Jak rozpocząć sprzedaż internetową? Poznaj zalety numeru GTIN
07 lutego 2024 (Last updated: 16 lipca 2024)

Sprzedaż internetowa zyskuje na popularności. Aby zyskać przewagę konkurencyjną, firmy szukają nowych rynków zbytu. Sklepy internetowe nie są już wyłącznie domeną B2C, ale z powodzeniem działają w B2B. Nowe technologie i standardy GS1 pomogą w zakładaniu sklepu internetowego i w jego prowadzeniu.
Z tego tekstu dowiesz się:
- jak się przygotować do sprzedaży internetowej,
- co wybrać: własny sklep internetowy czy marketplace,
- czym jest numer GTIN i do czego służy,
- gdzie znaleźć informacje niezbędne do rozwoju e-commerce i sklepów internetowych.
Nowoczesny sklep internetowy: grunt to dobre rozeznanie i solidna analiza
Pierwszym krokiem w przygotowaniach do sprzedaży w sklepie internetowym jest dokładna analiza rynku online. Zidentyfikuj swoją grupę docelową, czyli grupę potencjalnych klientów zainteresowanych Twoim produktem lub Twoją usługą. Badanie konkurencji, analiza trendów rynkowych oraz zrozumienie, czego oczekują potencjalni klienci, są kluczowe w procesie identyfikacji celów sprzedaży.
Skuteczna sprzedaż internetowa łączy się z wyborem odpowiedniej platformy e-commerce. Znajdź platformę zgodną z rodzajem oferowanych produktów, a jednocześnie łatwą w obsłudze: dla Ciebie i dla klienta. Wraz z wyborem platformy należy opracować skuteczne działania marketingowe, które obejmą kampanie reklamowe, obecność w mediach społecznościowych i optymalizację strony internetowej, by przyciągnąć uwagę potencjalnych klientów Twojego sklepu.
Sprzedaż internetowa to także bezpieczeństwo transakcji online. Warto zadbać o zabezpieczenie płatności (np. renomowanymi bramkami płatności online) oraz oferować różnorodne metody płatności. Wyróżnikiem dobrego sklepu internetowego jest również skuteczna obsługa klienta: w kwestiach technicznych oraz związanych z samym zakupem. Odpowiednie wsparcie po sprzedaży i szybka reakcja na zapytania klientów budują zaufanie i pozytywne doświadczenie zakupowe.
Założyć własny sklep internetowy czy dołączyć do marketplace’ów – oto jest pytanie
Sprzedaż internetowa wiąże się z kolejnym kluczowym krokiem jakim jest podjęcie decyzji, czy chcesz założyć sklep internetowy, czy wolisz sprzedawać na istniejących marketplace’ach.
Własny sklep internetowy daje pełną kontrolę nad marką, doświadczeniem zakupowym klienta i danymi transakcyjnymi. Z kolei sprzedaż na marketplace’ach może zwiększyć zasięg, dać dostęp do istniejącej bazy klientów oraz oferuje infrastrukturę transakcyjną. Zatem – własny sklep internetowy czy marketplace? Decyzję podejmij, biorąc pod uwagę cele biznesowe, budżet, aspekty logistyczne oraz plany rozwoju firmy w dłuższej perspektywie. Wiele firm decyduje się na hybrydowy model (prowadzenie własnego sklepu internetowego oraz obecność na marketplace’ach), aby maksymalnie wykorzystać zalety obu opcji.

Numer GTIN: powszechny standard od GS1
Numer GTIN (Globalny Numer Jednostki Handlowej) to międzynarodowo rozpoznawalny identyfikator produktu, zapewniający unikalność na całym świecie i umożliwiający jednoznaczne identyfikowanie produktów. Może być przedstawiony jako kod kreskowy, nazywany popularnie „kodem EAN”. Choć często używamy określenia „EAN” na platformach e-commerce i w systemach IT, odnosi się ono do numeru GTIN, który służy identyfikacji produktu, a nie do samego kodu kreskowego.
Współcześnie największe platformy e-commerce wymagają stosowania numeru GTIN w prezentowanych ofertach produktowych. Jeśli dysponujesz prawidłowym kodem EAN od GS1, otwierają się przed Tobą nowe możliwości sprzedaży na renomowanych marketplace’ach, takich jak Amazon, Allegro, Kaufland, Cdiscount, eBay, eMAG, Google Shopping, Bol.com czy Zalando. Stosowanie numeru GTIN staje się ważnym elementem obecności na współczesnym rynku e-commerce.
Jest to niezbędny element łańcucha dostaw, umożliwiający skuteczne zarządzanie produktami i jednoznaczną identyfikację w globalnym środowisku handlowym. Jeśli chcesz otworzyć sklep internetowy albo prowadzić sprzedaż na marketplace’ach, to numer GTIN jest absolutnym standardem. Producenci i właściciel marek powinni postarać się o taki numer samodzielnie. Jeśli jesteś dystrybutorem – zgłoś się do producenta!
Podoba Ci się to, co czytasz? Zobacz więcej!
- Słowniczek e-commerce – Akademia Cyfryzacji GS1 Polska.
- “Kierunek: cross-border e-commerce” – raport GS1 Polska – Akademia Cyfryzacji GS1 Polska.
- Jak stworzyć bazę wiedzy do Twojego sklepu internetowego? – Akademia Cyfryzacji GS1 Polska.
Sprzedaż internetowa: bądź na bieżąco z trendami
Podsumowując, skuteczna sprzedaż internetowa opiera się na stałym poszerzaniu wiedzy i dostosowywaniu się do zmian w branży. Korzystanie z różnorodnych źródeł informacji pozwala na kompleksowe podejście do zarządzania sklepem internetowym i osiąganie sukcesów w dynamicznym świecie e-commerce.
Blogi i portale branżowe stanowią doskonałe źródło aktualnych informacji, dostarczając analiz trendów rynkowych oraz praktyk biznesowych. Regularne czytanie artykułów eksperckich pozwala na zrozumienie zmieniającej się dynamiki rynku. Webinaria i konferencje online to kolejne ważne źródło wiedzy, doskonała okazja do zdobywania nowych informacji i uczestnictwa w dyskusjach.
Akademia Cyfryzacji GS1 zawiera praktyczną wiedzę na temat cyfryzacji łańcucha dostaw, w tym handlu elektronicznego. Tłumaczymy, jak wykorzystać poszczególne standardy w e-commerce, takie jak GTIN. Do tego pomagamy zdobyć finansowanie oraz partnerów do wdrożenia.
Prezentujemy przykłady firm, które odniosły sukces w obszarze transformacji cyfrowej. Udostępniamy istotne informacje dotyczące zmian w prawie związanych między innymi z handlem. Ponadto pomagamy w pozyskiwaniu środków na rozwój e-commerce, wspierając jednocześnie zdobywanie nowych umiejętności cyfrowych. Uczymy, jak skutecznie wykorzystać standardy GS1 w procesie cyfrowej transformacji i sprzedaży online.