Baza wiedzy  »  Kody 2D  »  Czym się różnią kody kreskowe GS1 Data Matrix od kodu QR?

Czym się różnią kody kreskowe GS1 Data Matrix od kodu QR?

16 listopada 2023 (Last updated: 11 września 2024)

GS1 Data Matrix, QR

Czym są kody GS1 Data Matrix i QR?

Aby zrozumieć, na czym polegają różnice pomiędzy dwoma kodami, należy zacząć od tego, czym one w ogóle są. Zarówno kod Data Matrix, jak i QR to kody dwuwymiarowe, które służą do przechowywania danych. Oba przybierają kształt kwadratu i złożone są z małych, czarno-białych modułów.

Tutaj podobieństwa jednak się kończą. GS1 Data Matrix może pomieścić 3116 znaków numerycznych oraz 2335 znaków alfanumerycznych. Dodatkowo macierz danych posiada wzorzec wyszukiwania w kształcie litery L.

To znacząco odróżnia ją od kodów QR. Te kody 2D mają znacznie większą pojemność danych, bo nawet do 7089 znaków numerycznych i 4296 alfanumerycznych. Poza tym posiadają one 3 kwadraciki na rogach, które umożliwiają odczyt zakodowanych informacji.

Już na tym podstawowym poziomie struktury kodów widać zaznaczające się między nimi różnice. Większe możliwości przechowywania danych sprawiają, że bardziej preferowane są kody QR. Odbywa się to jednak kosztem większego fizycznego rozmiaru kodu.

Z kolei kody Data Matrix posiadają większą gęstość informacji, co pozwala na drukowanie ich w niezwykle małych rozmiarach. Sprawia to, że idealnie nadają się do śledzenia niewielkich produktów. Z drugiej strony Data Matrix nie jest kompatybilny z innymi rodzajami znaków.

Jak odróżnić kod kreskowy Data Matrix od kodu QR?

Kod kreskowy Data Matrix nie różni się zanadto od kodów QR pod względem funkcjonalności. Oba kody 2D zasadniczo służą bowiem do tego samego — odczytywania zawartych w nich danych za pomocą skanowania obrazu. W niektórych branżach mogą nawet być stosowane zamiennie.

Aby dostrzec największe różnice obu kodów GS1, trzeba przyjrzeć się ich konkretnym funkcjom. Dopiero wtedy bowiem widać, w jakich aspektach każdy z nich uzyskuje przewagę nad drugim.

Czytelność kodów

Czytelność kodów kreskowych 2D określana jest przez poziom korekcji błędów lub ECL. Chodzi tu o procent kodu, który może być odczytany nawet po jego uszkodzeniu.

Dla GS1 Data Matrix taki akceptowalny poziom sięga 30% uszkodzonego kodu. W przypadku kodów QR wygląda to nieco inaczej. Wszystko zależy tu bowiem od ilości przechowywanych danych.

Co więcej, algorytm kodów QR pozwala im odbudować część uszkodzonego kodu i później poprawnie go odczytać. Innym ważnym aspektem w kontekście czytelności jest też rozmiar kodu 2D.

W tym przypadku górą jest kod Data Matrix ze względu na swoją gęstość. Umieszczenie danych na mniejszej powierzchni skutkuje mniejszym rozmiarem, a więc lepszą czytelnością kodu.

Dla porównania, kody QR muszą być relatywnie spore, aby można je było odczytać. Z drugiej strony nie mają limitu wielkości, mogą więc być dowolnie duże. Aby można je było zeskanować z daleka, wystarczy, że będą odpowiednio wysokie.

Pojemność i rozmiar kodów kreskowych

Niezwykle ważny jest też rozmiar kodu. Im jest on większy, tym więcej informacji można w nim zawrzeć. Od czego zatem zależy rozmiar kodu 2D? Główną rolę odgrywa tu umieszczona w nim liczba komórek. Różnica pomiędzy kodami w tym aspekcie polega przede wszystkim na liczbie komórek, o które się one zwiększają.

Tym samym kod Data Matrix posiada 2 takie komórki, podczas gdy kod QR aż 4. Dla minimalnego rozmiaru matrycy danych jest to 10×10 komórek, a dla kodu QR 21×21.

W przypadku maksymalnych rozmiarów obu kodów liczba komórek wynosi odpowiednio 144×144 oraz 177×177 komórek.

Zakres danych kodu

Zarządzanie informacjami o produktach było funkcją zarówno kodu Data Matrix, jak i QR. Jednakże te ostatnie wykroczyły daleko poza tę funkcjonalność. W przeciwieństwie do kodu GS1 Data Matrix, kod QR nie przekierowuje użytkowników wyłącznie do danych produktu.

Za jego pomocą można zaprezentować materiały wideo, obrazy, linki do mediów społecznościowych czy pliki dźwiękowe. Najczęściej jednak kod QR prowadzi na strony internetowe lub konkretne wydarzenia. Nie dziwi więc fakt, że ten typ kodu jest chętnie wykorzystywany do celów marketingowych.

Dostosowanie do potrzeb klienta

Jaka jest różnica między kodami w tym elemencie? To proste — liczy się możliwość późniejszego zmieniania i dostosowywania kodu. Po wygenerowaniu kodu Data Matrix nie da się już z nim nic zrobić. Z kodem QR — przeciwnie.

Szeroka gama generatorów kodów QR daje spore możliwości. Można zmienić ikony, kolory, rozmiary krawędzi i inne. Dodatkowo istnieje możliwość wybrania formatu obrazu do pobrania czy materiału do druku.

Elastyczność kodu

Najmniej ważny aspekt. I tu górą jest kod QR. W przeciwieństwie do niego, kod kreskowy Data Matrix nie posiada konfigurowalnego adresu URL. Z tego powodu nie można dowolnie edytować informacji zawartych w kodzie.

Można zatem zmienić wewnętrzny link do strony lub treść wyświetlania, co sprawia, że kody QR wybierane są przez wielu sprzedawców lub marketerów.

kody 2d
Kody 2D: znakowanie opakowań w nowym wydaniu   – Akademia Cyfryzacji GS1 Polska

Co jest lepsze: kod Data Matrix czy kody QR?

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, który rodzaj kodu jest lepszy. Wszystko zależy od konkretnych potrzeb. W przypadku codziennego, komercyjnego użytku lepszym wyborem będzie QR. Z drugiej strony w przemyśle lepiej sprawdzi się Data Matrix.

Podobne artykuły

array(6) { ["post_type"]=> string(11) "baza_wiedzy" ["post__not_in"]=> array(1) { [0]=> int(6362) } ["orderby"]=> string(4) "rand" ["order"]=> string(3) "ASC" ["ignore_sticky_posts"]=> bool(true) ["tax_query"]=> array(1) { [0]=> array(3) { ["taxonomy"]=> string(18) "kategorie_artykulu" ["field"]=> string(7) "term_id" ["terms"]=> array(1) { [0]=> int(120) } } } }

Zarejestruj się i dołącz do ponad 1500 członków naszej społeczności i otrzymaj:

  • Specjalistyczną wiedzę i sprawdzone informacje dotyczące tematu cyfrowej transformacji
  • Szkolenia e-learningowe poświęcone digitalizacji łańcucha dostaw
  • Dostęp do sprawdzonych rozwiązań certyfikowanych partnerów

Jeśli potrzebujesz pomocy z rejestracją Skontaktuj się z nami
Masz już konto? Zaloguj się