Systemy do elektronicznej wymiany dokumentów handlowych EDI
28 listopada 2022 (Last updated: 06 listopada 2023)
Przekazywanie informacji znajdujących się w dokumentach handlowych czasem bywa problematyczne. Standardy EDI GS1 umożliwiają elektroniczną wymianę danych. Poza tym pozwalają zoptymalizować wiele procesów i zmniejszają ryzyko wystąpienia błędów.
Dzięki Electronic Data Interchange (EDI), czyli elektronicznej wymianie danych, można tworzyć bezpośrednie powiązania między informacjami a fizycznym przepływem towarów lub usług. Dzięki EDI możliwa jest pełna cyfryzacja firmy i wykorzystanie możliwości, jakie niesie ze sobą przejście na biuro bez papieru.
Czym jest i jak działa EDI?
System EDI GS1 Polska pozwala przesyłać dane między sieciami handlowymi bez ingerencji człowieka. Elektroniczna wymiana danych prowadzi do optymalizacji pracy systemów informatycznych. Za pomocą EDI można przesyłać:
- dane informacyjne,
- dane transakcyjne,
- dane finansowe,
- komunikaty transportowe.
Dane, które mogą być przetwarzane w ten sposób, muszą przede wszystkim mieć odpowiednią strukturę.
Polskie firmy najczęściej korzystają z możliwości systemu EDI w zakresie zamówień elektronicznych i faktur.
W 2024 roku e-faktury, czyli najpopularniejsze formaty dokumentów elektronicznych, zaczną podlegać systemowi KSeF. Wcześniejsze wprowadzenie EDI da Ci przewagę i spokój w prowadzeniu biznesu.
Zastosowanie systemu EDI – możliwe rozwiązania
W ramach Akademii Cyfryzacji GS1 Polska staramy się proponować sprawdzone narzędzia i usługi, dzięki którym cyfryzacja firmy jest skuteczna. W ramach wdrożenia EDI możesz zastosować następujące rozwiązania, które pozwolą Ci wyeliminować papierowe dokumenty:
- komunikacja EDI (Edison),
- SAFE, czyli System Archiwizacji Faktur Elektronicznych,
- Comarch EDI,
- Infinite EDI,
- DiCentral Managed Services.
Elektroniczna wymiana danych to szansa na rozwój dla wielu firm. Systemy EDI mają zastosowanie w całym łańcuchu dostaw. Wybór narzędzi działających w ramach standardu EDI GS1 pozwala zoptymalizować proces potwierdzenia zamówień, zautomatyzować przesyłanie danych pomiędzy systemami a w konsekwencji zwiększyć wydajność w całej firmie. Więcej o tym, jakie korzyści w łańcuchu dostaw przynosi elektroniczna wymiana danych EDI, pisaliśmy w artykule „EDI w łańcuchu dostaw: korzyści z transportu bez papieru”.
Chcesz się dowiedzieć,
czy Twoja firma jest gotowa na cyfrową transformację?
Jeśli szukasz sposobu na to, żeby cyfryzacja firmy wpłynęła na zwiększenie efektywności w obszarze logistyki, sprawdź proponowane przez nas sprawdzone narzędzia i usługi, w tym systemy elektronicznej wymiany danych – EDI GS1. To jeden ze standardów, na które chętnie decyduje się wielu przedsiębiorców, szczególnie tych działających w handlu.
Zanim jednak wdrożysz konkretne rozwiązania, warto określić, na jakim poziomie jest dojrzałość cyfrowa Twojej firmy. Diagnoza logistyczna pomoże ustalić, nad którymi z obszarów trzeba najbardziej popracować. Dzięki dostępowi do narzędzi dla biznesu oraz szerokiej bazy wiedzy wprowadzisz swoją firmę na zupełnie inny poziom rozwoju.
Zobacz również inne wpisy: