi wiąże się optymalizacja procesów logistycznych, jest wiele. Sama diagnoza logistyczna pozwoli wskazać obszary, które należy pod tym względem poprawić. Przede wszystkim, dzięki usprawnieniu transportu i sprawniejszemu wykorzystaniu zasobów, firma może zaoszczędzić środki. Dodatkowo poprawia się także efektywność pracy całego zespołu, a także jakość świadczonych usług. Sprawnie funkcjonujący proces logistyczny wiąże się też z przyspieszeniem obiegu danych. Zamiast standardowych raportów przekazywanych w formie fizycznej, do każdego podmiotu dostarczane są komunikaty EDI. Dzięki temu wszystkie dane wymieniane są szybko, co zapobiega przestojom na każdym etapie łańcucha dostaw.

Optymalizacja w logistyce – cyfryzacja Twojej firmy

Jeśli chcesz zadbać o efektywność i jakość procesów, które zachodzą w Twojej firmie – szczególnie w ramach łańcucha dostaw, warto zapoznać się z możliwościami, jakie niesie ze sobą cyfryzacja firmy. Na platformie Akademii Cyfryzacji GS1 możesz wypełnić formularz samooceny dojrzałości cyfrowej firmy, który jest bezpłatny.

Jeśli oczekujesz pogłębionej analizy i sugestii dotyczących tego, jakie narzędzia znajdą zastosowanie w Twoim przedsiębiorstwie, zachęcamy do skorzystania z diagnozy logistycznej. Na jej podstawie dowiesz się, jakie procesy logistyczne warto zoptymalizować oraz jakie narzędzia możesz w tym celu wykorzystać. Zachęcamy też do skorzystania z doradztwa biznesowego. Dzięki temu dowiesz się między innymi tego, jak uzyskać dotacje na cyfryzację firmy.

Zobacz również inne wpisy:

Co to jest digitalizacja?

Rodzaje łańcuchów dostaw

Systemy do elektronicznej wymiany dokumentów handlowych EDI

Podobne artykuły

Zarejestruj się i dołącz do ponad 500 członków naszej społeczności i otrzymaj:

  • Specjalistyczną wiedzę i sprawdzone informacje dotyczące tematu cyfrowej transformacji
  • Szkolenia e-learningowe poświęcone digitalizacji łańcucha dostaw
  • Dostęp do sprawdzonych rozwiązań certyfikowanych partnerów

Jeśli potrzebujesz pomocy z rejestracją Skontaktuj się z nami
Masz już konto? Zaloguj się

Komentarze