W 2025 roku w Polsce zacznie obowiązywać system kaucyjny. Jest to mechanizm, który promuje recykling i ponowne wykorzystanie opakowań jednokrotnego użytku: plastikowych i szklanych butelek oraz metalowych puszek.
Najbardziej medialnym elementem systemu kaucyjnego są nakrętki przytwierdzane do butelek. To jednak zaledwie wierzchołek dużo bardziej złożonego zjawiska. Jak w praktyce działa system kaucyjny, dlaczego jest tak istotny i czego możemy nauczyć się o nim od innych krajów Europy?
Tomasz Sączek rozmawia o tym z gościem podcastu „Kreatywnie o digitalizacji” Pawłem Ciesielskim, CEO i współzałożycielem firmy Maas Loop.
Z tego artykułu dowiesz się: System kaucyjny — co to jest i jak działa? Systemy depozytowo-kaucyjne, znane jako DRS (ang. deposit return scheme), to sprawdzony…
Europejski Zielony Ład (European Green Deal) to ambitna strategia rozwoju Unii Europejskiej, mająca na celu przekształcenie Europy w pierwszy kontynent neutralny klimatycznie do 2050 roku.…
Akademia Cyfryzacji GS1 Polska: System kaucyjny w Polsce miał ruszyć od 1 stycznia 2025 roku, ale rząd potrzebuje więcej czasu, by dobrze przygotować wdrożenie tego…
System kaucyjny (DRS) to jeden z lepszych sposobów na zmniejszenie liczby odpadów, zwłaszcza plastiku. W Polsce takie rozwiązanie ma wejść w życie już w 2025…