Co to jest łańcuch dostaw?

Prowadzenie dobrze prosperującej firmy bez wiedzy, co to jest łańcuch dostaw, jest właściwie niemożliwe. Niezależnie od profilu danej działalności i branży, w jakiej działa Twoja firma, łańcuchy dostaw stanowią istotny element całej logistyki

Co to jest łańcuch dostaw?

Ciężko wskazać jedną, wyczerpującą ten temat definicję. Łańcuch dostaw to sieć wzajemnie powiązanych i współpracujących ze sobą podmiotów, które zapewniają pełny cykl życia produktu – od surowca do ostatecznego użytkownika. Pomiędzy tymi ogniwami odbywa się wymiana materiałów i informacji na temat produktów, które są aktualnie w obiegu.

Co to jest łańcuch dostaw w logistyce?

Tak jak już wspomnieliśmy, łańcuch dostaw jest silnie powiązany z logistyką. Łańcuch dostaw w logistyce to nic innego, jak ciąg etapów, które muszą być przebyte od momentu produkcji danego produktu, aż do momentu jego dotarcia do klienta końcowego.

Elementy łańcucha dostaw

W skład łańcucha dostaw mogą wchodzić:

  • producenci surowców,
  • dostawcy,
  • przetwórcy/fabryki,
  • dystrybutorzy,
  • detaliści,
  • ostateczni klienci.

Cyfryzacja firmy pozwala usprawnić przebieg informacji właśnie pomiędzy tymi ogniwami. 

W zależności od rodzaju prowadzonej działalności łańcuch dostaw może być bardziej rozbudowany. Istotne jest to, by każdy z podmiotów miał dostęp do informacji, dzięki którym cały proces jest w pełni monitorowalny.

Co daje sprawne zarządzanie łańcuchem dostaw?

Przede wszystkim sprawne zarządzanie łańcuchem dostaw umożliwia lepsze wykorzystanie zasobów, a także pozwala na bardziej efektywne i skuteczne prowadzenie sprzedaży. Dzięki temu można uzyskać lepsze rezultaty biznesowe, a także uniknąć niepotrzebnych kosztów w razie niezbędnych wycofań.

Łańcuch dostaw w firmie – jak usprawnić jego działania?

Jednym ze sposobów na usprawnienie łańcucha dostaw w firmie jest zastosowanie nowoczesnych technologii. Wdrażając nowe systemy informatyczne można uzyskać lepszą kontrolę nad procesami i przepływem informacji. Ponadto, warto inwestować w automatyzację i robotyzację, które mogą znacznie skrócić czas realizacji zamówień.

By cyfrowa transformacja pozwoliła Twojej firmie uzyskać naprawdę satysfakcjonujące wyniki, zachęcamy do tego, by w pierwszej kolejności skorzystać z możliwości, jakie daje diagnoza logistyczna. Na tej podstawie można będzie dobrać sprawdzone narzędzia i usługi do digitalizacji przedsiębiorstwa. Jako Akademia Cyfryzacji proponujemy je w 4 obszarach:

  • Systemy do zarządzania magazynem – WMS
  • Systemy do elektronicznej wymiany dokumentów handlowych – EDI
  • Rozwiązania do digitalizacji i udostępniania danych produktowych
  • Inne narzędzia

Akademia Cyfryzacji GS1 Polska – szansa na rozwój firmy

Jeśli masz świadomość, co to łańcuch dostaw i jak ważne jest dobre zaplanowanie logistyki w tym obszarze, zachęcamy do tego, by skorzystać z rozwiązań, jakie umożliwia cyfryzacja firmy. Na platformie Akademii Cyfryzacji GS1 Polska, poza arkuszem samooceny i możliwością zrobienia diagnozy możesz liczyć także na profesjonalne doradztwo biznesowe. Dzięki niemu, dowiesz się też, jak pozyskać dotacje na cyfryzację firmy.

Z kolei tym, którzy chcą się dowiedzieć więcej na temat tego, jak działają standardy GS1, dedykowana jest Baza Wiedzy.

Zobacz również inne wpisy:

Co to jest digitalizacja?

Rodzaje łańcuchów dostaw

Systemy do elektronicznej wymiany dokumentów handlowych EDI