Baza wiedzy  »  Cyfrowe dokumenty  »  Elektroniczny dokument WZ: jak to działa? 

Elektroniczny dokument WZ: jak to działa? 

24 października 2023 (Last updated: 11 września 2024)

transport

Niska efektywność łańcucha dostaw powoduje duże straty dla sieci handlowych oraz ich dostawców. Pomocny może się okazać cyfrowy dokument WZ. 

Samochody dostawcze spędzają kilka godzin dziennie, czekając na rozładunek do magazynów. Wynika to przede wszystkim z dużej liczby papierowych dokumentów. Rozwiązaniem może być zastosowanie elektronicznego dokumentu WZ. Pozwala to na wyeliminowanie obiegu części fizycznych dokumentów: jest szybsze, oszczędza czas oraz obniża koszty wysyłki i przyjęcia dostawy, a także zdecydowanie zmniejsza zużycie papieru. Już ponad połowa uczestników Systemu GS1 Polska oczekuje masowego wdrożenia elektronicznych dokumentów handlowych, w tym dokumentu WZ. 

Czym jest e-dokument WZ?   

Polskie przepisy obligują przedsiębiorców zajmujących się sprzedażą towarów do prowadzenia dokumentacji magazynowej. Jednym z jej elementów są dokumenty WZ (wydanie zewnętrzne). Dokument ten jest kluczowy dla ewidencji magazynowej. Potwierdza wydanie towaru (w tym materiałów i wyrobów gotowych) na zewnątrz przedsiębiorstwa. 

Elektroniczna wersja takiego dokumentu może z powodzeniem zastąpić tradycyjne, papierowe dokumenty WZ. Powinna zawierać szczegóły dotyczące odbiorcy towaru, takie jak nazwa czy numery identyfikacyjne. W dokumencie WZ powinny znaleźć się także numer, data i miejsce wystawienia oraz data wydania towaru.  

Funkcję elektronicznej „wuzetki” może spełniać komunikat EDI – awizo dostawy (DESADV), który w połączeniu z etykietą logistyczną GS1 (z numerem SSCC) usprawni proces przepływu informacji dotyczących awizacji dostaw i realizacji zamówień. W ten sposób można ograniczyć tradycyjny obieg papierowych dokumentów i zwiększyć efektywność realizacji dostaw. Warto również wspomnieć o znaczeniu podpisu elektronicznego, który zapewnia autentyczność i integralność dokumentu. 

Zastosowanie standardowych komunikatów elektronicznej wymiany dokumentów porządkuje obieg danych i pozwala na dalszą automatyzację procesu przetwarzania danych w obiegach biznesowych. 

Paperless: e-dokumenty przyśpieszają procesy w łańcuchu dostaw   

Pomysł na dokumentację logistyczną bez papieru wywodzi się z procesu order to cash (O2C). GS1 Polska jako pierwsza organizacja w Europie opracowała długofalowy i kompleksowy projekt zastąpienia dokumentów papierowych takich jak zamówienie, WZ, PZ czy faktura komunikatami elektronicznymi. Papierowy dokument WZ można zastąpić komunikatem „awizo dostawy” DESADV, który jest częścią rozwiązania Paperless, bazującego na elektronicznej wymianie danych (Electronic Data Interchange, EDI). Rozwiązanie pozwala bezpośrednio powiązać fizyczny przepływ towarów z informacjami, które ich dotyczą. Dzięki Paperless poszczególne strony transakcji wymieniają dokumenty handlowe i logistyczne w postaci standardowych komunikatów elektronicznych bezpośrednio pomiędzy systemami komputerowymi, bez konieczności ręcznego wprowadzania danych. Eksperci GS1 rozszerzyli O2C o komunikaty transportowe (między innym e-CMR), co sprawia, że model Paperless umożliwia pełną rezygnację z papierowych dokumentów na każdym etapie łańcucha dostaw.  Warto jednak pamiętać, że dokumenty WZ wciąż mogą być wystawiane w tradycyjnej formie papierowej, co jest konieczne w niektórych sytuacjach, zwłaszcza w przypadku braku odpowiedniego oprogramowania.  

wz paperless

Elektroniczny dokument WZ: polscy dostawcy stawiają na cyfryzację łańcucha dostaw   

W połowie 2022 roku spółki Fresh Logistics Polska (Grupa Raben), Lactalis Polska i Jeronimo Martins Polska (sieć Biedronka) wdrożyły pierwszą fazę modelu Paperless. Skupiły się w niej na uproszczeniu procesu dostaw towarów od producenta do odbiorcy przy wykorzystaniu standardów GS1. Przyniosło to konkretne korzyści: czas przyjęcia dostaw skrócił się o 44%, a w rezultacie spadek kosztów obsługi dostaw sięgnął 38%.  

Na wdrożenie komunikatu DESADV wraz z etykietą logistyczną GS1 zdecydowała się także Grupa Żywiec. Partnerem wdrożenia została sieć MAKRO Cash & Carry. Gdy e-dokumenty zastąpiły tradycyjny, papierowy obieg, czas obsługi rozładunku w magazynie sieci MAKRO skrócił się do 40%. Udało się też zredukować o 61% całkowity czas pobytu kierowcy oczekującego na podjęcie rozładunku. Grupa Żywiec zwiększyła dzięki temu rotację samochodów o 48% i uwolniła je do realizacji kolejnych zleceń. Producent zmniejszył też nakład pracy związanej z obsługą procesu i przepływem dokumentacji w procesie O2C o 25% w przeliczeniu na etat. 

Chcesz się dowiedzieć,
czy Twoja firma jest gotowa na cyfrową transformację?

Dokument WZ? Bez papieru, bez kłopotów!   

Optymalizacja procesu wystawiania WZ w wersji cyfrowej stanowi innowacyjne rozwiązanie w obszarze logistyki B2B, dzięki czemu pomaga skutecznie zarządzać łańcuchem dostaw.  

Eliminacja papierowych wersji i działanie na podstawie dokumentu WZ pozwala przyśpieszyć procesy logistyczne, oszczędza czas oraz obniża koszty wysyłki i koszty przyjęcia.  

Dokument wydania zewnętrznego to efektywne rozwiązanie, które stawia na cyfryzację łańcucha dostaw, przynosząc wymierne korzyści dla wszystkich partnerów biznesowych. 

Dzięki zaawansowanemu projektowi Paperless od GS1, który bazuje na elektronicznej wymianie danych, sieci handlowe oraz ich dostawcy zdają się być coraz bardziej skłonni do przyjęcia tej nowoczesnej formy dokumentacji. To pozwala im osiągnąć realne korzyści w postaci skrócenia czasu obsługi dostaw i redukcji kosztów operacyjnych. O Paperless przeczytasz więcej tutaj: Paperless – korzyści i rozwiązania dla twojego biznesu

Podobne artykuły

array(6) { ["post_type"]=> string(11) "baza_wiedzy" ["post__not_in"]=> array(1) { [0]=> int(6223) } ["orderby"]=> string(4) "rand" ["order"]=> string(3) "ASC" ["ignore_sticky_posts"]=> bool(true) ["tax_query"]=> array(1) { [0]=> array(3) { ["taxonomy"]=> string(18) "kategorie_artykulu" ["field"]=> string(7) "term_id" ["terms"]=> array(1) { [0]=> int(112) } } } }

Zarejestruj się i dołącz do ponad 1500 członków naszej społeczności i otrzymaj:

  • Specjalistyczną wiedzę i sprawdzone informacje dotyczące tematu cyfrowej transformacji
  • Szkolenia e-learningowe poświęcone digitalizacji łańcucha dostaw
  • Dostęp do sprawdzonych rozwiązań certyfikowanych partnerów

Jeśli potrzebujesz pomocy z rejestracją Skontaktuj się z nami
Masz już konto? Zaloguj się