Baza wiedzy  »  RFID  »  Czym jest bramka RFID i jak ją wykorzystać?

Czym jest bramka RFID i jak ją wykorzystać?

07 sierpnia 2023

lpp_rfid

Technologia RFID znacznie ułatwiła i wzniosła na wyższy poziom identyfikację tak rzeczy, towarów, jak i konkretnych osób. Pojęcie samej technologii radiowej jest jednak dość ogólne, składa się ona bowiem z wielu różnych komponentów umożliwiających jej poprawne funkcjonowanie. Istnieje jednak jeden centralny element każdego systemu opartego na tym rozwiązaniu — bramka RFID. Bez niej wspomniana identyfikacja w ogóle nie byłaby możliwa. To ona jest też głównym bohaterem niniejszego artykułu. Omówmy zatem, czym jest oraz jak w ogóle działa.

Oprogramowanie, czytnik, anteny i etykieta RFID — jak zbudowana jest bramka RFID?

Z czego zbudowana jest więc bramka RFID? Jej najważniejszą częścią jest czytnik RFID. W zależności od wybranej konfiguracji wyposażony jest on natomiast w różne anteny RFID. Czym one są, tłumaczymy w innym wpisie, gdzie odpowiadamy na pytanie, co to jest RFID. Poza czytnikiem i anteną niezbędne jest także oprogramowanie, które steruje całym systemem.

Co to jest bramka RFID?

Bramka RFID to urządzenie wykorzystywane przede wszystkim w logistyce. Do czego się ją wykorzystuje? Otóż bramka ta automatyzuje wszelkie czynności, które dotyczą śledzenia i kontroli tego, co dzieje się w magazynie. Wszystko to jest możliwe dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii identyfikacji za pomocą fal radiowych — RFID. To ona w końcu sprawia, że bramka może odciążyć pracowników magazynowych w tych najbardziej żmudnych pracach.

Skanowanie etykiet radiowych następuje bowiem automatycznie. Jako że dzieje się to zbliżeniowo, ludzka praca nie jest tutaj konieczna. To zupełne przeciwieństwo skanowania kodów kreskowych, w przypadku których bez udziału człowieka się już nie obejdzie. Nie wspominając już o tym, że dzięki RFID wszystkie istotne informacje nie mają prawa się zgubić.

Same urządzenia jednak nie wystarczą. Kluczowe znaczenie mają przede wszystkim warunki, w jakich będą one funkcjonowały. Istotne są też same przedmioty, które będą kontrolowane przez bramkę RFID oraz sposób, w jaki zostaną oznaczone przez znacznik RFID.

Wspomnieć również należy, że taka bramka może przyjmować różną postać. W zależności od wybranej konfiguracji może to być:

  • Stelaż z antenami lub obudowa dostosowana do pomieszczenia
  • Podwieszony pod sufitem portal
  • Tunel RFID, do którego można wsunąć kontrolowane przedmioty

W jaki sposób funkcjonuje to rozwiązanie? Bramka jest wyposażona w oprogramowanie, które rejestruje dane. Dzięki temu może ona w czytelny sposób prezentować pozyskane informacje oraz dobrze zintegrować się z resztą systemów przedsiębiorstwa. Wszystko to sprawia, że śledzenie posiadanych przez firmę zasobów jest nie tylko możliwe, ale też proste. Oprogramowanie jednocześnie komunikuje się z bazą klienta. Może to robić bezpośrednio lub za pomocą interfejsu sieciowego API. 

Jaką funkcję spełnia bramka RFID?

Zbierając to wszystko razem, nasuwa się więc pytanie — do czego służy bramka RFID? Można podzielić to na 2 obszary:

  1. Śledzi przemieszczające się towary, opakowania, palety czy wyroby — wszystkie materiały, które są oznakowane i znajdują się na powierzchni w zasięgu znaczników RFID
  2. Monitoruje pracowników przemieszczających się po terenie zakładu — wykrywa ich obecność na stanowisku pracy oraz nadzoruje np. ewakuację

Zalety bramki RFID

  • Automatycznie rejestruje przedmioty w czasie rzeczywistym
  • Odciąża personel
  • Integruje się z innymi systemami firmy
  • Otwiera nowe możliwości zbierania danych
  • Rejestruje przemieszczanie się majątku
  • Sygnalizuje pojawienie się nowego przedmiotu

Gdzie można zastosować tę technologię?

Bramki RFID wykorzystywane są głównie w:

  • Produkcji i przemyśle — monitorują przepływ produktów i przebieg procesów
  • Logistyce — usprawniają identyfikację towarów
  • Handlu — zapobiegają kradzieżom ze sklepów
  • Hotelach — zapobiegają kradzieżom sprzętu i wyposażenia pokoi
  • Służbie zdrowia — monitorują przemieszczanie się pacjentów, każdy posiada indywidualną kartę RFID
  • Sądach i urzędach — kontrolują ruch dokumentów i zapobiegają przed wynoszeniem ich ze stref zastrzeżonych

Jak prawidłowo wdrożyć to rozwiązanie?

Prawidłowe wdrożenie bramek RFID wymaga doboru odpowiednich komponentów. Konieczne będą więc dobre chipy RFID, czytniki oraz anteny. Nie wolno zapominać też o działającym oprogramowaniu — ono będzie kluczowe. Trzeba bowiem pamiętać, że zła konfiguracja może poskutkować mniejszym odsetkiem prawidłowych odczytów (zwykle jest to 30-50%).

Wdrożenie zawsze trzeba poprzedzić testami w docelowych warunkach pracy.

Bramka RFID — cena

Cena bramki RFID zależy od tego, co chcemy osiągnąć. W przypadku stelaża, na jego cenę wpłynie to, w jakiej formie zostanie postawiony. Dodatkowo trzeba liczyć się z kosztami montażu. Jeżeli chodzi o czytnik, cena zależy od ilości skanowanych produktów. Jeżeli ma to być jedna paleta na raz, wystarczy tańsza opcja. Jednakże w przypadku skanowania kilkunastu na raz (i to w krótkim czasie), cena będzie wyższa. Podobnie jest z ceną za anteny — liczy się to, ile ich będzie, co z kolei zależy od tego, co i w jaki sposób chcemy skanować.

Podobne artykuły

Zarejestruj się i dołącz do ponad 500 członków naszej społeczności i otrzymaj:

  • Specjalistyczną wiedzę i sprawdzone informacje dotyczące tematu cyfrowej transformacji
  • Szkolenia e-learningowe poświęcone digitalizacji łańcucha dostaw
  • Dostęp do sprawdzonych rozwiązań certyfikowanych partnerów

Jeśli potrzebujesz pomocy z rejestracją Skontaktuj się z nami
Masz już konto? Zaloguj się